הקשר בין תמונות אימונים, הרשת ונרקיסיזם

מחקר חדש חושף ממצאים עגומים אודות גולשים המעלים כל הזמן תמונות שלהם מתוך שגרת האימונים. ''הם מכורים לתשומת לב ונוטים להיות נרקיסיסטים", נטען. מעבר לכך שדי נמאס לראות ברשת מתלהבים עושים כושר כאילו מגיע להם פרס, החוקרים מצאו שהלייקים שתמונותיהם מקבלים לא נובעים מפרגון טהור

16/08/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

אי אפשר לשוטט ברשתות החברתיות כיום ולא להיתקל באינספור תמונות של אנשים מיוזעים וגאים בשגרת האימונים שלהם. הם תמיד נראים אותו דבר: בוהים בעצמם דרך המראה, מחזיקים סמארטפון ביד אחת ובקבוק מים מינרליים ביד אחרת, בעלי בטן שטוחה וישבן מוצק ובעיקר נראים מרוכזים בתרגיל כאילו שחייהם תלויים בכך. מיותר לציין שגופם בנוי לתפארת ואין עליהם גרם שומן. למה אנחנו עדות לזה? לא ברור. ככל הנראה הם מעלים את התמונות כדי להזכיר לנו ובעיקר לעצמם שהם בשליטה.

"רצתי 15 ק"מ לפני העבודה!", יכול להיות פוסט שיעודד גולשים ויפעיל אותם להיכנס לכושר אך הוא גם יכול להרגיז גולשים אחרים שרק רוצים למסור לאותו אחד "יופי, פספסת את המשלחת לאולימפיאדת ריו". למרות שקשה לא להעריך את הסבלנות, ההתמדה והעקביות של פנאטים אלה אי אפשר שלא לתהות מה יוצא להם מזה. כעת מחקר חדש מצא שמעבר לעובדה שהמשתפים יודעים לגרור את גופם אל מחוץ לכורסת הטלוויזיה, אנשים הנוטים לפרסם תמונות מהז'אנר "התאמנתי ואני כל כך מאושר" הם בעלי אישיות נרקיסיסטית.

בחורה עושה כושר

חוקרים מאוניברסיטת "ברונל" בלונדון העלו ממצאים שלא ימצאו חן בעיני כל הגורואים למיניהם, שמדי יום מציגים בפנינו לנו את הביצועים שלהם בתוך בגדי כושר צמודים. מהמחקר עלה שאנשים המפרסמים תמונות מרוטינת הכושר לצד אלה שמעלים תמונות על הצלחת הדיאטות שלהם, נוטים להיות טיפוסים שמקדישים הרבה תשומת לב ופוקוס לאיך שהם נראים. הם גם ניזונים ממחמאות יותר מהאדם הסביר וההערכה העצמית שלהם נכרכת בחיזוקים שקיבלו או לא קיבלו.

תמונות מהסוג שהם מפרסמים גם גורפים הרבה לייקים ברשת. באופן כללי, הם נוטים לשתף את הישגיהם יותר מאחרים ולכן מעגל האימה הזה לא נפסק.

אנחנו חיים בעולם שמעודד סלפי בכל מצב ובכל מקום. האדרת ה"אני" כבר עבר כל גבול בעידן הנוכחי, הודות לקים קרדשיאן ושות'. אבל מבין כל דורשי הצומי ברשת, אלה אשר עובדים על גופם וחייבים לחלוק את הרגע הקדוש בו עשו 100 כפיפות שמיכה לפני השינה, ניזונים מהלייקים והתגובות יותר מהאחרים. נרקיסיזם הרבה פעמים נקשר לאובססיביות ופרפקציוניזם ואנשים המעלים כל הזמן תמונות שלהם משגרת האימונים מחפשים אישור מתמיד. בלי מחיאות כפיים וירטואליות כנראה שיותר קשה להם לתפקד.

בחורה מתאמנת על רצפה

המחקר אף מצא שלמרות שתמונות באימונים יביאו יותר לייקים ותגובות אין זה אומר שחבריהם נהנו לבהות בשיתופים הללו. הלייק הוא דרכם לחזק את המתאמנים מבחינה מנטלית ולעודד אותם אבל במקביל הם פיתחו דיסלייק למפגן האגו של אותו חבר שחופר על אימוניו עוד לפני שהם פתחו את עיניהם ולגמו קפה של בוקר.

במילים אחרות, לפני שאתן ממהרות לשתף כל פיפס מתוכנית האימונים שלכן, תעצרו ותענו על השאלה הבאה: "האם זה באמת מעניין?", כנראה שהתשובה היא לא אז תתאפקו. הפיד שלנו בפייסבוק יודה לכן.

צילום: שאטרסטוק

 

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה