קים קרדשיאן: "אני לא חושבת שאני פמיניסטית"

כוכבת הרשת היממה נשים בכל העולם כאשר הכריזה שהיא לא חושבת שהיא פמיניסטית ופשוט ''עושה מה שבא לה''. מעריציה הרבים התאכזבו אבל קרדשיאן פשוט לא מבינה מה מייצגת התנועה. אמה ווטסון, לטיפולך המסור

14/08/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

יותר מדי מידע פורסם עד היום על קים קרדשיאן. דעותיה צוטטו כאילו כאילו הייתה ניטשה. אמנם פליטת הריאליטי ומלכת הרשת המפורסמת בעולם מעולם לא התיימרה לחולל מהפכה מחשבתית משמעותית אבל כל דבר שהיא אומרת הופך לכותרת תוך שניות. קדשיאן תרמה לחיינו בעיקר עולם שכולו סלפי אחד גדול אבל מי שנבחרה לככב על שער ה"פורבס"  לא מזמן היא גם אשת עסקים לא רעה שיודעת איך להפוך כל דבר לכסף.

אבל לא תמיד קרדשיאן עושה כסף. לפעמים היא פשוט פולטת לאוויר משפטים שמרגיזים אנשים. כעת עוקבים רבים כועסים על כוכבת הטראש בגלל ראיון שהעניקה בכנס "BlogHer 16" באל.איי. קרדשיאן הצהירה שם מול כולם שהיא לא חושבת שהיא פמיניסטית ועוררה סערה גדולה כאילו הכריזה שהיא מתגרשת מקניה ווסט.

הקרדשיאנית אמרה כך:

"אני לא חושבת שאני פמיניסטית. אני לא אוהבת טייטלים. אני עושה את מה שגורם לי אושר ואני רוצה שנשים יהיו בעלות ביטחון עצמי. אני תומכת נלהבת של נשים אבל אני לא טיפוס של 'שחררי את הפטמה שלך'. אם את לא מרגישה נוח עם משהו אל תעשי אותו. רק תהי את ותעשי מה שבא לך".

קים קרדשיאן

מעריציה של קימי טענו שאם היא מצהירה על עצמה כמי ש"תומכת בנשים" אז היא כן פמיניסטית. לא ברור מה היא חושבת שהתנועה הזו מייצגת בימים אלה אבל לא נראה לי שהיא רוצה לחיות בעולם בו יש פערי שכר לא הוגנים בין נשים לגברים על אותה עבודה. נראה לי שהיא באמת לא יודעת מהו פמיניזם וזה סימן שמשהו בהסברה של התנועה החשובה הלך לאיבוד.

נכון, פמיניזם אינו מונח פופולארי כמו סלפי - וספק אם אי פעם יהיה - אבל עדיין חשוב להחדיר אותו לתודעה במלוא העוצמה כי הוא לטובתנו. שלא נתבלבל, אנחנו רחוקות עדיין מעולם אידיאלי בו נשים זוכות למעמד שווה בתחומים רבים. יש עדיין על מה להיאבק וגלגלי הצדק נעים לאט. כמעט כמו הזמן שלוקח לקרדשיאן להתאפר בבקרים.

למרות שישנן מספיק כוכבות בעולם, כגון השחקנית אמה ווטסון, שלא רק מצהירות על עצמן כפמיניסטיות אלא פועלות למען שיוויון מגדרי, אין לרובן את הכוח וההשפעה של קרדשיאן. מדובר במלכת הרשת המחזיקה מיליוני עוקבים בכל רשת חברתית בה היא פעילה. כאשר אחת כמוה לא רואה את עצמה חלק מתנועה שמעצימה נשים אז יש בעיה.

אבל היא לא היחידה שלא רואה את עצמה פמיניסטית בהגדרה. נשים רבות העניקו למונח "פמיניזם" כל מיני ייצוגים ומשמעויות שונות עם השנים וחלקן שמו דגש על אלמנטים סימבוליים - כמו לא לגלח את שיער בית השחי - כסממן לפמיניזם. תפישות אלו מרחיקות נשים אחרות שלא שותפות לאותה ראיית עולם חד משמעית.

תהיו בטוחות, לא רק קרדשיאן קצת מבולבלת. תשאלו חצי מהנשים בחוץ "מהו פמיניזם" והן יתחילו לגמגם משהו. לא בטוח שהן רואות את עצמן כחלק מתנועה הזו ששמה לה למטרה לשפר את התנאים של נשים בכל מקום.

קים קרדשיאן

גולשים רבים אשר הזדעזעו מהצהרתה של קרדשיאן הביעו את זעמם ברשתות החברתיות. הם התאכזבו לשמוע אותה מדברת ככה ודאגו לציין מהו פמיניזם, למקרה שקרדשיאן שכחה. בעולם בו אנחנו חיים, כאשר כל פליטת פה של סלבריטאית זוכה לאינספור שיתופים, ההצהרות הללו עשו נזק לתנועת הפמיניזם שמנסה לגייס לשורותיה שגרירות מעוררות השראה.

הבעיה היותר גדולה היא כאשר אנשים נותנים יותר מדי כוח למילים שאומר סלבריטאי כזה או אחר. במקרה של קרדשיאן, אולי הגיע הזמן להמליץ לה לקרוא יותר ולהצטלם פחות.

קים קרדשיאן בפורבס

צילום: גטי, שער מגזין "פורבס"

 

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה