חלון ראווה: אסנת רייז

אסנת רייז הגיעה לעיצוב תכשיטים רק בגיל 36 ובתוך שנתיים היתה הבעלים של רשת דוכנים מצליחה. לפני כשנתיים נאלצה לעזוב את המותג שנשא את שמה והיום, בגיל 47, חד הורית עם ילדה קטנה, היא מתחילה מחדש

15/08/2016
גלי דודזון סגל קבלו עדכונים מגלי דודזון סגל
  • RSS

אסנת

מי אני?

אסנת רייז, 47, אם חד הורית לילדה בת 4 מקשר זוגי שנגמר. מעצבת תכשיטים, לשעבר שותפה ברשת "אסנת תכשיטים" והיום בעלת המותג OS by osnat raiz, שם החיבה בו קוראים לי חבריי הטובים מילדות.

רקע

נולדתי בכפר סבא. משפחה קטנה, אבא, אמא, אח ושני כלבים. בעברי הייתי פרסומאית במשך 15 שנה במשרדי פרסום מובילים, בהם "ראובני פרידן IPG" ויהושוע TBWA. לאחר מכן הייתי מנהלת פרסום של "קבוצת קידום" במשך 10 שנים. למדתי תואר ראשון במדעי החברה באוניברסיטת תל אביב ולימודי המשך לתואר שני בתקשורת באוניברסיטת בר אילן. בצבא שירתתי כקצינת ת"ש.

לעולם התכשיטים הגעתי לגמרי במקרה לפני 11 שנה. חברה לעבודה שעסקה בחריזה כתחביב "גררה" אותי פעם איתה לחנות "חרוז כזה" בגבעתיים לקנות חרוזים. אני זוכרת את הרגע שנכנסתי לחנות והתרגשתי כמו ילד שהגיע לדיסנילנד בפעם הראשונה בחייו. השפע של הצבע וסוגי החרוזים שאבו אותי מיד פנימה. קניתי חרוזים והרכבתי שרשרת, אותה אני שומרת עד היום. ענדתי אותה וכמות המחמאות שקיבלתי הייתה בלתי נתפסת. חשבתי שזה מזל של מתחילים והלכתי לסבב שני של קניות, לבד. הפעם כבר שכנה ביקשה שאכין לה שרשרת דומה ומכאן הכול היסטוריה. אט אט כל הקומה ב"קידום" החלה ללכת עם תכשיטים שלי, כולל מי שהיום היא מנכ"לית פייסבוק ישראל ושהייתה מנכ"לית "קבוצת קידום" דאז והבוסית שלי, עדי סופר-תאני.

תכשיטי אסנת

התפנית

אחרי שנה שהתכשיטים היו תחביב הגיעה הצעה לתפקיד מרכזי בשיווק בערוץ 10. המחשבה על הסבה מקצועית באותה תקופה קסמה לי, אך הייתה נראית לא אחראית, לאור משבר כלכלי קשה שפקד את הורי. העסק של אבי, שהיה קבלן לעבודות תשתית, פשט רגל ובגיל 70 נזרקו הורי לרחוב מהבית בו גדלתי ואחי ואני עברנו שנינו לגור איתם בדירה שכורה כדי לנסות ולסייע. אבי לא התאושש מהמשבר ושלוש שנים לאחר מכן נפטר.

במשך חודש ישבתי עם טבלאות אקסל של יתרונות וחסרונות: ערוץ 10 מול הסבה מקצועית לעיצוב תכשיטים. הכול נטה לטובת תפקיד בכיר עם משכורת יציבה, אך כשנגעתי בתכשיטים הרגשתי שמשהו מתעורר לחיים והחלטתי שאני קופצת בנג'י, הולכת עם הלב – ומקימה עסק לתכשיטים.

לימודים

תואר פורמלי בעיצוב לא למדתי אך היצירה תמיד הייתה בנשמתי וכל חיי עסקתי בעיצוב בצורה זו או אחרת, בין אם בכתיבה, ציור, עריכה או תכשיטים. העיצוב והחומרים תמיד דיברו אלי. בדיעבד, הכישרון, טביעת העין והמשיכה לעיצוב היו שם מאז שאני זוכרת את עצמי, למרות שעד אותה צומת, לא חשבתי לעסוק בזה כמקצוע.

עד מהרה למדתי את התחום, החומרים ושיטות הייצור בצורה אוטודידקטית והתמקצעתי. במקומות החסרים לקחתי את אנשי המקצוע הטובים ביותר שישלימו אותי.

תכשיטי אסנת

חלום ושברו: הקמת רשת "אסנת תכשיטים"

שנתיים הייתי עצמאית, עד שהגיעה ההצעה של מי שהיה היועץ השיווקי של "קידום" והיה חבר טוב באותה תקופה, להקים רשת דוכנים לשיווק תכשיטים בקניונים. כמי שהיה יזם בנשמתו, שהחלום שלו היה להקים חברה משלו הוא זיהה את הכישרון שלי והפוטנציאל הטמון בעובדה שלא קיים מתחרה ראוי לרשת מגנוליה (שהייתה סוג של מונופול בתחום) ושכנע אותי להיכנס לשותפות איתו. בדיעבד, אפשר להגיד שידעתי מהשנייה הראשונה שזה לא המקום הנכון לי. מהר מאוד הרגשתי שאני משחזרת את המקום הטראומתי של מה שחוויתי בבית. החרדה מקריסה של הרשת הייתה יומיומית והרסנית.

הרשת גדלה מהר מדי לטעמי ומדי שנה הוכנסו עוד ועוד משקיעים כדי לכסות את הבורות התזרימיים שאליהם היא נקלעה. לפני כשנתיים וחצי הרשת עמדה לפני פשיטת רגל והוכנס שותף משקיע נוסף, בניגוד גמור לעמדתי. כמנכ"ל החברה הוא הזיז אותי הצידה, שינה את אופי המוצר ואת רמת שירות ללקוחות והחל לייבא תכשיטים זולים מהמזרח הרחוק. לא הרגשתי שאני מסוגלת להיות חלק מחברה שמתנהלת כך. חצי שנה אחרי שהוא נכנס העברתי את מניותיי לאחד השותפים ללא תמורה, החלטה שכולם הרימו גבה לגביה, אך בתוך תוכי ידעתי שהחברה תחת ניהולו לא תשרוד ולא רציתי להיות שם כשזה קורה. אמנם הם נשארו עם שם המותג הנושא את שמי הפרטי אך יש משהו שהם לא יכלו לקחת לי וזה את הכישרון והיה לי ברור שמכאן והלאה זה רק עניין של זמן. השנה האחרונה לוותה במאבק קשה מול בעלי הרשת, שבינתיים קרסה ונסגרה.

לאחר השנה הקשה בחיי, אני מתחילה מחדש, בלי שותפים. הקמתי חנות בוטיק קטנה בגבעתיים וחנות אונליין ברשת, ואני חוזרת לעצב בעצמי כל תכשיט ולמכור אישית לכל לקוחה.

איך את מתארת את סגנון העיצוב שלך?

האני מאמין העיצובי שלי, שליווה אותי מראשית דרכי כמעצבת, הוא קו נקי ואלגנטי. היופי מבחינתי הוא בפשטות. הפרטים הקטנים יוצרים את ההבדל הגדול שגורם ללקוחה להסתכל על הפריט לחשוב שהוא מקסים ולא בהכרח להבין מה שונה. זה קשור לאורך המדויק של השרשרת, לגודל הלולאה, לגוון הציפוי ולפרופורציות. באדריכלות יש מינוח שמבטא את זה בצורה מדויקת – "הפרופורציה האלוהית" – היחס המדויק שהופך את השלם לגדול מסך חלקיו. זה הסוד מבחינתי.

תכשיטי אסנת

לסגנון האופנתי של איזו מפורסמת את מתחברת?

גלית גוטמן. יש לה סטייל פשוט אך מתוחכם עם המון "שיק".

מה מאפיין את קולקציית הקיץ החדשה?

קולקציית "אבק כוכבים" שמושקת בימים אלו מבוססת כולה על אבן הקוורץ הדרוזית שמזכירה לי במראה נצנוץ של כוכבים ומכאן שמה. אבן האגט הדרוזית הינה בעלת מרקם גולמי ונצנוץ יפהפה בשבירת האור ויוצרת חיבור יפיפה בין עיצוב עדין בעבודת יד לאבן עם נוכחות דרמטית. הקולקציה כוללת טבעות שרשראות ועגילים במגוון צורות וגדלים.

תכשיטי אסנת

טווח מחירים: 180-350 שקל

איפה קונים? בחנות המקוונת www.osnatraiz.co.il , או בחנות: בגבעתיים ברחוב אילת 21 רק שמומלץ לתאם מראש הגעה כיוון שאני לא נמצאת שם כל הזמן

פייסבוק:  os by osnat raiz

 צילומים: אילן בשור

 ***

הצטרפו לסלונה אופנה בפייסבוק 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה