מי יציל את א' מאשפוז כפוי?

א' ואני חברות קודם כל. היא גם אנורקסית ומעל לכל היא נפגעת נפש. נפגעת נפש בעל כורחה הנזרקת לאשפוזים מבי"ח פסיכיאטרי אחד לבא אחריו בעקבות הפגיעה המינית שחוותה

12/08/2016
קרנית ידיד קבלו עדכונים מקרנית
  • RSS

היא: "שלום, זו קרנית?"

אני: "כן"

היא: "אני כבר כמה ימים מנסה לאתר את הטלפון שלך, אבל אני לא בטוחה אם זו את שאני מחפשת. אושפזתי בכפייה והשתחררתי השבוע, בדרכי החוצה פגשתי מישהי שבדיוק התאשפזה . היא אמרה שאתן חברות והתחננה אלי שאחפש אותך."

ישר ידעתי שהיא מדברת על א'. זו לא פעם ראשונה שאני מוזעקת בהול כדי להציל אותה מאשפוז פסיכיאטרי.

העצוב הוא שבמקרים האלו אין ל-א' דרך לפנות אלי בעצמה כדי שאסייע לה, תמיד הקריאה להצלה נעשית בעקיפין .היא נאלצת להגיע אלי דרך אנשים זרים שבמקרה פגשו אותה במסדרון או בדיוק השתחררו, והם אלו שנושאים את זעקתה אלי.

משם אני מפעילה עו"ד וכל סיוע אפשרי שרק יכולה, כי לה אין דרך לתקשר עם העולם החיצון.

מרגע שהיא נכנסת לשם בכל פעם, נלקח ממנה הנייד יחד עם החפצים האישיים. היא מופשטת באלימות ובכח בצורה משפילה ונשארת רק עם תחתונים לגופה, לפעמים גם זה לא...

כל פעם מחדש שאני שומעת על המקרים האלו ממנה ומאחרים, הזעם מהזעזוע על כך מתנפץ לכל עבר, מנסה לחדור דרך קירות אטומים עד שקולו נכחד.

איפה אנחנו חיים? איפה? לא הגיע הזמן להתקדם מתוך הבורות האכזרית והחשוכה? משתמשים פה בדרכים ברברית לשלוט בחסרי אונים המחפשים מזור לנפשם המפורקת. ממתי אנחנו רכוש נטוש של המדינה הזו שבכוחה לכלוא אנשים ולפורר אותם עד תום.

 מאושפזת פסיכיאטרית בכפייה (צילום: שאטרסטוק)

והשיחה ממשיכה...

אני: "את מדברת על א'?"

היא: "כן, היא עצרה אותי בבי"ח, ובכוחות שבקושי היו לה, כי היא מסוממת בצורה קשה מכדורים, היא ביקשה שכשמשתחררת שאחפש אותך, שאת יודעת מה לעשות כדי להוציא אותם משם.

היא התאשפזה מרצונה אבל התעללו בה שם, דחפו לה כדורים, הפשיטו אותה... חייבים להוציא אותה משם וכמה שיותר מהר".

קוראים לה א', כי כשהמערכת מטפלת באנשים היא הופכת אותם לאותיות ומספרים, מעבר לכך אין לה יכולת ראייה או גוון של אנושיות.

א 'ואני חברות קודם כל, בנוסף לכך היא אנורקסית ומעל כל אלו היא נפגעת נפש.

נפגעת נפש בעל כורחה הנזרקת לאשפוזים מבי"ח פסיכיאטרי אחד לבא אחריו בעקבות הפגיעה המינית שחוותה.

נפגעת נפש כי זו ברירת המחדל היות ואין היום גוף שיקלוט גברים ונשים נפגעי תקיפה מינית, אז זורקים אותם שוב ושוב למחלקות סגורות, למקום בו מנציחים שוב כפייה, דיכויי, התעללות, אונס וכו' (בממוצע, אם אינני טועה, 46% מהפונים הבוגרים הפונים לבריאות הנפש חוו בעברם פגיעה מינית).

א' עברה בילדותה תקיפה מינית ומאז היא מתגלגלת בין מוסדות האשפוז הפסיכיאטרים. מרבית מהפעמים היא מאשפת את עצמה, אבל חלק מהמקרים היו כרוכים באשפוז בכפייה.

לפני כמעט שנתיים סייעתי ל-א' לקבל רישיון לקנאביס רפואי, הדבר היחיד שבאמת שיפר את מצבה לתקופה ארוכה, ואז באה הנפילה והיא התאשפזה שוב. גם אז היא הצליחה להגיע אלי איכשהו, ובאותו היום בעזרת עו"ד ניסינו לשחרר אותה מאותו בי"ח בו היא מאושפזת כרגע.

בזמנו היא ביקשה להשתחרר היות ולא אפשרו לה לצרוך את הקנאביס הרפואי לו היא הזדקקה כמו כל טיפול לגיטימי אחר. לא אפשרו לה את הטיפול בו למרות שהיא מחזיקה ברישיון רפואי ממשרד הבריאות בשל הפוסט טראומה ממנה סובלת. הטענה במרכז האשפוז היא שלא מטפלים בתחלואה כפולה - או שאת נפגעת נפש או שאת מסוממת על קנאביס.

אז עשו עליה שוב ושוב לאורך האשפוז חיפוש אגרסיבי ופולשני לראות שחלילה היא לא הבריחה איזה פרח ירוק לנחמה נפשית, התעללו בה מילולית ופיזית, כשלאט לאט מצבה שם התדרדר, עד שהגיעה לטיפול במכות חשמל לראשונה בחייה.

מאז היא השתחררה ומצאה מקום ב"בית אלה" - מרכז ראשון מסוגו בארץ לטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית .מקום שהוא חלופה אשפוזית, יש שם מקום עד ל- 12 מטופלות, אך הבעיה הגדולה שהשהות בבית מוגבלת ל-3 חודשים, ואם לא הצלחת בתקופה הזו להתגבר על שנים של סבל -מקומך ברחוב.

לפני שבועיים נודע ל-א' שהיא צריכה לעזוב את "בית אלה" תוך פחות משבועיים, מאז היא החלה לחפש אחר מקום אחר שיקלוט אותה והיא פנתה אלי שאסייע.

בבי"ח פסיכיאטרי אחד סרבו לקבל אותה, כי היא לא רק נפגעת נפש אלא גם אנורקסית ובזה הם לא מטפלים. במקום אחר אידיאלי, ממש קרוב ליד הבית, גם סרבו לקבל אותה היות והיא מחזיקה בקנאביס הרפואי ולא מאשפזים חולים עם הסם הזה. (תזכירו לי מה אתם מחלקים שם במרכזים הפסיכיאטריים? כדורים תמימים בקופסאות יפות?) וכך היא המשיכה לקבל דחייה מכמה וכמה מרכזים וכל פעם תחת תירוץ אחר.

הקשר האחרון הישיר שהיה לי איתה היה לפני כמה ימים, והקשר המחודש איתה הגיע היום דרך אותה אישה שהתקשרה אלי לאחר שפגשה אותה בבי"ח הפסיכיאטרי.

זה הרי כ"כ ברור, היא הבינה שאין לה לאן ללכת והיא אוטוטו נזרקת שוב, אז היא בלית ברירה אשפזה את עצמה בבי"ח הראשון שהיה מוכן לקלוט אותה. הבעיה שכשזה קורה והיא מוצאת מסגרת, היא במיידי חווה מחדש את ההתעללות הפושעת במקומות האלו וזועקת לעזרה.

מרבית מנפגעי הנפש במקומות האלו הם בני ערובה של המערכת. הם חיים את הלונה פארק שהמערכת הזו מייצרת עבורם וחוזרים שוב ושוב לאותם אנשים המתפעלים את מתקני העינוי שהיא מייצרת.

א', מי יעזור לי להציל את א' הפעם ?עו"ד כבר יש, אבל אני לא יודעת כמה זה מספיק ומתי ישחררו אותה כששבת נוקשת בפתח, כשרובנו רגע לפני ארוחה משפחתית מחכים רק לקבל את שלוות השבת .ומה יקרה איתה אח"כ, ברגע שנשחרר אותה מהסורגים הכולאים, מי יעזור לה למצוא מיטה חמה ובטוחה ללילה? לתקופה? מי ימצא לה קורת גג לגופה ונפשה? מי יירתם להתאים לה טיפול הולם למצבה ?מי?

מי? מי יעזור לא' ולשאר המספרים והאותיות?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה