ביקורת סרט: ''אמהות רעות''

למרות שזה סרט טראש רדוד למדי, בלי עומק או מסרים מלהיבים, יש בו חוצפה ויש בו רגעים שכל אם יכולה להזדהות איתם ולמרות שהסרט בויים על ידי שני גברים (ג'ון לוקאס וסקוט מור), הם מסתכלים בעין המצלמה באופן מתוק על האמהות שכולנו מכירים

10/08/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

מכיוון שאין בית ספר להורות וכמעט כל אחת יכולה להפוך להיות אמא השאלות שעולות לאורך קריירת האמהות הן רבות מספור, מהי אמהות טובה, מי קובע מי היא אמא טובה ולמה רוב האימהות נוטות לפולניות יתר בתוספת רגשות אשמה למרות שהן יעשו הכל למען ילדיהם. אני חושבת שאחרי המאמץ הפיזי הכרוכים בהריון ולידה, מאמץ פיזי שאין ממנו דרך חזור שכן הגוף מתמסר לפעולה ומשתנה בדרך, רצוי ואף ראוי לתת לנו להפעיל את הצד הרגשי שלנו באימהות כהבנתנו.

כן, אני לא רוצה שאף אחד יעיר לי איך להיות אמא, אימהות היא אינסטינקט לא שיטה ומה שטוב לאחת לא בהכרח טוב לאחרת. כך או כך הילדים שלנו יגדלו עם שריטה או שתיים, בין אם נהיה ההורים הפרפקציוניסטים מהאגדות ובין אם נהיה ההורים המתירנים מהחלומות, להיות הורה זה אומר הרבה ניסוי ותהייה כי לכל ילד מתאים משהו אחר גישה הורית אחרת או כמו שאף המקורות מביאים את דבריו של החכם באדם, המלך שלמה, שאמר "חנוך לנער על פי דרכו".

אמהות רעות

לכן ואולי בגלל שזה כה עמוק ומורכב ואין בן אנוש שאין לו אמא כזו או אחרת, כשהקולנוע מטפל באימהות הוא מציג לרוב, היבטים מאוד סטיגמתיים שלהן. רכות למשל, היא מאפיין אימהי מאוד נדוש, גם התמסרות וטוטליות לבן זוג ולטיפול בילדים. יש לי אינספור דוגמאות שאני נתקלת בהן אצל נשים שההתמסרות שלהן, מופלאה ככל שתהיה, כמעט והפכה בלי שהן שמו לב לצייתנות אוטומטית.

כשביקרתי אצל חברה חילונית פמיניסטית לא מזמן, אישה נשואה ואם מסורה לא פחות, הופתעתי מאוד לשמוע שבעלה אומר לה: "מותק הדלקת את הבוילר"? (המחשבה שלי עולה, היא חביבי לך תבדוק) ובלי להתבלבל הוא המשיך ואמר לה "מותק, תכיני קפה" (המחשבה שעולה לי היא, קום תכין בעצמך כי אם היה בא לה קפה היא עם כל המסירות שלה הייתה מציעה להכין גם לך) אבל חברה שלי קמה ובדקה את הבוילר... קמה והכינה קפה.

אמהות רעות

אחר כך היא סיפרה איך כל היום היא הייתה עם הילדים כי בעלה עבד... ולא התחברתי לזה בכלל ובאותן שניות מה לעשות, חלשה דעתי והרגשתי אמא רעה... ואני לא, אני יודעת שאני לא. לכן ממש חיכיתי בעקבות הטריילר המצוין ל"אימהות רעות" למרות שזה סרט טראש רדוד למדי בלי עומק או מסרים מלהיבים יש בו חוצפה ויש בו רגעים שכל אם יכולה להזדהות איתם ולמרות שהסרט בויים על ידי שני גברים (ג'ון לוקאס וסקוט מור), הם מסתכלים בעין המצלמה באופן מתוק על האמהות שכולנו מכירים.

איימי מיטשל (מילה קוניס) היא אמא טובה לדילן וג'יין. היא מבליגה על הכל, עובדת, מבשלת, דואגת להצלחת ילדיה. יום אחד ובאופן לא צפוי היא מגלה את בעלה מצ'וטטת בשיחת פורנו סקייפ ומאבדת עשתונות. כשלאור גמגומיו, מסתבר שהקשר הזה אינו חד פעמי אלא נמשך כבר עשרה חודשים, היא זורקת אותו מהבית.

אמהות רעות

כאילו לא די על העומס הרגשי והשגרתי הרובצים על חייה, גוונדלין נשיאת וועד ההורים שחותרת לחינוך לצייתנות והצטיינות בכל התחומים, מזמינה אותה לערבי ועד בהם היא בעיקר מטיפה ומאיימת באופן מניפולטיבי על כל מי שאינה נאמנה לשמרנות הפרפקציוניסטית ואחרי יום קשה במיוחד את איימי זה פשוט מעצבן.

כשאיימי שוברת את הכלים היא נכנסת לפאב, שם היא פוגשת את קרלה (קתרין האן), אם חצופה וגרושה סקסיסטית שלא דופקת חשבון ומצטרפת אליהן קיקי (קריסטן בל), אם לארבעה שקצת שקעה בבית ושכחה איך זה להיות אישה ואיך החיים מחוץ לבית. השלוש שותות לשוכרה ומחליטות שזהו, מעכשיו נגמר המרוץ, נמאס להן הן רוצות להיות אמהות רעות.

ביחד תוך כדי סצנות מצחיקות להחריד הן פורטות על הנימים של כולנו, בהומור, בחוצפה, בגסות ובהמון שבירת מיתוסים על אימהות... על אף היותן שונות ובעלות אופי משפחתי שונה, בעקבות החברות ביניהן החיים שלהן משתנים לחלוטין ובדרך גם האמהות שלהן משתנה וגם אופי הצביון הבית ספרי בפיקודה של גוונדלין הערמומית.

אמהות רעות

מכאן איימי תצמח, מתוך המשבר הרגשי הגדול עם בעלה והקושי הגדול להתמודד לבד מול ילדיה, היא תמצא את חרותה האמהית ותלמד להיות נחשקת. היא תחזור להרגיש את עצמה, ולהיות אם טובה יותר, לא באופן מלאכותי שמחנך לבורגנות מפונקת אלא באופן פנימי וכנה שיעצב את אישיות ילדיה.

אגב, מומלץ להמתין 2 דקות אחרי הסרט כי מיד אחריו יש אוסף דיאלוגים מקסים של השחקניות (האלופות!) עם אימהותיהן. שיח של אמהות ובנות, שמודות בחולשותיהן ומפרגנות באופן דו כיווני, כמו שרק נשים יודעות לפרגן, מכל הלב.

הנה הטריילר:

[youtube htvqX-5WeXI nolink]

כוכבים - 3

מרלנה - עובר בענק, סרט שלא מתנצל על שום סנטימטר מהנשיות שבו ומדבר בפתיחות על הכל.

צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך