הארכת חופשת הלידה, למה זה רע?

עדיף שלא נדרוש הכל כי "מגיע" לנו בתור נשים ובשם הפמיניזם. איך שזה נראה כרגע, השימוש עבר את לגבול הטעם הטוב ורק יזיק לנו בעתיד- ובחופשת הלידה הבאה

14/08/2016
חן קרופניק קבלו עדכונים מחן
  • RSS

חברה שלי חזרה השבוע לעבודה לאחר חופשת לידה של בנה הבכור. כמובן שחופשת לידה היא כל דבר חוץ מחופשה כך שלאחר שהבינה שאין מצב שהיא חוזרת למשרד לאחר שלושה חודשים ניצלה את שמגיע לה כחוק ונשארה שלושה חודשים נוספים בבית, ללא תשלום. במהלך שלושת החודשים האלו היא נכנסה להריון שני לא מתוכנן וכך קרה שהיא חזרה לעבודה כשהיא בחודש השלישי להריונה השני. נכון, זה לא היה מתוכנן וזה לא היה בכוונה אך כך קרה. וכמו שכבר ציינתי, חופשת לידה היא כל דבר חוץ מלידה ויודעת כל אם שבגיל שלושה חודשים מאוד קשה להיפרד מהתינוק שלך ולחזור למשרד בעיקר אם את מניקה ותעלה שוב הדרישה להאריך את חופשת הלידה לחצי שנה לפחות בתשלום כמובן.

אבל בואו נסתכל על אותו המקרה מהצד השני לרגע- הצד של המנהל של חברה שלי. כשהוא קיבל אותה לעבודה הוא קיבל אישה מבריקה עם תואר ויכולות בדיוק כמו הגבר שראיין לפניה. הוא לא שאל אותה אם בתור נשואה טרייה היא מתכננת ילד בקרוב כי אסור לו על פי חוק אבל הוא בטוח חשב על האופציה. וכך הוא לימד אותה והשקיע בה והיא עבדה במסירות ובהחלט היתה ההחלטה הנכונה לתפקיד. ואז אחרי שנה בעבודה, אישה צעירה נשואה טרייה- הודיעה לבוס שלה שהיא בהריון. לגיטימי נכון? אותו מנהל, שהשקיע בה ולימד אותה צריך עכשיו במקביל ללשמוח בשמחתה לחשב במהירות שנשארו לו מקסימום ארבעה חודשים (שכן לפני חודש חמישי אין חובה לדווח למנהל על הריון) אם ההריון תקין (טפו טפו טפו), ולאחר מכן חופשת לידה שהיא מינימום שלושה חודשים בתשלום עם אפשרות הארכה. מהרגע שהיא הודיעה לו על ההריון אסור לו לפטר אותה, אסור לו להרעות את תנאיה וגם בחופשת הלידה ולאחריה. כל זאת על מנת להגן- ובצדק- על נשים בזמן ההריון וחופשת הלידה. היא לעומתו, יכולה להתפטר במהלך חופשת הלידה על מנת לטפל בילד ולקבל פיצויים, להאריך את חופשת הלידה בשלושה חודשים נוספים והוא מחויב להחזירה לאותם תנאים- לאו דווקא אותו תפקיד אבל אותם תנאים.

ואז היא חוזרת בהריון.

אישה עובדת בחופשת לידה (צילום: שאטרסטוק)

אני משערת שרוב הנשים שקוראות את המקרה כבר כועסות עליי. איזו מין אישה- ועוד אמא, (לשניים!) מעזה להציג חופשת לידה והארכה שלה כדבר שלילי. אז תבינו- אני לא. ממש לא. אני כאמור, אישה בעצמי וגם אמא אבל אני גם מנהלת. ואני גם משתדלת תמיד לראות את שני הצדדים. נכון, רק אנחנו הנשים יכולות ללדת ורק אנחנו הנשים יכולות להעניק ובכללי נשים עדיין מופלות לרעה ומרוויחות פחות במשק יחסית לגברים באותה משרה. אז אני שואלת אתכן, אלה שקוראות להארכת חופשת הלידה- עם כל מה שעבדנו עבורו, וכל כברת הדרך שעשינו על מנת לקבל הזדמנויות שוות, על מנת שיחוקקו חוקים שיגנו עלינו- האם אנחנו לא מותחות את החבל קצת יותר מדי הפעם?

אני רוצה לדעת, וזו שאלה רצינית לגמרי- איך אישה יכולה לדרוש שיקבלו אותה למשרה זהה כשל גבר, ישלמו לה את אותה משכורת יספקו לה את אותם תנאים כאשר לה יש את הפריבילגיה- וגן זו בהחלט פריבילגיה ללדת ולהעדר לחצי שנה מהעבודה, וכמובן יותר מפעם אחת. וזה מבלי שהזכרנו את שעות ההנקה, האפשרות לצאת מוקדם, העדרויות כשהתינוק חולה. ולא זה לא נכתב כביקורת- זה נכתב כתזכורת שיש עוד הורה בסיפור. שהוא לא יכול אמנם ללדת או להניק אבל הוא בהחלט יכול לקבל חופשת לידה ולחמם בקבוק. הוא גם יכול לצאת מוקדם או לאחר או להפסיד יום עבודה כשהתינוק חולה. נכון, בחלק מהפעמים הוא לא רוצה או שהבוס שלו עושה לו פרצוף אבל רגע- אנחנו רוצות? הבוס שלנו מקבל זאת בחיוך? אז למה פעם אחר פעם אחר פעם אנחנו מקבעות את עצמינו כהורה העיקרי שחייב לבחור בהורות- יותר נכון באימהות על פני הקריירה אחרת אנחנו פחות טובות ואת כל זה אנחנו עושות בשם הפמיניזם?

יש לא מעט פתגמים שעולים לי לראש לאור הסיטואציה, 'אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה' 'אי אפשר לאחוז במקל בשני קצותיו' ואני מוסיפה 'אי אפשר להאריך חופשת לידה ולצפות שיתייחסו אלייך בדיוק אותו הדבר כמו גבר במעמדך'. או בקיצור- אי אפשר גם וגם וגם. תבחרי. בחרת להאריך חופשת לידה- אל תופתעי שלא מחכים לך בזרועות פתוחות במשרד ושאפילו ראיינו מישהו אחר למשרה. חזרת אחרי חופשת לידה קצרה- אז תאלצי לשים את התינוק שלך אצל מטפלת או משפחתון. תמיד משהו יבוא על חשבון משהו אחר.

שתבינו- אני לא נגד הארכת חופשת לידה. אני בעד שדברים כמו הורות שיוויונית או יחס זהה לגברים ונשים בעבודה יסתדרו קודם לכן. אני כן נגד לדרוש הכל כי "מגיע" לנו בתור נשים, ובשם הפמיניזם כי איך שזה נראה כרגע, התחלנו לעשות בזה שימוש ציני מעבר לגבול הטעם הטוב, כזה שרק יזיק לנו בעתיד- ובחופשת הלידה הבאה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך