יופי מעולם אחר: מלון האפנדי בעכו

יש יופי שהמילים רק מגמדות אותו וכל הצילומים שבעולם, מכל הזוויות האפשרויות לא משקפים אותו במלואו. יש דברים שחייבים לראות בעיניים. כזה הוא מלון האפנדי. נטוע בתוך אחת הסמטאות הצפופות של העיר העתיקה, זהו מלון ששובר מוסכמות, מנורת קסמים שזוהרת מבפנים

08/08/2016
רונית הבר קבלו עדכונים מרונית
  • RSS

אני אוהבת את עכו. בכל הזדמנות אני שם. השילוב של הים הכחול עם האבן העתיקה, הסמטאות, המוזיקה הערבית, כל אלה מפעילים אצלי את בלוטות החופש, מעוררים געגועים לאיזה מזרח פנטסטי של אלף לילה ולילה.

ברוח זו, הזדמן לי בשבוע שעבר ללון במלון האפנדי. מלון מהאגדות. יש יופי שהמילים רק מגמדות אותו וכל הצילומים שבעולם, מכל הזוויות האפשרויות לא משקפים אותו במלואו. יש דברים שחייבים לראות בעיניים. כזה הוא מלון האפנדי. נטוע בתוך אחת הסמטאות הצפופות של העיר העתיקה, זהו מלון ששובר מוסכמות, מנורת קסמים שזוהרת מבפנים. 3 קומות של ארמון משוחזר על שרידים צלבניים, עותומנים ואפילו ביזנטים, חזון תיירותי של אורי יארמיס, שהושקעו בו מיליונים רבים על פני 8 שנות עבודה שכללו הרבה יצירה ותמרונים לא פשוטים מול הרשויות.

עכו מבפנים

הכי למטה תמצאו מרתף יין מלפני 900 שנה, בקומת הכניסה לובי מואר ורחב ולצידו חדר אוכל  אפל בו מוגשת ארוחת הבוקר על שולחן אבירים עצי-גולמי, כל הרצפות והמדרגות משיש, כל התקרות גבוהות ובקומת הביניים ובחדרים הן גם מצוירות (בעזרתם האדיבה של אמני שחזור שהגיעו במיוחד מאיטליה), שנדליירים עצומים, מרפסת שנושקת למסגד, וגג נהדר שהאורחים מוזמנים אליו בשקיעה לצפות במחול הסנוניות המחפשות לעצמן מקום ללון בו. חופשי, מהטבע בכבודו ובעצמו.

סוויטה האפנדי

חדרים יש בסך הכל 12. לכל אחד הטוויסט שלו. את החדר שהייתי בו, בשיא הכנות לא רציתי לעזוב, תנו לגור ביופי הזה. כל פינה וכל פריט בחדר הוא מלאכת מחשבת. משהו שעם יד גסה יותר היה יכול בקלות להיגרר למחוזות הקיטש אבל הוא לא. הטאץ' מדויק. בלי בריכת שחייה, בלי מכון כושר מתבקש וגם בלי ג'קוזי בחדרים וטוב שכך. במקומם, תמצאו כאן חמאם טורקי עתיק ומגוון טיפולים.

לטעום את גן עדן

במרחק כמה צעדים מהמלון נמצאת מסעדת הדגים הוותיקה אורי בורי. שנים שהיא כבר שם ומתחזקת תו תקן של איכות ויצירתיות. אני מפצירה בכם ללכת על תפריט הטעימות. אורי לא זורם עם אופנות, המטבח שלו הוא כזה שעושה כבוד לדגה המקומית, למוצרים המקומיים והמנות שיוצאות ממנו הן כאלה שאורי רוצה לאכול בעצמו. מתוחכם במידה, מעניין ואסתטי. בכל מקרה אל תפספסו את מנת הסלמון עם גלידת הוואסאבי, את האבטיח המיובש הממולא גבינה ואת מרק הסרטנים. תענוג צרוף. ובשום אופן אין לוותר על הגלידות המוגשות לקינוח עם דגש על גלידת הל, גם היא מבית היוצר של אורי.

אורי בורי מסעדה

ומילה על אורי  - האיש המקסים עם הזקן הלבן הארוך, שעומד מאחורי שני המיזמים האלה הוא שגריר התיירות העכואית. יזם ענק עם נפש של ילד. אורי הוא לא סתם מסעדן ומארח מצליח, הוא האיש שהייתם שמחים שיהיה חבר שלכם. נשמה ענקית, כולו נדיבות ואמון במין האנושי.

עכו העתיקה היתה יכולה פנינה תיירותית יוצאת דופן,  מוקד למשיכת תיירות בינלאומית. אבל באמצע שבוע מזדמן של שיא הקיץ, היה פה די שומם. כמה קבוצות תיירים מקומיים ולא הרבה יותר מזה. פיתוח, חזון והשקעה שמוכתבים ומנותבים מלמעלה היו יכולים להקפיץ את העיר. בשביל זה צריך אנשים שיודעים לחלום אבל זה לא הכל. אורי מסב את תשומת ליבנו לכך שאין כמעט שוטרים בעכו. צודק. לא ראינו שוטרים, מג"ב או חיילים כמו שרואים בשפע בירושלים למשל. הכל מתנהל פה על מי מנוחות בנוסחת קסם שלפי אורי עיקרה כבוד הדדי.

חמאם תורכי

כבוד הדדי, סבלנות וחזון הם כנראה מצרך נדיר היום, בטח בכל הנוגע למדיניות ממשלתית, ועל אף זאת  נראה שמשהו טוב מתרחש. יזמים פרטיים מפעימים את הדופק – מסעדות חדשות, צימרים, דירות נופש, מחירי נדל"ן שעלו, וגם אוצר יוצא דופן – החמאם של גטאס - גם הוא פרי יוזמה פרטית שמקורה בחלום של גבר שרצה להפתיע את אשתו ליום הולדתה במתנה קצת לא שגרתית.

לא פחות מ- 30 ק"מ של צנרת הונחו ברצפת המבנים הצלבניים והעותומנים והמקום הפך לחמאם טורקי יפהפה במיוחד שהטיפול והשהיה בו הם לא פחות מחוויה תוך רחמית. את החמאם הטורקי העתיק של העיר הפכו לסוג של מוזיאון, הנה הזדמנות לפצות על האבדן הזה ולהינות מהדבר האמיתי.

למידע ופרטים נוספים על מלון האפנדי לחצו כאן

** הכותבת היא עורכת אתר "סלונה" שהתארחה במלון האפנדי 

צילום: יח"צ, רונית הבר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה