ההתמודדות עם ירידה בחשק המיני

בגיל המעבר נשים חוות תופעות מגוונות ואחת מהן יכולה להיות ירידה הדרגתית בחשק המיני. ד"ר ליאורה אברמוב מספרת איך ניתן להתמודד עם תופעה זו דרך סיפורם האישי של אורנה (שם בדוי), אישה בת 58, שנוטלת טיפול הורמונלי חליפי

07/08/2016
ד"ר ליאורה אברמוב קבלו עדכונים מד"ר ליאורה
  • RSS

אורנה  (שם בדוי)  היא אשה בת  58 נשואה ואם לשני ילדים בוגרים שעזבו זה מכבר את הבית. היא פנתה למרפאתנו בתלונה של ירידה בחשק המיני בשלוש השנים האחרונות. הוסתות פסקו כשאורנה היתה בת 51 שנים, מאז היא נוטלת טיפול הורמונלי חליפי, אורנה מציינת שהיא מרגישה טוב, אין גלי חום, דכאונות, עייפות, מצבי רוח, נדודי שינה. היא גם לא התלוננה על יובש נרתיקי או כאבים בזמן קיום יחסי מין.

למרות עצתו של הרופא נשים שלה, לנסות ולהפסיק את הטיפול, אין היא מעיזה לעשות כך מאחר והיא חרדה מפני תופעות של גיל המעבר. היא אשה נאה, מטופחת, במשקל ממוצע, עובדת במשרה חלקית כפקידה במשרד. אורנה מתארת משבר שחל כשהילדים עזבו את הבית, אז היא הרגישה  ריקנות ושעמום וכפי שהיא מגדירה זאת "לא מצאתי לי מקום בבית".

לאחר תקופה של דיכאון קל, החליטה אורנה לקחת עצמה בידיים והחלה ממלאת את הזמן בפגישות עם חברות, חוגים לעבודות יד, וצעדות בפארקים כדי לשמור על כושר גופני תקין. כיום היא מתארת את מצבה הנפשי כתקין.

כפות רגליים

בעלה שמואליק, 60,  עבר ארוע לבבי לפני כ-3 שנים  וכיום הוא סובל לעיתים מתעוקת לב, המאוזנת על ידי טיפול תרופתי. פרט לכך הוא בריא. שמואליק הוא אדם נוח ושקט, הקשר ביניהם יציב, חם ופתוח. שמואליק עובד במשרד וחוזר הביתה בשעות סבירות. מאז שהוא החל לסבול מבעיות לב, אורנה מאוד חרדה לבריאותו ושומרת עליו מכל מאמץ נפשי או גופני.

גם קיום יחסי מין מבחינתה זה מאמץ גופני שלו! הם נוהגים לבלות את הערבים המשותפים בצפייה בטלוויזיה, לעתים ביציאה מהבית ובמפגשים עם חברים. המין ביניהם היה טוב ומספק לשניהם עד לפני כ– 3 שנים.

תדירות יחסי המין עד אז הייתה פעם בשבוע, בעקר בסופי שבוע, אך שניהם נהנו והגיעו לסיפוקם. היוזמה לקיום יחסי מין היתה הדדית. לשמואליק לא היו בעיות זקפה אך מאז האירוע הלבבי יש קושי בשמירה עליה, דבר שמלחיץ את אורנה והיא מסרבת שיקח טיפול תרופתי ((PDE5I) מחשש של נזק ללב.

זיהוי הבעיה

בשנים האחרונות מתארת אורנה ירידה הדרגתית בצורך המיני שלה. יותר ויותר פעמים אורנה שמה לב שהיא דוחה את היוזמות של שמואליק ובהיותו אדם נוח, הוא הפסיק ליזום. ההמנעות ממין לא מפריעה לה. היא לא מרגישה צורך לאונן, אין לה פנטזיות מיניות או חלומות ארוטיים.

מדי פעם, כשאורנה מרגישה שלא נעים לה משמואליק  ו"צריך לקיים יחסי מין", אז היא יוזמת ומסוגלת להתעורר מינית. היא מרטיבה ומצליחה להגיע לאורגזמה, אם כי עוצמות האורגזמה יותר חלשות מבעבר. קשה לה יותר להתרכז במין. כשהיא מנסה לדבר על כך עם שמואליק הוא פוטר אותה ב "לא נורא, מין זה לא הדבר הכי חשוב בחיים ובקשר בינינו" והדבר גורם לה רגשות אשמה.

במהלך הימים יש ביניהם מגע גופני לא מיני. הם נוהגים ללכת לישון מחובקים ובמשך היום גם מחליפים נשיקות ביניהם.

לאורנה קשה עם  השינויים הגופניים שעברה  עם הגיל.  הגוף המתעבה והפרופורציות שמשתנות בגופה מאיימות עליה. כל קמט חדש שמופיע בפנים מעצבן אותה והיא דואגת היום לטיפוח אישי הרבה יותר מבעבר. היא שומרת על דיאטה קפדנית ועל משקל קבוע.

שמואליק אוהב את המראה שלה ולא מבין על מה המהומה.

מסקנות הטיפול

הבדיקה הגינקולוגית של אורנה הייתה תקינה, הבדיקות ההורמונליות יצאו תקינות ובדיקות הדם הכלליות היו אף הן תקינות למעט יתר שומנים בדם. ככל שישבנו עם בני הזוג, הבנו שהם אינם מדברים בפתיחות על הדברים המעיקים עליהם בהקשר למיניות. שמואליק מניח לאורנה כי הוא מבין שהיא בדכאון ובמשבר עקב השנויים הגופניים העוברים עליה ואילו אורנה מניחה לשמואליק כי היא מפחדת שיחטוף התקף לב אם הם יקיימו יחסי מין. ההתחשבות ההדדית הזו פגמה והזיקה לחיי המין שלהם.

 בפגישות אורנה למדה לקבל את השינויים הגופניים שעברה ואילו שמואליק קבל הנחיה לקבל טיפול תרופתי לשיפור הזקפה לפני קיום יחסי מין. הבהרנו לאורנה שאין סכנה לגבי מצבו הלבבי וקיבלנו גם אישור מהקרדיולוג שלו. שני בני הזוג למדו לדבר בפתיחות על השינויים שעברו מחמת הגיל ועל הצרכים המיניים המשתנים ולמדו מחדש את מיניותם.

תובנות של שני בני הזוג על התהליך שעברו גרמו לשיפור בחשק המיני של אורנה והם הגיעו לפריחה מינית מחודשת.

 ** הכותבת היא ד"ר ליאורה אברמוב, גינקולוגית בכירה מנהלת המרפאה לטיפול מיני במרכז הרפואי תל אביב. זו כתבה "משולחנה של המטפלת" במסגרת מיזם: גיל המעבר. מאישה לאישה /ד”ר ציפי דולב, ד״ר ציפי דולב פסיכיאטרית לבריאות האישה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה