3 מתוך 4 ילדים מפסיקים להשתמש בתרופות בחופש הגדול

הורים רבים מנצלים את תקופת החופש הגדול כדי להאיץ את הטיפול בקשב וריכוז. זו תקופה שבה אפשר לקדם את הילד כאשר יש פחות לחץ מצד המורים ובית הספר

02/08/2016
גיא בן-צבי קבלו עדכונים מגיא
  • RSS

סקר אמריקאי מצא ש 85% מהילדים המאובחנים עם ADHD נוטלים תרופות מרשם. מתוכם 74% (כ 3 מכל 4 ילדים) לוקחים "חופשה מתרופות".

חופשה מתרופות היא הפסקת טיפול מובנית בהנחיית הרופא, ומתוך מוטיבציה של ההורים. לפי הסקר, הילדים לוקחים חופשה מתרופות בעיקר בחופשות, חגים וסופי שבוע ולעיתים פשוט מתי שהילד מבקש להפסיק.

הסיבות העיקריות שבגללן ההורים שנסקרו בחרו שלא לתת לילדיהם תרופות בתקופת הסקר: בשל החשש מתופעות לוואי של תרופות לקשב וריכוז או בשל היעדר המלצת רופא.

בין אם הילדים לוקחים חופשה מתרופות או לא לוקחים בכלל, הורים רבים מנצלים את תקופת החופש הגדול כדי להאיץ את הטיפול בקשב וריכוז. זו תקופה שבה אפשר לקדם את הילד כאשר יש פחות לחץ מצד המורים ובית הספר מצד אחד, ומאידך אפשר להשתמש באמצעים שהשפעתם איטית ותהליכית, כדי להגיע לשנת הלימודים הבאה כאשר הילד כבר ברמת ריכוז ורגיעה גבוהות יותר. פרק זמן של חודש-חודשיים הוא זמן מצוין לנסות פתרון ארוך טווח.

ילדים ותרופות (צילום: שאטרסטוק)

כשאופק סלע הייתה בכיתה ו' היא התחילה לקחת ריטלין. בסוף השנה היא החליטה שהיא לא רוצה להכניס יותר תרופות לגופה, בגלל תופעות הלוואי שגרמו לה. בעידוד אימה הנטורופתית ד"ר גלית סלע, היא ניצלה את תקופת החופש הגדול כדי להתחיל שימוש אפקטיבי באומגה 3 גליל. התהליך כלל מינון גבוה יחסית של אומגה 3 גליל בתוספת ויטמין E. בנוסף השתדלה אופק להפחית כמה שאפשר באכילת סוכרים ועמילנים. בתחילת כיתה ז' אופק הגיעה לביה"ס כשהיא כבר מרוכזת ורגועה הרבה יותר, בלי תרופות וללא תופעות לוואי. אופק סיימה את כיתה ז' עם ציונים מצוינים ובעיקר בטחון עצמי ושביעות רצון מיכולותיה, ללא עזרת תרופות.

סיבה נוספת בגללה אופק וגלית בחרו להתחיל עם האומגה במהלך החופשה מתרופות ולא בזמן הלימודים היא הרצון להימנע משילוב בין האומגה לתרופה. באומגה 3 גליל מציינים כי נתקלו במקרים שבהם שימוש באומגה 3 עלול להגביר השפעה של תרופה כגון ריטלין, ולכן ממליצים להורים לנסות את השימוש באומגה 3 בתקופת חופשות הקיץ וחגי תשרי, להם שני יתרונות: משך זמן מספיק להשגת השפעה וחופשה מתרופות.

ד"ר דניאל  ג' אמן, בספרו "מכניסים את המוח לכושר" ממליץ על נטילת גרם עד שני גרם ביום של אומגה 3 לאנשים בריאים, ולאנשים שיש להם מחלות או לקויות כלשהן הוא ממליץ על שישה גרם ביום. מי שמאמצת המלצה זו בחום היא ד"ר זיוה שגיא, מאמנת אישית מומחית להפרעות קשב. ד"ר שגיא ממליצה גם היא לנצל את תקופת החופש הגדול כדי להתחיל תהליך טיפולי שכן תהליכים, כטבעם של תהליכים, לוקחים זמן. בתקופה זו אפשר לתת הרבה חיזוקים, החל מחיזוק הדימוי העצמי ועד כניסה משמעותית לתהליכים טיפוליים.

למידע נוסף:

אומגה 3 גליל בטלפון 04-9999524

www.omega3galil.com
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך