''מכסחות השדים'' / ביקורת סרט

''נשיות והאמונה במה שמעבר למציאות ובחיים אחרי המוות, בכוחות העופל והמאבק עם הפחד מפני הלא נודע, ואפילו עולם השקר שעוטף אותנו במניפולציות של השלטון והתקשורת, עומדים במרכז הסרט המרשים בעוצמתו הוויזואלית''

01/08/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

הסרט הקליל "מכסחות השדים", שביים פול פייג וראיתי בתלת מימד, מקפל בתוכו באופן מפתיע למדי שני מסרים חשובים: הראשון שהשד חבוי בכל אחד ואחת מאיתנו צריך רק למצוא אותו והשני, מסר פמיניסטי על גבורה נשית, שגלומה ברגשות העוצמתיים והבלתי מתפשרים שלנו כנשים וכדי לבטא את המסר, הסרט מבטא הרבה עוצמות נשיות כמעט בכל רפליקה וביט יש מחשבה נשית.

נשיות והאמונה במה שמעבר למציאות ובחיים אחרי המוות, בכוחות העופל והמאבק עם הפחד מפני הלא נודע, ואפילו עולם השקר שעוטף אותנו במניפולציות של השלטון והתקשורת, עומדים במרכז הסרט המרשים בעוצמתו הוויזואלית ועם זאת באותה נשימה, הסרט שמקפיד משום מה על מינונים נמוכים של הומור (לעיתים שחוק, למרות הולצמן הנהדרת- תכף נרחיב בהמשך) וגם מינוני האימה מאוד מתונים, סטייל רכבת שדים בחצי סנט.

כך שלהשוות למקור, מכסחי השדים, סרט פנטזיה מתולוגי משנות השמונים יהיה מעט קשה אבל הגרסה הנשית העכשווית שלוהקה לא צריכה להעמיד עצמה מול שום גרסה קודמת, היא מצליחה בפני עצמה ועל אף היותה רכה היא מפצה על זה באפקטים מרהיבי עין ושובי לב.

מכסחות השדים קולנוע

ארין גילברט (קרסטין ויג) היא מדענית עליזה ואנרגטית שמצפה לקבל קביעות מהקולג' בו היא מועסקת אך פרסום שמה באינטרנט כמחברת ספר העוסק ברוחות ושדים מהעבר, משבש את תכוניותיה ומעמיד אותה באור מגוחך. בדיקה קטנה מי אחראי על פרסום הספר מחזירה אותה לחברתה הטובה מהעבר אבי (מליסה מקארתי האהובה) שאחראית על הפרסום וממשיכה לעסוק בחקר הלא נודע, עימות קצר בין השתיים מלמד על קרע בחברות בין השתיים.

במעבדה של אבי אנו פוגשים גם את ג'ילאן הולצמן (קייט מקינון היפה והנהדרת) מדענית שופעת הומור וסטייל. כמעט בעל כורחה חוזרת ארין אל המשיכה המקורית שלה, ומוצאת עצמה בהרפתקה לא צפויה באחוזה מסתורית בה שוכנת רוח. תקרית זו מתועדת בוידאו ועולה ליוטיוב מה שמוביל באופן מיידי לפיטוריה של ארין. בהמשך אל השלוש מצטרפת פאטי (לסלי ג'ונס), פקידת מודיעין ברכבת התחתית שנחשפת אף היא לרוח רפאים על פסי הרכבת המהירה.

מכסחות השדים סרט

בעוד הארבע חוברות ללהט העשייה והרצון ללכוד רוחות רפאים מצטרף לחגיגה קווין, בחור מוזר אך מסוקס למדי (בגילומו של כריס המסוורת') שהופך להיות המזכיר השלומיאל של החבורה. ובעוד אנו רגילים לקבל תרכובת גיבורי על גברים, בתפקידי על כמנהיגים, המלווים במזכירה חתיכית עם ראש דלעת, שזוכה לרוב להערות סקסיסטיות, מצליח פייג להפוך בסרטו את היוצרות ולהעניק לארבע נשים מיוחדות ולא שגרתיות, בעלות מוח גאוני אבל מראה רגיל עם פוטנציאל שיהפוך אותן לגיבורות על, מזכיר חתיכי עם ראש כרובית שאפילו זוכה לרמיזות מיניות מצד ארין ורק על היפוך היוצרות המרשים והפמיניסטי הזה אפשר כבר להעניק לסרט אוסקר בסעיף חדש.

התרכובת הנשית של ארבעת הנשים המופלאות האלו, מצליחה כנגד כל הסיכויים וכנגד כל ההשפלות והצקצוקים, לאתר רוחות רפאים, לייצר כלי לוחמה חדישים ופטנטים גאוניים ואף לחשוף את פעולתו של רואן (ניל קייסי) הנבל שמבקש להשמיד את העולם על ידי מסע נקמה של כל הנשמות הדחויות והמאוכזבות שעזבו את החיים. הארבעה שזוכות לכינוי "מכסחות השדים" מצליחות להציל את העולם רגע לפני השמדתו בידי כוחות האופל.

מכסחות השדים אורות

האפקטים האמנותיים לרבות האנימציה והמוסיקה המקורית שמלווים את הסרט הולכים ונעשים משכנעים וסוחפים ומשהו בריאליזם של הגיבורות הופך את מסע הלחימה שלהן למהנה במיוחד למרות מינוני ההומור והאימה, יש משהו פשוט כובש בסרט הזה בייחוד בשל התסריט המעובד היטב והמשחק שובה הלב של הגיבורות.

כוכבים: 4

מרלנה- עובר++++ צולח את מרלנה בענק בריבוע כפול 80 וביחס לפרבולה של הסרטים שנמדדו במדד בלי מחשבון דיגיטלי.

הטריילר:

[youtube SUqeSnIgbcQ nolink]

צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך