על גבולות, שירה ומרלין אחת

''מרלין היא יוצרת חרדית, אם לשבעה, סמל ליצירה הדתית המתחדשת, המערבבת בין העולמות, אבל לא בין בשר וחלב, זו המוכנה לקפוץ הישר אל תוך האש, או כפי שהיא עצמה התבטאה באחד מראיונותיה ''להיות האש עצמה''. שהרה בלאו מנסה לפצח את חידת מרלין ומשאירה עוד סימני שאלה

26/07/2016
שהרה בלאו קבלו עדכונים משהרה
  • RSS

ההשקה לספרה של המשוררת והיוצרת מרלין וניג "אז מה היה לנו פה", התקיימה אתמול.

ברוב המקרים, השקת ספר היא מעין תמונת מראה שלו, כל ספר זוכה, במובן מסויים להשקה המשקפת אותו. זה יכול להיות דובר מסויים שאומר משפט ששוקע בתוכך, תאורה על פניו של מחבר הספר המשווה לו חזות מלאכית, או זמר שעולה לשיר ומעניק לטקסט פרשנות חדשה.

אז כל אלה התקיימו, כאמור, אתמול בהשקת הספר, אבל היה שם רגע אחד, מהפנט, גורלי, שנדמה היה לי שהצלחתי לפענח את חידת מרלין.

כן, חידה.

ולא, לא החידה שאתם חושבים.

כלומר, כן, נכון, מרלין היא יוצרת חרדית, אם לשבעה, סמל ליצירה הדתית המתחדשת, המערבבת בין העולמות, אבל לא בין בשר וחלב, זו המוכנה לקפוץ הישר אל תוך האש, או כפי שהיא עצמה התבטאה באחד מראיונותיה "להיות האש עצמה", אבל היה את הרגע הזה במהלך ההשקה שפתאום הוחשך המסך, ואז עלה אור ופניה של מרלין היכו בך בעצמה מתוך סרטון אמנותי בן שלוש וחצי דקות, שהצליח ללכוד משהו מהדמות החידתית הזו שהיא מרלין.

מרלין וניג

את הסרטון, יצרו אפרת דנון שלום וגילי דנון, זוג בימאים יוצרים הפועלים יחד, זה גם הזמן לגלות שכולנו מיודדים שנים ארוכות, ועדיין, הסרט האמנותי המעודן הזה חשף פתאום פנים אחרות של מרלין ושל האופן שבו היא מבינה או תופסת אמנות.

במהלך הסרט מרלין פוסעת אט אט לתוך גלי הים, ונותנת להם לכסות אותה, פעולה שהיא ספק טבילה, ספק טביעה. היא מקריאה מתוך שירה 'גבולות' את השורות הבאות: "אמרתי לך בכנות, אני לא פוחדת למות, כולם מתים בסוף". המצלמה סובבת אותה, מצלמת אותה מכל צדדיה, בשחור לבן, ושוב, הגלים המכסים אותה, ושוב הפנים עזות המבע האלה שהמצלמה מתעכבת עליהם, לוכדת אותם ברטט מכושף, ושוב המילים: אני לא פוחדת למות. אני מרלין, לא פוחדת למות. כולם מתים בסוף, אתה מבין?

וזה היה הרגע. ראיתי אשה חסרת פחד פוסעת אל בין הגלים, והבנתי. מרלין וניג היא אשה חסרת פחד. היא יכולה להיות זהירה, מרלין, לנוע בין רצונות סותרים ואפילו מנוגדים, היא יכולה גם להתחשב בגורמים מסוימים כאלה או אחרים, אבל זו תהיה בחירה שנעשית ללא פחד. וזה כוחה, גם השירה שלה היא כזו, נטולת פחד, צלולה, לא נעטפת במילים מיותרות שיגנו עליה, היא הרי לא פוחדת, מרלין.

פוסעת אל תוך הגלים השחורים, יודעת שגם אם תרטב, תמצא את הדרך הביתה.

לצפיה בסרטון:

צילום: אפרת שלום דנון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה