5 סיבות ללמוד רפואה משלימה

שוקלים ללמוד רפואה משלימה? מהם היתרונות בלימודים אלו, ולמי המקצוע יכול להתאים?

21/07/2016
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

בחירת קריירה היא אחת ההחלטות החשובות שאנו לוקחים במהלך חיינו. לשמחתנו אנו חיים בעידן שבו מקובל לשנות קריירה יותר מפעם אחת בחיים. מאחר ומדובר בהחלטה הכרוכה בהשקעת מאמץ כסף וזמן, כדאי לדייק את היעד והייעוד עד כמה שאפשר. הנה כמה מהיתרונות העיקריים בלימודי רפואה משלימה, שיעזרו לכם להבין אם התחום יכול להתאים גם לכם:

ׂטיפול אלטרנטיבי מאפשר לבטא יכולות נתינה והקשבה (צילום: RF123ׂׂ)

1. מאפשר לבטא יכולת נתינה והקשבה:

בדיוק כפי שלא כל אחד יכול להיות רואה חשבון, מעצב גרפי, מורה או עו"ד, כך לא כל אחד יכול להיות מטפל ברפואה משלימה. "מדובר במקצוע המאפשר לבטא את יכולת הנתינה וההקשבה שלך", מספרת רחל חודדוב, מנהלת מגמת רפלקסולוגיה במכללת רידמן. מבעבר, אנשים שרצו לטפל בבריאות הנפשית והפיזית של אחרים, ולהפוך את העולם למקום טוב ובריא יותר, היו פונים ללימודי רפואה קונבנציונלית.

היום כבר הפנמנו שהתרומה של הרפואה המשלימה ברובד הפיזי, הרגשי והנפשי היא גבוהה לאין שיעור, ושיש לא מעט יתרונות לדיקור או לחיצות בכף הרגל על פני תרופות. משום כך, אנשים שלא רואים את עצמם צועדים במסלול האורתודוכסי והארוך של רפואה קונבנציונלית, ימצאו את המענה בלימודי רפואה משלימה.

 

לחיצות בכף הרגל מסייעות ברבות מהבעיות במקום טיפול תרופתי  (צילום: RF123)

2. משפיע על החיים האישיים:

"תחומי הרפואה המשלימה מחייבים התמודדות עם תהליך אישי. התלמיד צריך להסכים לחוות, להתנסות, ולנסות לראות דברים מזווית אחרת", אומרת טל קבסה, מנהלת מגמת רפואה הוליסטית לילדים במכללת רידמן. "חלק מהדרך שעושה מטפל היא להשכיל לעשות את השינויים הדרושים באורח חייו, על מנת להפוך למטפל טוב יותר, כי הכול מתחיל במתן דוגמא אישית. מאחר ותפקידנו הוא ללוות ולתמוך באנשים בתהליכי שינוי, מן הראוי שנסכים להתנסות ולשנות גם בעצמנו".

קבסה מסבירה שבסופו של דבר זהו עניין של בחירה: "יש מי שלומד אך עדיין פועל על פי הרגליו הקודמים, אך יש גם מי שחווה תהליכי שינוי ועצמה גדולים. זוהי דרך מופלאה להכיר את עצמך, את הכוחות המניעים אותך, את המקומות בהם יש צורך לשנות. לרוב, סטודנטים עושים מהפכים מרגשים בחייהם - באורח החיים, בהרגלים, בדרכי התקשורת, בתזונה, ואפילו באופן בו הם מגדלים את הדור הבא".

3. כולנו זקוקים למגע

"המקצוע הזה הציל את חיי. גדלתי בבית שלא היה בו מגע וחיבוק, ודרך הרפלקסולוגיה גיליתי את חדוות המגע. מלבד התרומה האישית, היה לזה הד על הזוגיות וההורות שלי", אומרת חודדוב.

מגע הוא ערוץ תקשורת לא מילולי, שיש לו עוצמה והשפעה עלינו. בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, כשהתקשורת נעשית בעיקר דרך מסכים, המגע בין בני האדם הולך ופחות. "אנחנו יונקים שדורשים מגע, כי דרך כל שכבת העור שלנו אנחנו יכולים לקבל מידע. מחקרים גילו שככל שאנחנו נוגעים בגוף, כך אנחנו משפיעים על המוח. כאשר תינוק לא מקבל מגע, הדבר יפגע לו בקוגניציה משום שהוא לא מקבל נתונים דרך חוש המישוש ולכן הוא לא מתפתח", אומרת חודדוב. לא רק תינוקות זקוקים למגע, גם מבוגרים וקשישים. המגע מרגיע אותנו, מעניק ביטחון ומעצים. ברגע שעוסקים בטיפול במגע, אנחנו משפרים את חייהם של אחרים, אך גם את חיינו.

בני אדם זקוקים למגע אשר מעצים, מעניק ביטחון ומרגיע (צילום RF123)

4. הזמן והניסיון הופכים אותנו למטפלים טובים יותר

חודדוב מספרת שאחד התוצרים היפים בלימודי רפואה משלימה הוא שבכל יום שעובר, אתה מרוויח משהו נוסף: "בניגוד למקצועות שהם תלויי גיל כמו ספורט או דוגמנות, בהם הזמן שעובר הוא חסרון, מטפל ברפואה משלימה צובר בכל יום ידע וניסיון, שהופכים אותו למטפל מנוסה וטוב יותר". רפואה משלימה מביאה את מי שעוסק בה לחקירה מתמשכת. חוכמת חיים, נסיון, סבלנות, הבנה והשכלה שאדם רכש עם השנים תורמים לו רבות כמטפל. "יש תלמידים בני 70 שנראים מאוד צעירים כי הם שומרים על ראש פתוח, הלימודים גורמים למוח שלהם להישאר פעיל, והם ממשיכים להתפתח. הבנה של תהליכים, וצבירת ניסיון חיים אלו דברים שמעלים את איכות המטפל, ושכמובן אי אפשר ללמד בכיתה".

רפואה משלימה מביאה העוסקים בה לחקירה מתמשכת (צילום RF123)

5. תנו לתשוקה לדבר

חופש כלכלי ועצמאות הם ערכים שהופכים להיות יותר ויותר דומיננטיים בחברה ובכלכלה המערבית. עבור דור ההורים שלנו, הגשמת החלום הייתה להיות שכיר במוסד ציבורי, ואילו הדור העכשווי מעדיף להיות עצמאי, לנהל קליניקה, לשלב בין שכירות ועצמאות, או להוסיף מקור פרנסה.

לא מעט אנשים שעושים הסבת מקצוע או שיצאו לפנסיה מגיעים ללמוד רפואה משלימה כדי להתחיל בקריירה חדשה. אך כמו בהרבה מקצועות אחרים, הלימודים הם רק ההתחלה.

"ישנם מטפלים המאמינים כי ברגע שהם יוצאים לשוק, יומן הקליניקה שלהם יהיה מלא, אך זו טעות. נדרשת המון עבודה לשם הקמת קליניקה, ולרכישת ניסיון טיפולי ומקצועי. נדרשת התמדה, נחישות ואמונה אמיתית בדרך. לכן, ככל שאתה פועל בהלימה למהות הפנימית שלך, הדרך מתבהרת והתשוקה מניעה אותך. למי שיש תשוקה פנימית לעורר שינוי ולטפל באחרים – רפואה משלימה היא המקום בשבילו", מדגישה קבסה.

"לדעתי כל אדם צריך ללמוד רפואה משלימה", אומרת חודדוב, "לא בהכרח על מנת לעסוק בזה אלא כדי להכיר את עצמו ואת גופו, להיות מודע ולהבין לעומק איך התנהלותו בחיים משפיעה על הגוף שלו. אני מאמינה, שככל שיותר אנשים יעסקו ברפואה משלימה, כך החברה תהיה יותר סובלנית ובריאה".

מתעניינים בשינוי כיוון בחיים ובלימודי רפואה משלימה? השאירו פרטים ונחזור אליכם
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה