ביקורת הסרט "קפה סוסייטי"

"הסרט 'קפה סוסייטי' הוא וודי הלן במיטבו. המקום בו הבמאי הנערץ עלי, שכבר חצה את ה-80, שוכח את הגיל ורץ עם הרומנטיקה החכמה והמדויקת שלו עד הסוף. אין ספק שזהו הסרט המשובח ביותר שראיתי בחודשים האחרונים"

21/07/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

"קפה סוסייטי" הוא וודי הלן במיטבו. המקום בו הבמאי הנערץ עלי, שכבר חצה את ה-80, שוכח את הגיל ורץ עם הרומנטיקה החכמה והמדויקת שלו עד הסוף. האיש חושף פה חולשות וחוזר לצחוק על היהדות שלו באהבה ועם הרבה יידיש קייט. אין ספק שזהו הסרט המשובח ביותר שראיתי בחודשים האחרונים או כמו המוטו המשכנע המוטמע בו, זו התחושה שלי בעקבותיו, "יש אהבות שלא נגמרות".

במרכז "קפה סוסייטי" ניצב בובי דורפמן (ג'סי אייזנברג הנפלא), גיבור שמאפייניו הם בעצם אלה של וודי אלן הקלאסי: יהודי, חיוור, הססן, חריף, אינו ניתן לפיתוי ועם מבט המום כמו צבי מול פנסי רחוב. בובי הוא בנו של צורף ולאמא שלו, רוז, יש אח בשם פיל שהוא סוכן שחקנים מפורסם בהוליווד.

לבובי יש גם אח, בני, שהוא איש העולם התחתון. למעשה, הוא גנגסטר אלים שאינו יודע גבולות. יש לו גם אחות, אוולין, שנשואה לאינטלקטואל ואיש רוח.

וודי אלן

וודי אלן, בקולו רב הקסם שאינו מטעה, מספר לנו את הסיפור. בובי עוזב את המשפחה לעברה של הוליווד הזוהרת בתקווה שדודו יעזור לו להשתלב בה (סיפור מודרני קלאסי שמקביל בציניות מובלעת לחלום האמריקאי - והיהודי בעיקר - של תחילת המאה הקודמת). בובי נאיבי ועם אותה נאיביות הוא נוחת בעולם הזוהר והיוקרה.

וודי אלן

המפגש הזה, בין הפשוט לחומרי, יוצר תרכובת מדויקת בעלת ניחוח וארומה מדויקים עד לרגע שבו הוא מבין שדברים שרואים מכאן לא רואים משם ושעולם הזוהר הוא לא בהכרח עולם האמת. הפיכחון הזה קורה לו כשהוא מתאהב. פיל הדוד שלו מצמיד לו את המזכירה שלו, ורוניקה (ווני בגילומה של קריסטן סטיוארט היפיפייה).

וודי אלן

ווני היפה מטילה עליו את קסמיה אבל מבהירה שיש לה חבר. דבר לכאורה לא יעמוד ויפריע לאהבתו של בובי אלא שהמציאות תתעתע בו, ממקום שבו לרגע נדמה יהיה שיש תקווה לאהבה הוא יתבדה וכבר לא יהיה האדם שהיה. החבר שמתגלה כנשוי עוזב את ווני אבל גם חוזר אליה ברגע של חולשה ומוכן לעזוב למענה את אשתו והנאיביות של בובי חושפת את כל הקלפים.

אבל למרות האכזבה הוא לא יתייאש אלא יאסוף את הניסיון שצבר בהוליווד יחבור לאחיו ינהל מועדון יוקרתי שבאיה הם אנשי החברה הגבוהה ואפילו יתחתן ויהפוך לאב אלא ש... יום אחד העבר יקפוץ לביקור והוא יגלה שאין משתעשעים באהבה.

וודי אלן ורוד

במקביל לענייני האהבה המדויקים שוודי מטפל בהם כאמן באופן שווה נפש, בלי טיפונת אשליה או ציניות ובהמון רומנטיקה, אנו נחשפים לחברה ההוליוודית ולריקנות שבה. הביקורת של אלן החלטית, לצד הזוהר והקסם שמציעה הוליווד, קיים שיממון גדול וזיוף, נאמנות טוטלית לבחירה השגויה והמון כאב. זה דומה לזוגיות הממוסדת, שהזוהר המזויף שבה מחפה על הרגש הבוגדני, כאשר השיממון והריקנות שבתבנית ההחלטית אינו אותו רגש של אהבת אמת בלתי מושגת, רגש שלא יחזור בשנית.

וודי אלן אדום

הסרט שזור ברגעים יהודיים (כולל ליל הסדר) בפרשנות נוקבת לשכר ועונש (כולל גזר הדין של האח הגנגסטר, היהודי הרוצח שלא זוכה למות יהודי - אני מרשה לעצמי את הספוילר הזה כי אין באמת ספוילרים לסרטים של אלן) ואפילו בביקורת על סוקרטס.

העלילה בנויה בהומור משובח, מתוך ביקורת עצמית וחברתית (מהמיטב של אלן, יכול להיות ש"וייזמיר" יהיו כאלו שיעלבו בייחוד יהודים אמריקאים, נוצרים אדוקים, שחקניות, זונות יהודיות ובעלות ירכיים עם דגש) אבל אי אפשר להתעלם מהברק, מהשנינות, מהדמויות המעוצבות בידי אמן, מהליהוק המדויק, מהלוקיישנים המרהיבים, מהתסריט שגורם לך ללגום עוד ועוד מהקפה המר והמענג הזה וכמובן מהדבר המרכזי, מהאהבה הבלתי רציונלית והבלתי ממומשת.

וודי אלן בלונדה

כל היופי הזה מוביל את אלן לבחירות מאלפות כבמאי כשהתוצאה היא שדבר לא צפוי בסרט השנון והמרגש עד דמעות הזה ובייחוד חכו לסוף, לשוט הארוך ההוא שמשאיר את הקול באדם לבדו, בראש ובלב ובמרחק ממי שהיה וממי שהוא אוהב.

הטריילר:

[youtube xIsOMWH-pVk nolink]

כוכבים- 5

מרלנה- עובר + וודי לא עושה חיים קלים לגיבורות שלו אבל אוהב אותן עד כלות.

צילום: יח"צ

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך