כך תתכוננו להריון

מתכננת להיכנס להריון ראשון או להגדיל את המשפחה? הנה כל מה שאת צריכה לדעת לפני שמתחילים לספור תשעה חודשים

27/07/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

כך תכיני את הגוף להריון בצורה הטובה ביותר (צילום: שאטרסטוק)

חשבתן שהריון נמשך 9 חודשים? ובכן, יש לנו בשורה בשבילכן: הוא נמשך יותר. למעשה, יש שכוללים במשך ההריון את שלושת החודשים שקודמים לו. כלומר, כשנה, במצטבר. כל זאת למה? בזכות שפע של מידע רפואי ומחקרים הקובעים כיצד כדאי להכין את הגוף לקראת הכניסה להריון. "חשוב להכין את הגוף לפחות 3 חודשים מראש, על מנת לוודא שהמצב הבריאותי של האישה תקין וכדי למנוע ככל שניתן בעיות שיכולות להיווצר אצל העובר", מדגיש ד”ר משה רויבורט, מומחה לרפואת נשים במכבי שירותי בריאות.

"חשוב להכין את הגוף לפחות 3 חודשים מראש" (צילום: שאטרסטוק)

אז מה חשוב לזכור ועל מה כדאי להקפיד כשמחליטים לנסות ולהרות?

הוויטמין ששומן על ההריון

"מחקרים הוכיחו שנטילת חומצה פולית כ-3 חודשים לפני כניסה להריון עשויה להפחית את הסיכון למומים במערכת העצבים של העובר", מסביר ד"ר רויבורט.  "ההמלצה תקפה גם לגבי נשים השומרות על תזונה מאוזנת שכוללת חומצה פולית בתפריט. המינון המומלץ הוא כדור אחד של 400 מ”ג ליום".

במשרד הבריאות ממליצים להמשיך ליטול חומצה פולית גם בהמשך ההריון. ומשום שבמקרים רבים ההריון אינו מתוכנן קיימת המלצה נוספת, והיא ליטול חומצה פולית בכל יום לאורך כל גיל הפוריות.

חשבתן שהריון נמשך 9 חודשים? ובכן, יש לנו בשורה בשבילכן (צילום: שאטרסטוק)

כל הבדיקות שכדאי לבצע

לדברי ד"ר רויבורט ישנן מספר בדיקות שכדאי לבצע עוד לפני הכניסה להריון:

1. ספירת דם כללית: כדי לשלול אנמיה, שעלולה למנוע אספקת חמצן תקינה. התוצאה יכולה להיות חולשה, תשישות עד כדי תחושת עילפון. כידוע, אנמיה עלול להחמיר במהלך ההריון, על כן חשוב לבדוק ולאתר לפני. "במקרה שיש אבחנה לאנמיה חשוב ליטול תוסף ברזל בהתאם להנחיות הרופא", מסביר ד"ר רויבורט.

2. בדיקות דם לבירור המצב החיסוני: "מחלות ויראליות כמו אדמת ו CMV- עלולות לסכן את העובר", מדגיש ד"ר רויבורט.

אדמת: הידבקות באדמת בתחילת ההריון מסוכנת לעובר ועלולה לגרום להפלה, מומים מולדים ואף למותו של העובר. למרות שמרבית הנשים בישראל מחוסנות כנגד המחלה, אצל כ- 10% עלולה להתגלות רמת הנוגדנים נמוכה. במקרה כאלה נדרש לקבל חיסון נוסף נגד המחלה.

CMV: בין 1% ל- 4% מהנשים ההרות עלולות להידבר בציטומגלווירוס (CMV) במהלך ההריון. מתוכן, כ- 40% עלולות להעביר את הנגיף לעובר. ככל שההדבקה מתרחשת בשלב מוקדם יותר של ההריון, כך עולה הסיכון לפגיעות חמורות בעובר. מאחר שאין דרך להתחסן כנגד הנגיף, במקרה של בדיקות דם המצביעות על הדבקה בעת האחרונה יומלץ על דחיית הכניסה להריון במספר חודשים.

חשוב להקפיד על היערכות טובה כדי שלא תופתעו (צילום: שאטרסטוק)

 3. בדיקות גנטיות: מדובר בבדיקות דם מיוחדות שעלולות למנוע מחלות תורשתיות. הבדיקות המומלצות נקבעות על פי מוצאם של האב והאם. הבדיקות מבוצעות באחד מבני הזוג, בדרך כלל האם, ואם אותרה נשאות למחלה מסוימת יש צורך לבדוק גם את דמו של האב. "מומלץ לחזור על הבדיקות גם בהריונות הבאים, כיוון שרשימת המחלות הניתנות לחיזוי גדלה משנה לשנה", מדגיש ד"ר רויבורט.

4. בדיקות נוספות: ההמלצה היא לבצע בדיקות למחלות רקע, כגון הפרעה בתפקוד בלוטת התריס, סוכרת, יתר לחץ דם או כל מחלה אחרת שעלולה להשפיע על ההריון. הבדיקות בהמלצת רופא בלבד ועל סמך נטייה גנטית או סיפור משפחתי, בדרך כלל.

מה עוד מומלץ לעשות לפני הכניסה להריון?

  • להפסיק לעשן
  • להתייעץ עם הרופא לגבי נטילה של תרופות בזמן ההריון
  • לעסוק בפעילות גופנית מתונה
  • לאכול תזונה נכונה ומאוזנת

 ויש עוד דרכים להכין את עצמכן... (צילום: שאטרסטוק)

הכתבה נכתבה בשיתוף מכבי שירותי בריאות. לפרטים נוספים היכנסו לבלוג מכבי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך