אש ומים בתוכך

מהי דינאמיקת האש והמים בתוכך? תביני את מקורות הפחדים, מתוך מקום שיודע שהם רק תעתוע חולף, ולא המציאות עצמה

23/03/2011
דבורה לדרמן-דניאלי קבלו עדכונים מדבורה
  • RSS
» כשאורנה הבינה את הדינאמיקה בעצמה, היא התחילה לבטוח בתהליך שבחרה. צילום אילוסטרציה: ThinkStockPhoto

אורנה, בת 38,  אימא לאיתמר וירון, החלה לסבול מהתקפי חרדה דווקא בתקופה של פריחה בחייה. לאחר 10 שנות נישואין מאמללות היא נפרדה מבעלה, והחלה לרקום מחדש  את חייה, כאישה התומכת בעצמה ובזכותה לאושר ולהגשמה עצמית. איך מתמודדים עם דינאמיקת האש והמים בתוכנו?

מעבר לבטוח והמוכר

אורנה הרגישה שהיא מצעידה את חייה קדימה, אך לפתע אויב בלתי צפוי הופיע ואיים להכשיל אותה. ההתקף היה מגיע משום מקום – רעד לא רצוני, קצב פעימות לב מואץ, תחושת קור קיצונית, בחילות וסחרחורות, "כאילו  הגוף שלי לא נותן לי להמשיך לצעוד קדימה, מזהיר אותי ומחליש אותי", היא הסבירה.  "מצד אחד אני חשה בלהט הממלא של ההתלהבות הפנימית שלי, כשאני עושה יום אחר יום מה שאני אוהבת לעשות, וחשה חזקה ועוצמתית, ומצד שני, זה מבהיל אותי נורא, כאילו משהו בתוכי מתנגד  ומכשיל אותי. האם זה הגיוני?".

למעשה, אורנה הרגישה את התבטאויותיה של דינאמיקת האש והמים בקרבה, אחרי שנים שהאש הייתה כבויה בה. נשים רבות מתרגלות לחיות עם  "אדי העשן" הכמעט כבויים בתוכן, כאילו היו מציאות מובנת מאליה, בלתי ניתנת לשינוי. הן אומנם משלמות על כך מחיר, בבריאותן, בחוסר נוכחותן  בחייהן ובתחושת החמצה שמחלחלת בהן, בשלב זה או אחר, אך הפחד חוסם אותן והן לא מעזות ללכת אל מעבר למצב הבטוח והמוכר. אורנה, לעומת זאת, העזה לבחור בשינוי חייה, לעבר הגשמה אותנטית וחיזוק עצמיותה, וכך הבעירה מחדש את אש הלהט של נשמתה. אך היא לא הייתה מודעת לכך , שבאותה נשימה, היא עוררה כוחות נגד  שיתנגדו לאותה הבעירה.

דיכוי והפחדה

נשים משחר הזמנים חיו חיים של דיכוי והפחדה, ודיכוי זה חי בקרבם ככוח נגד של רגשי אשמה, חרדה,  בושה, ספק  וביטול.  הן למדו לכבות את אש תשוקתן, רצונותיהן וכמיהתן, כדי לרצות, לספק צרכים של אחרים ולא לאיים על אף אחד או אחת, כשאישה מנסה בכל זאת לחיות את חייה באופן אותנטי ונאמן לעצמה, היא מעוררת בה גם את המנגנונים ההגנתיים והשדים הרדומים, תחושת היציבות שבה, המגולמת על ידי המים המגוננים והמייצבים (בדומה למי השפיר שברחם) מתערערת, ומתחילה להתרחש בה סערה פנימית שעלולה להגיע אף ליצירת צונאמי פנימי. צונאמי זה יכול להתבטא למשל בתחושת חוסר שקט קיצוני, חוסר יציבות גופנית, בחילות או אף תחושת עילפון.

כשאורנה הבינה את הדינאמיקה המתחוללת בה, היא הבינה גם שעליה לבטוח בתהליך בו בחרה, ולא להיבהל  מהתעוררותם של השדים החרדתיים שבתוכה. "תקשיבי לקולות שלהם כפי שמקשיבים לפחדיהם של ילדים קטנים", אמרתי לה. "תביני את מקורותיהם, תעבדי את התכנים המאיימים ותרגיעי את המקומות המבוהלים (אם יש צורך חשוב לפנות בתהליך זה לסיוע נפשי ובמקרים מסוימים גם לסיוע תרופתי),  אך לא מתוך מקום מזדהה, אלא מתוך מקום שיודע שהם רק תעתוע חולף, ולא המציאות עצמה".

תהליכי הבנה

תהליכים אלו של הבנה, עיבוד  והרגעה מכילה, מספקים כוח נגדי לכוח מערבולת החרדה הפנימית, כך שבהדרגה עוצמת הגלים הפנימיים תשכך, וכך גם התקפי החרדה ילכו וייחלשו, עד שייעלמו. מתוך ההבנה של דינאמיקת האש והמים בתוכה, אורנה הצליחה להגן על עצמה מפני כוחות הנגד שבקרבה אשר איימו להחלישה. היא הייתה  מסוגלת לסייע לעצמה בתהליך הצמיחה שעברה, להיתמך טוב יותר ולהתחזק.   כשמערבולת המים הנפשית  בתוכה חזרה לאיזון, היא יכלה להמשיך ולטפח בחייה את אש העשייה וההגשמה מתוך מקום בטוח, מאוזן ,יציב ופורה.

הכותבת היא ד"ר דבורה לדרמן דניאלי מחברת הספר "הרחם יודעת -הכנה רגשית קיומית ללידה" ומנחת הסדנאות מפת הצמיחה הנשית שלך

צילום אילוסטרציה: ThinkStockPhoto
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך