''פוראבר 21'' הורידה חולצות סקסיסטיות מהאתר

לאחר שלקוחות זועמים התלוננו על הדפסי חולצות המיועדות לילדים בטענה שהן מעודדות בריונות, הומופוביה וסקסיזם הן ירדו מהאתר. האם המהלך היה מוצדק או שהפכנו לחברה שמרנית נטולת הומור? אתן תשפטו

14/07/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

רשת האופנה הפופולארית, ''פוראבר 21'', החליטה להוריד חולצות המיועדות לילדים מהאתר שלה לאחר  שלקוחות רבים התלוננו שהדפסי הכיתובים "סקסיסטיים". בעבר החברה הוכיחה, דרך לא מעט הדפסים על החולצות שהיא מכרה, שיש לה הומור שנון ושהיא לא חוששת מלהיות שנויה במחלוקת אבל הפעם היא הלכה בעיני כמה אנשים רחוק מדי.

שלוש החולצות הבעייתיות, שעוררו באזז שלילי ברשת, עלו 10.90 דולר ועליהן היו מודפסים המשפטים הבאים שהעבירו מסרים בעייתיים כלפי נשים:

Chicks are all over me

Sorry ladies I only date models

Ladies man

פורסם שחלק מהחולצות כבר נמכרו לא רע באתר, מה שאומר שהיו מספיק הורים שחשבו שזה בסדר גמור לקנות לילד שלהם את פריטי הלבוש האלה. הורים אחרים, לעומת זאת, נחרדו רק מהמחשבה שיורשיהם יסתובבו עם המסרים הנפיצים. לדעתם, משפטים כאלה יכולים לפגוע באגו השברירי של ילדות בגיל הזה ולעודד את הסטריאוטיפ הידוע לשמצה סביב ה"פלייבוי", המשחק עם כמה נשים במקביל.

במילים אחרות: גולשים רבים לא רצו שבנם יתנהל כמו השחקן וורן בייטי בצעירותו ויתפאר על איך שכב עם אלפי נשים.

המסר העובר לדור הרך הוא שבנים אמורים לרצות רק להתעטף בבנות יפות, דוגמניות ליתר דיוק. אמנם אלה בדיוק המסרים שכלי התקשורת מוכרים למבוגרים מדי יום בלי בעיה אבל כנראה שכאשר מדובר בילדים מחליטים לזעוק. היצרנים עצמם מאמינים שהכיתובים האלה נועדו בעיקר להצחיק ולעורר חיוך, כי הרי, מי מצפה מילדים קטנים לשחק עם רגשות של בנות, אבל ישנם מספיק לקוחות שלא ממש צחקו והחליטו להתלונן בפני רשת האופנה.

מחקרים הוכיחו בעבר שהמסרים האלה יוצרים פערים מגדריים בולטים ומעודדים תופעות שליליות כגון בריונות והומופוביה אבל לא ברור עד כמה הממצאים חד משמעיים. נשאלת השאלה, האם הפכנו לחברה שמרנית ונטולת חוש הומור או שבאמת מדובר במסרים בעייתיים שיחלחלו לתוך תודעת הילד ויהפכו אותו, חלילה, לגבר שיראה בנשים אובייקט מיני ולא מעבר?

הדיון יכול להימשך שנים אבל החולצות כבר מזמן אינן באוויר, מכאן שרשת האופנה כבר החליטה להתקפל מול הלקוחות הזועמים. '''פוראבר 21' לוקחת את הפידבק מאוד ברצינות ומתייחסת לכל ההערות בכובד ראש'', מסרה רשת האופנה. ''לאחר שקיבלנו את הפידבק שנוצר סביב החולצות מיד הורדנו אותן מהאתר. אנחנו מתנצלים לכל מי שנפגע".

 "כל הבחורות הלוהטות מעלי"

ילד בחולצה

 

 "סליחה ליידיז, אני יוצא רק עם דוגמניות"

ילד בחולצה

"גבר של נשים"

ילד בחולצה מגניבה

 צילום: מהאתר של "פוראבר 21"

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך