בחירה חופשית כיצד להתחתן ובחירה חופשית כיצד להתגרש

בימים אלו עומד להיכנס לתוקף, לצערי, חוק גישור חובה המחייב התדיינות בסכסוכי משפחה, כאשר היישום שלו יהיה פיילוט לשלוש שנים, כלומר: ניסוי בדיני הנפשות בין הורים וילדים

14/07/2016
עו''ד קטי ברדה קבלו עדכונים מעו''ד קטי
  • RSS

כאישה וכעורכת דין , המבינה היטב את מצוקות הצדדים, אחוזים בודדים בלבד מבין המתגרשים יסיימו את הסכסוך ביניהם בדרכי נועם ושלום. כיום, לאור החוק החדש החוסם התדיינות לצדדים עם תחילת ההליכים ולמשך כ – 90 ימים לכל הפחות, חוסם הגשת תביעות בביהמ"ש או ביה"ד הרבני כך הוא סוגר, למעשה את דלתות ביהמ"ש ובתי הדין הרבניים מפני הציבור למשך פרק זמן רב. בדרך זו יגרם לצדדים עיכוב ארוך להתדיינות בביהמ"ש, פגיעה זאת הינה בזכויות יסוד של צדדים , כולם יצאו מופסדים: הן מקבלת הגט, מזונות ילדים, אישה, סדרי הראייה זכויות רכושיות וכד'.

כיום, בקשות מסוג "יישוב סכסוך" מתאפשרות כל עוד צד מעוניין בכך מתוך רצונם החופשי, לעומת החוק החדש שהטיל חובה על ציבור המתגרשים לקיים הליך "גישור" אך לכולם ברור כי גישור עושים בהסכמה ולא בכפייה . ביטול הרצון החופשי של הצדדים, אין לו אח ורע בשום הליך שיפוטי בארץ ובתחום המשפט הישראלי .

כך החוק מחייב, אישה או גבר שקיבלו צווי הרחקה ע"י משטרת ישראל מבן/בת הזוג לאור אלימות, לשבת בשולחן אחד עם בן הזוג האלים בהתאם לשקול - דעת של העובדת סוציאלית או במקרה אחר לשבת, מול בן/בת הזוג הבוגד. באותה מידה, גם אב, שאינו רואה את ילדיו מחויב להמתין לזכויותיו, או, אישה אשר בעלה חסם בפנייה הוצאת כספים מחשבונם המשותף. .

לצערי, מקרים רבים נתקלת אני במקרים של הסכמי שנולדו בגישור כמו לקוחה שהגיעה למשרדי, לקבלת שירות משפטי בביטול הסכם עליו חתמה וביהמ"ש נתן תוקף של פס"ד להסכם, וכך תיארה את מצבה בהליך גישור:

 " לא יכולתי לעמוד מולו, הוא חזק ויודע לדבר, אני חלשה הוא יודע ומנצל את זה, נאלצתי להסכים לכל מה שהוא אומר העיקר, שייתן לי מזונות וחצי מהבית" כך נולד הסכם גרוע, אישה אשר בחרה לוותר על זכויותיה הנוספות לאור העדר יכולת להתמודד מול הבעל, לצערי קיים קושי רב בביטול הסכם זה לאחר אישורו בביהמ"ש.

החוק החדש היום, מפנה את הצדדים להסדר התדיינות, ליחידת הסיוע, שהיא למעשה הפנייה לעובדות סוציאליות וכך מתקיים הליך נוסף ,שהעלויות בו רבות ומתווספות ליתר ההוצאות באם יסיימו את ההליך ללא הסכם , החוק קובע כי הצדדים ייפנו ליחידת הסיוע ל - 4 פגישות מהו"ת, שלאחריהם יאלצו הצדדים לשלם מכיסם לגורמים טיפוליים או כלכליים כמו רואי חשבון או יועצים זוגיים ולאחר מכן ישאו בעלויות בגין הליכים משפטיים.

כך, יחידות הסיוע לא נערכו לקליטת אלפי המתגרשים , העומדים להתדפק על דלתם. המשאבים וגיוס כוח האדם טרם הושלמו, כך גם העמדות למתן שירות לציבור.

הטיעונים, של מערך ההסברה מטעם יוזמי החוק בכנסת, אינם תואמים את מציאות המתגרשים. היעלה על הדעת כי נשים וגברים כאחד לא יקבלו את זכויותיהם במיידי, ויבקשו מענה משפטי ע"פ שקול דעת של עובדים סוציאלי?

כך נראה כי, גישור חובה, יעודד את הצד החזק להמשיך ולהתיש את הצד החלש, שאינו יכול להתמודד אל מול חוזקו של האחר.

היטיבה לתאר זאת לקוחה שלי: "חבל שהתחלתי הליך גישור ניסיתי חודשים רבים ומיותרים להגיע להסכם ובדרכי נועם הוא משך אותי בכדי להתיש אותי ועכשיו לצערי אני מתחילה הכל מחדש ורוצה שביהמ"ש יכריע בזכויותיי ובזכויות ילדיי."

החוק החדש עלול לגרום לצדדים נשים וילדים להיות כ"שבויים" עד לסיום הליך הגישור . הדרך היחידה בה ניתן יהיה לקדם ולשפר את סיום היחסים הזוגיים בין הצדדים, הינה בדרך של גישור ע"פ בחירה בלבד ולא בדרך של כפייה ע"פ חוק. כמו שזוגות בחרו מרצון חופשי להתחתן כך רשאים הם לבחור מרצון חופשי כיצד להתגרש. 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה