מה נפל עלינו החופש הזה?

החופש הגדול הגיע ואיתו שלל עצות וטיפים ממומחים ומהורים, לקראת הקרב הגדול אל מול האויב נמוך הקומה. הנה 4 טיפים משלי למאמץ המלחמתי

12/07/2016
שי אור קבלו עדכונים משי
  • RSS

החופש הגדול הוא חגם הגדול של הטיפים להורות. כל המומחים ורוב האימהות והאבות מתגייסים לקרב הגדול אל מול האויב נמוך הקומה, מציעים מחכמתם ומניסיונם לגיבורים שנשארים בחום הלוהט, לבדם. מול הילדים. אז החלטתי הפעם להצטרף ולתרום 4 טיפים משלי למאמץ המלחמתי.

4 טיפים להתמודדות עם הילד או הילדה בחופש הגדול:

טיפ מספר 1 - אל תתמודדו: אף ילד וגם אף מבוגר לא אוהבים להיות "פרויקט" של מישהו. דמיין לעצמך שהחבר הכי טוב שלך אומר למישהו שהוא נאלץ לפגוש אותך הערב בפאב וממש מתלבט איך להתמודד עם זה. עדיף שלפני החופש או בזמן החופש - כמו היום - תתרגש ותתבלבל לקראת המפגש החדש והמבטיח שלך עם ילדך או ילדתך בחודשיים האלה. מפגש שיחולל נסים גם בקשר שלך עם עצמך וגם בקשר עם ילדך. ההתרגשות הזאת מובילה לכמה פתחים של התחדשות.

טיפ מספר 2 -  חופש בחירה: החופש הגדול הוא הזדמנות נפלאה להיזכר שאני זה שבחרתי להפוך לאבא או לאמא. אף אחד לא אילץ אותי להביא ילד לעולם. גם אם בתחילת התהליך לא לגמרי הייתי שלם אם זה, כמו בבחירת העבודה שלי או מקום המגורים שלי, גם הבחירה להפוך להורה לא צנחה עליי מלמעלה. לא התאספו זקני השבט והחליטו שעליי להיכנס להריון וגם לא הגיע הקיסר והורה עליי לתרום את זרעי שאם לא כן אגורש מהממלכה. וגם אם הייתי שיכור באותו לילה - זה אני שבחרתי להשתכר. ואחד מפירות הבחירה שלי זה הילד הזה עם העיניים הנוצצות והאנרגיה המתפרצת שנשאר הבוקר בבית. כי חופש גדול. הוא בסך הכל שחקן, בסרט שאני כותב לו את התסריט וגם מפיק ומביים.

טיפ מספר 3 - אחריות אישית: אין כמו החופש להתבוננות מחודשת על היותנו היוצרים של חיינו על כל המשתמע מכך. אני (יחד עם בת או בן הזוג שלי) אחראי לעובדה שהילד הולך לבית ספר או לגן. יש לזה כמה השלכות שאני (גם מבחינת ילדי וגם מבחינת העולם שבחוץ) האחראי להן. א. המסגרת שבחרתי לילדי לא מתקיימת ביולי אוגוסט. (בחינוך ביתי למשל המסגרת ממשיכה גם בקיץ) ב. המסגרת שאני בחרתי לילדי (כמו רוב המסגרות) מתמחה באספקת גירויים וכפיית פעילויות על ילדים. אחת התוצאות של העובדה המצערת הזאת היא שלילד שלי קשה להעסיק את עצמו והוא מצפה מאבא או מאמא שיספקו לו גירויים ו"יחזיקו אותו במסגרת". (תופעה שלא מתקיימת אצל ילדים בחינוך פתוח/דמוקרטי למשל). אני מאמין במסגרות כאלה ולכן בתור המבוגר האחראי אני שולח את ילדי בספטמבר לאחת מהן. לכן אני גם זה שאחראי (לא רק אמא שלו, גם אני!) להמשיך את אספקת הגירויים ותחזוקת המסגרת בימי החופש. הילד שלי בסך הכל משתף פעולה עם הדרך שלי. הוא מצפה ממני למסגרות וגירויים רק בגלל שאני לימדתי אותו שילדים לא יכולים בלי זה. טיפ מספר 4 - יצירתיות: החופש הגדול, בדומה לתאונות דרכים, פרידות מפתיעות, מחלות קשות או פשיטות רגל כלכליות הוא הזדמנות להיזכר שאנחנו היוצרים של חיינו - כולל הכל. כל עוד השגרה נמשכת, קמים בשבע, סנדביצ'ים, הסעה למסגרות, עבודה, ארוחת ערב... נמשכת, לא צריך לשאול שאלות. ואז, כמו שהחזאים מוכים הלם בכל שנה מחדש מהסופה או הגשם, כך אנחנו ההורים בהלם מהחופש.

ומה יהיה? איך נוכל לעבוד ולהתקדם ולשרוד כשהילדים בבית?!

ובכן, זאת היצירה שלנו. יצרנו בית. איתו יצרנו משכנתא או שכ"ד גבוה. יצרנו הרגלים כמו לנסוע לחו"ל או לאכול אורגני, או מכונית חדשה או שגרת ניקיון הבית או סמארטפון חובה. יצרנו מציאות שבה העבודה והקידום חשובים לנו מכל ולא משנה אם זה בגלל החובות או בגלל הציפיות מההנהלה או בגלל האפשרות להביא שינוי חברתי בעבודתי כעובד סוציאלי. בכל מקרה אנחנו יצרנו את כל פרטי המציאות הזאת. ואנחנו גם מרחנו על הקאנבס של חיינו את הכתם הזה שדוהה בשנת הלימודים אבל מתבלט כל כך בחופש הגדול. אנחנו יצרנו את הילדים האלה.

אז אולי החופש הזה הוא הזדמנות ליצור משהו חדש?

כיוון אחד זה לשנות את סדרי העדיפויות בקיץ כדי להפוך את הילדה שיצרתי מ"פרויקט שצריך להתמודד איתו" ליצור מתוק שאני משתוקק לפגוש. כיוון אחר זה להתחיל לשנות את כל סדרי העדיפויות כדי שעד הקיץ הבא לא תתחולל התנגשות כל כך חריפה בין מרכיבי היצירה שלי ולא ארגיש קורבן של הבחירות שבחרתי. ויש עוד הרבה כיוונים שבטח נגלה לבד, הורים גיבורים ויוצרים אמיצים שכמונו.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

** שי ואורית אור, מגישים יחד תכנית הורות חדשה ברדיו מהות החיים שנקראת "בדיוק כמו שאני- המשפחה כמרחב פריחה". להאזנה לתכנית לחצו כאן.

שי אור - מחבר הספר והגישה "הורות כמעשה ניסים" ואורית פיול אור - מחברת הספר "אשה יודעת" יוצרי הדיסק והגישה "בדיוק כמו שאני". ביחד ולחוד כבר 20 שנה - עושים כלים, קמים בלילה, עושים סנדוויצים בבוקר, מנחים קבוצות, מסיעים לבקו"ם ולחוגים, מלווים אנשים בתהליכי ריפוי עמוק, מגדלים ילדות ולוקחים חלק ב"מהפיכה השקטה" שבה ציר השינוי המחשבתי בעולמנו נמצא בין הסלון לבין המטבח - ביחסים עם האנשים שקרובים לנו יותר מכל.

שי ואורית אור
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך