"אני חולה במאניה דיפרסיה"

"חשבתי לקפוץ", מספרת טלי בונה בראיון מצולם לפרופסור גיל זלצמן, על הרגע בו כמעט קפצה מהקומה ה-22 של בניין, "אבל לא היה לי את האומץ. יש משהו הישרדותי שלא נתן לי לקפוץ. החלק שרוצה למות כמעט לא קיים היום. יש שברי רגעים כאלה ואני רוצה להאמין שהם יעלמו". צפו בראיון המלא בתוך הכתבה

10/07/2016
פרופ' גיל זלצמן קבלו עדכונים מפרופ' גיל
  • RSS

בישראל, להבדיל ממדינות המערב האחרות, הפרעה נפשית עדיין נחשבת דבר שיש להסתיר ולהתבייש בו. למורת שהפרעות נפשיות הן נפוצות ביותר עדיין מי שסובל מהן חש בדידות גדולה. בימים אלה המרכז לבריאות הנפש גהה, מקבוצת הכללית, מוביל את קמפיין "פסיכיאטריה בג'ינס" לשבירת הסטיגמה בכל הנוגע לטיפול. המטרה היא לנפץ את כל הדעות הקדומות, לעודד טיפול ולהבהיר שאין במה להתבייש.

דיכאון פוגע ב-20% מהאוכלוסייה במהלך חייהם והפרעות חרדה ב15-30%. נשים סובלות מדיכאון וחרדה יותר מגברים, כמעט פי שניים. מיד אחרי שטיפר גור, רעייתו של המועמד לנשיאות אל גור, סיפרה בפריים טיים בתוכנית של אופרה ווינפרי שהיא סבלה מדיכאון, נרשמה עלייה חדש במספר הנשים שפנו לאבחון וטיפול והעזו לספר על כך בעיתון או בתוכניות אירוח, מול כל האומה. דבר דומה קרה אחרי שקיטי דוקאקיס, רעייתו של המועמד לנשיאות, סיפרה שעברה טיפולים בנזעי חשמל שהצילו את חייה.

טל בונה

בסרטון הזה, פרופ' גיל זלצמן, מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה, מראיין בפנים גלויות את טלי בונה שהיתה מאושפזת בבית החולים שלו בשל מצב דכאוני ונסיון התאבדות חמור. ללא פיקסלים, ללא טישטוש ובאומץ רב מספרת טלי את סיפורה של אשה מצליחה, מוכשרת, אם לשתי בנות, עובדת בשוק ההון שמצאה עצמה בשיאה של המחלה הביפולרית. "אני חולה ב"מאניה דיפרסיה", מספרת טלי באומץ.

הנה הפרק הראשון עם פרופ' זלצמן וטלי בונה מתוך "פסיכיאטריה בג'ינס":

בעבר שקלה טלי להתאבד. ברגעים של דכאון קשה היא עמדה בקומה גבוהה בבניין ורצתה לקפוץ אל מותה. "חשבתי לקפוץ", היא מספרת, "אבל לא היה לי את האומץ. יש משהו הישרדותי שלא נתן לי לקפוץ. אני לא באמת רוצה למות. החלק שרוצה למות כמעט לא קיים היום. יש שברי רגעים כאלה ואני רוצה להאמין שהם יעלמו".

טלי משתפת אותנו בהתמודדות שלה עם המחלה הכרונית, התרופות, הטיפול בחשמל והאישפוז. כאשר היא הגיעה לגהה היא הייתה לדבריה "תוקפנית" אבל אופטימית. "הייתה לי תחושה שאני מנצחת את זה - אם זה טיפולי חשמל. כיום אני נוטלת תרופות. זה תהליך של ניסוי וטעייה עד שמוצאים את מה שמתאים".

טלי בונה

טלי נחשפת כאן באומץ והמטרה היא להפוך את טיפול הנפש ללגיטימי ולעודד טיפול. אנו מקווים שהסרטון יופץ בצורה ויראלית וייתן לנשים אחרות את האומץ לספר את סיפורן ולשבור את הסטיגמה כי ישנן עוד נשים רבות במצב של טלי. היא לא לבד וככל שיותר נשים יספרו את סיפורן יהיה יותר קל לעזור למי שזקוקה לכך.

הגיע הזמן שהנשים הסובלות מהפרעה או קושי נפשי תצאנה מהארון הסטיגמטי ויקבלו הכרה ותמיכה לה הן כה זקוקות.

גיל גהה

** הכותב הוא פרופסור גיל זלצמן, מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה

צילומי מסך מתוך "פסיכיאטריה בג'ינס"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה