מידה כנגד מידה

אצנית העלתה לרשת תמונה שהפכה ויראלית מכל הסיבות הנכונות והוכיחה לנו שוב שאי אפשר, פשוט אי אפשר לנצח באינטרנט וגם אין טעם לנסות. באסה? לא נורא, תתמודדו

07/07/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

הרשתות החברתיות טומנות בתוכן יתרונות מוחצים, כמו היכולת לתקשר עם חברים מכל העולם, לפנות לכל אדם באשר הוא, לנהל קמפיינים ומחאות לתיקון עוולות ואפילו למצוא אהבה. אבל לרשתות החברתיות גם צד אפל והן מהוות פלטפורמה מטרידה לתופעת השיימינג המאוסה והדוחה שלא יודעת גבולות או שובע.

נכון, לכל אדם יש דעה באינטרנט ועובדה זו ממש לא אמורה להזיז לנו, אבל זה קל יותר לומר מאשר להפנים ולהתעלם. קשה לא להיפגע, להיכנס ללחץ או לשקוע בדיכאון לאחר שהמוני גולשים משליכים עליך הערות דוחות מגיהנום.

הקורבן האחרון לתופעת השיימינג היא אתלטית בשם בריטאני רייבן שחטפה תגובות נאצה לאחר שהעלתה תמונה שלה בשבוע ה-39 להריונה. גולשים הגיבו שהבטן שלה "קטנה מדי" והביעו דאגה יתרה לבריאות התינוק. "אני מתנשאת לגובה של כמטר שמונים, פלג גופי העליון ארוך במיוחד ויש לי שרירי בטן חזקים", הסבירה רייבן, אצנית מוושינגטון, "ולכן לא ממש ראו עלי את הבטן עד לשבוע ה-30. אשת מקצוע אחת אפילו טרחה להפחיד אותי ולהודיע לי שהתינוק יהיה קטן מדי וחולה".

באותו רגע הבינה רייבן שאין גבול לרוע ושהיא רוצה להעביר מסר חד לכל מי שחושב שזה לגיטימי להיכנס לאנשים לתוך הקרביים. רייבן נזכרה איך הדוגמנית המפורסמת למידות גדולות, טס הולידיי, חטפה גם הערות דוחות כאשר הייתה בהריון. הגולשים טענו אז שהיא "שמנה מדי" ורייבן ציינה בפוסט, בו הדביקה את תמונתה לצד זו של הולידיי, איך שתיהן חטפו תגובות פוגעניות, אחת בשל קימוריה והשנייה בגלל רזונה כאשר שתיהן היו בערך בשבוע ה-39 להריונן.

"למה נשים נופלות קורבן לשיימינג רק כי גופן לא מיישר קו עם איזה מודל מזויף של 'נורמלי'?", הוסיפה רייבן בפוסט שלה שהפך ויראלי בכל העולם. "להיות אישה בהריון זה מספיק קשה גם בלי כל השיימינג". המסקנה ברורה: תמיד יהיה למישהו משהו להגיד. אי אפשר לנצח. אי אפשר לצאת בסדר בעיני כולם ויותר מכך, אנשים צריכים להפסיק לנסות.

בינתיים הספיקה רייבן ללדת את בתה הבריאה, רומי. "אני מקווה שנשים בכל המידות יעזרו אחת לשנייה להחלים ביחד ויפסיקו לשפוט אחת את השנייה". היא אופטימית אבל כולנו יודעות שזה לא יקרה. העולם אינו שייך לדובוני אכפת לי ואנשים צריכים פשוט להפסיק לייחס חשיבות לכל אדם שאינם מכירים שכותב עליהם משהו. זה מגוחך לתת עוצמה רבה כל כך למישהו שלא קיים בעולמך באמת.

אמנם קשה לספוג עלבונות ברשת אבל זה קצת תמים להניח שתמיד יהיה לאנשים משהו חיובי להגיד עלינו. לצד הפרגונים והמחמאות יהיו תגובות שליליות מאנשים קטנים וזה טבעו של עולם. חלקם יהיו קנאים, אחרים יהיו סתם רעים ובאמת שאין מה לנסות לחנך אותם או להטיף מוסר. יחד עם זאת, זה תמיד נחמד לראות איך פוסטים נוקבים הופכים ויראליים ברשת ומעוררים שיח חשוב ומעורר מחשבה סביב נושא רגיש כמו דימוי גוף. לפחות רייבן הולידה מודעות לאחת הבעיות הקשות בעידן של הרשתות וזה לא מעט בימינו.

הפוסט שהפך ויראלי:

 

שיימינג הריון

 כאן היא הציגה את עצמה ברשת וסיפרה על פחדיה והתמודדותה עם ההריון:

שיימינגצילום: אינסטגרם של בריטאני

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך