מרוויחות פחות גם בפנסיה

זה מעגל מקומם ואינסופי. אנחנו מרוויחות פחות, ומקבלות פחות ביום הפרישה. אבל אם נישאר עם האצבע על הדופק אולי נוכל לצמצמם את הנזק

22/03/2011
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף
  • RSS
» עובדות פחות, מרוויחות פחות. צילום: thinkstock

בשבועות הקרובים נקבל, כמידי שנה, את דו"ח החיסכון הפנסיוני שלנו. ושוב, כולנו נבהה בו סתמית במשך כמה דקות ונרגיש לא מבריקות במיוחד. אין טעם להתכחש לכך שכ- 95% מהציבור – נשים כגברים, שכירים כעצמאיים, צעירים וצעירים ברוחם, כולם לא ממש מבינים מה בדיוק רשום בדו"ח הזה. נכון, כולנו יודעים למצוא את השורה שבה מצוין כמה חסכנו עד כה (לגאוותנו או לאכזבתנו), אבל כל שאר הסעיפים והמספרים המודפסים - לפניו ואחריו - די לוטים בערפל.

עד כמה שזה לא נעים, זאת הזדמנות מצוינת להדגיש בפני החוסכות הפנסיוניות שגם בתחום הזה, הן שוות פחות מגברים במובן הכספי, ובגלל כמה וכמה סיבות טובות. מחקרים שונים ברחבי העולם אשררו את המסקנות הבאות, שהן למעשה מעגל קסמים מתסכל שלעולם אינו נשבר:

  1. סקרים רבים הצביעו על כך שנשים מודאגות יותר מגברים בנושאים כספיים לגבי הפרישה שלהן.
  2. עובדתית, נשים מרוויחות בממוצע פחות מגברים, ולכן ביחס ישיר הן חוסכות פחות לקראת היציאה לגמלאות.
  3. באופן עקרוני הן גם עובדות פחות מגברים – הן יוצאות לחופשות לידה, פורשות משוק העבודה מוקדם יותר – וכך למעשה ממשיך ונפגע החיסכון הפנסיוני שלהן.
  4. באופן סטטיסטי נשים חיות בממוצע יותר מגברים, ולכן סכום הקצבה הפנסיוני שלהן קטן יותר .
  5. והמסקנה שלא ניתן להכחיש אותה – רוב הנשים אכן עניות יותר מגברים אחרי פרישה.

מה הלקח? נשים חייבות, אפילו יותר מגברים, להיות עם היד על הדופק בכל מה שקשור לחיסכון הפנסיוני שלהן, כדי להבטיח לעצמן פרישה בכבוד. אז מה למעשה הן צריכות לעשות?

לפני כשנה ערכה המועצה הישראלית לצרכנות סקר שבו התברר כי 86% מציבור השכירים בישראל אינו יודע באיזה סוג השקעה מושקעים כספי החיסכון הפנסיוני שלו. על פי נתוני אותו סקר, 54% מהמועסקים אינם יכולים להעריך את גובה הקצבה שיקבלו בגיל הפרישה, ובנוסף - 70% מהלקוחות אינם מודעים לגובה דמי הניהול שהם משלמים. אז הנה שלוש שאלות עקרוניות שאיתן אפשר לעשות את הצעד הראשון בדרך לחיסכון פנסיוני מודע לעצמו.

  1. באיזה אפיק אנחנו מושקעות? סולידי או בעל סיכון? איזו משמעות תהיה לכך על שיעורי הצמיחה של החיסכון לאורך השנים, והאם יש לנו צורך לשנות מסלולי השקעה?
  2. מה גובה הקצבה שלנו אחרי הפרישה, והאם זו תאפשר לנו לחיות בכבוד, או האם אנחנו צריכות להפריש כספים נוספים כדי להגדיל את סך החיסכון?
  3. האם דמי הניהול שנגבים מאיתנו מופקעים? אם כן, ניתן להתמקח עם החברה המנהלת את החיסכון שלנו לגבי הוזלתם.

ובאופן נקודתי, כדי שהפעם נוכל כולנו להתמודד טוב יותר עם קריאת הדו"ח הפנסיוני, הנה כמה קישורים מצוינים ששופכים אור על המסמך המאיים והופכים אותו לקל יותר לעיכול:

(*) טופס לדוגמא של דו"ח פנסיוני בליווי הסברים.

(*) דו"חות נוספים לדוגמא של ביטוח חיים, קופת גמל וקרן השתלמות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה