9 דברים שמחמירים אקנה ולא ידעתן

גם אם את כבר מזמן לא טינאייג'רית את עלולה לסבול מפצעונים על הפנים ולא להבין למה הם מופיעים לך באמצע החיים. הנה כמה סיבות מפתיעות שאולי לא חשבתן עליהן

05/07/2016
ד"ר להבית אקרמן קבלו עדכונים מד"ר להבית
  • RSS

כולנו כבר יודעות שפצעי בגרות, "אקנה", נוטים להישאר איתנו גם זמן רב לאחר שגיל ההתבגרות כבר חלף לו. אנחנו גם יודעות כבר שישנם דברים שכיחים שעלולים להחמיר אקנה כגון המחזור החודשי, סטרס ואכילת מזון שומני. אבל ישנם הרבה דברים קטנים וערמומיים שחומקים לתוך שגרת חיינו ועלולים להחמיר אקנה בלי שנשים לב. הנה כמה דברים שמחמירים אקנה:

1. השיער שלנו

 הרבה פעמים תכשירי טיפוח לשיער, כגון מסיכות למיניהן, עלולים בשכיחות גבוהה להחמיר או לגרום לאקנה במצח, בגב או הלחיים וזאת בעיקר עקב תכולתם השומנית של התכשירים הללו. הפסקת השימוש או מעבר לשגרת שיפור שיער חלופית תגרום להטבה מהירה ומשמעותית במצב.

2. מוצרי חלב ואוכל חריף

השפעת המזון על אקנה נדונה רבות המחקרים רפואיים והתשובה לכך עדיין לא חד משמעית. ככל הנראה דיאטה עתירת חלב עלולה להחמיר את מצב האקנה באנשים מסויימים בלבד וכנ"ל מאכלים מסויימם חריפים (התופעה נדירה). חשוב לציין כי אין הוכחות חותכות לכך בספרות המקצועית.  במידה ויש מישהו עם קשר ברור בין מאכל מסויים לבין אקנה - מומלץ לו פשוט להימנע.

3. מאכלים עתירי סוכר

 גם כאן, לא בטוח שיש הוכחות חותכות אבל יש עדויות התומכות בכך שיש קשר בין מאכלים עתירי סוכרים לבין אקנה. בכל אופן, יותר מדי סוכר אינו בריא לגוף אז עדיךף למזער את צריכתו.

4. שגרת הטיפוח היומיומית שלנו עלולה להחמיר אקנה

נשמע מפתיע? ובכן, יש הרבה תכשירים שאנו צורכים על בסיס קבוע כגון מסנן קרינה, מייקאפ ואפילו קרם לחות - כל הללו עלולים להחמיר אקנה באנשים עם עור בעל נטיה לפתח פצעונים. ולכן עם אנשים אלה מומלץ מראש להשתמש בתכשירים שהם לא קומדוגניים ונטולי שומן, בעלי מרקם קליל.

פצעונים

5. כיסוי הכרית (ציפית)

הציפית שלך זוכה למגע הדוק עם עור הפנים למשך מספר שעות לא מבוטל בכל יממה. חשוב לזכור כי הרבה משאריות איפור, מוצרי טיפוח לשיער והפרשות שונות מוצאים את דרכם לנקבוביות העור שלך ועלולים להחמיר את האקנה. חשוב אם כן, להחליף ציפית כל מספר ימים ובכך למנוע הצטברות לכלוך שעלולה לסייע לאקנה.

6. בגדי ספורט

הרבה פעמים בגדי ספורט או אביזרי ספורט שאתן מזיעות בהם - ואפילו הליכה עם ג'ינס צמוד מדי - עלולים עקב הזיעה והחיכוך לגרום להתפרצות אקנה. רצוי ללבוש בגדים נושמים ואווריריים מבדים טבעיים.

7. תכשירי אנטיאייג'ינג

הרבה פעמים נשים צעירות מתחילות להשתמש בגיל מוקדם מדי  בתכשירי לחות. חשוב מאד להתאים את סוג התכשיר לסוג העור. לא לקחת את הקרם של אמא!! בדכ בגיל צעיר יותר אנו זקוקים לתכשירים קלילים יותר מאשר בגיל מבוגר.

כמו כן אנשים עם עור הנוטה לאקנה זקוקים לתכשירים בעלי מרקם קליל ולא שומני- שימוש בתכשיר לא מתאים הינו סיבה שכיחה להתפרצות פתאומית של אקנה.בנוסף לעיתים אנשים הסובלים מסבוריאה מפרשים זאת כיובש ומתחילים להשתמש בתכשירים שומניים מדי מה שעלול להחמיר את האקנה. בקיצור- לפני שבוחרים קרם לחות- יש לוודא שהא מותאם לסוג העור

8. הסרת שיער מהפנים

הסרת שיער מהפנים, בכל שיטה אגב, חושפת את פתח הזקיק לפלישתם של חיידקים, מה שעלול לעורר פריחה בעור. על מנת למזער את התופעה מומלץ לפני הסרת השיער מהפנים לשטוף את האיזור פעמיים עם סבון אנטי בקטריאלי.

9. בן הזג שלך

זקן או זיפי זקן שמתחכחים בחוזקה על העור יכולים לגרום לאודם, גירוי ובאנשים מסויימים לפריחה דמויית אקנה. כמו כן, אם בן זוגך משתמש בג'ל לשיער אז בכלל יכולה להיווצר אקנה.

 ** הכותבת היא ד”ר להבית אקרמן מומחית לרפואת עור שירותי בריאות כללית, ממומחי אתר zap doctors

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך