פנסיה לעובדי משק הבית

אם לא תדאגי היום לפנסיה של עובדי משק הבית שלך, תפגעי בהם. היום אפשר לסדר זאת בצורה פשוטה

20/03/2011
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף
  • RSS
» הפנסיה של עובדי משק הבית. צילום: thinkstock

הצירוף "עובדי משק הבית"  נשמע לרובינו מאוד מיושן, ואפילו אריסטוקרטי. אולי לאנשי העשירון העליון, כאלה שגרים בוילות רחבות ידיים באזורים יוקרתיים, יש צוות של עוזרת בית, גנן, טבח ונהג צמודים, שיכולים להיכנס תחת הקטגוריה הזאת. מה קורה אצל רובינו? רוב הציבור בישראל מסתפק בשירותיה של מנקה פעם בשבוע או פעם בשבועיים, ובעלי המזל שבינינו, שבבעלותם גינה פרטית קטנה מפנקים פעם בשלושה חודשים את הדשא המצהיב והערוגות הקמלות בטיפול מקצועי של גנן.

ועדיין, למרות שזה לא נראה כך גם בתנאים האלה - לפחות בעיני החוק - אנחנו אחראיים לתשלומי פנסיה לעובדים האלה (כן. כי הם, מסתבר, עובדי משק הבית שלנו) גם אם היקף המשרה שלהם אצלנו  מצומצם מאוד וכולל שעות ספורות בחודש. למעשה, על פי חוק פנסיה חובה שנכנס לתוקף עוד בתחילת  2008, מעסיק שאינו מפריש כספים בגין עובדים אלה לקרן פנסיה הינו חשוף לתביעות בהיקף שיכול להגיע למאות אלפי שקלים, ואף מעבר לכך, כשמדובר במקרי נכות או מוות של העובד מכל סיבה (גם מחוץ למסגרת העבודה). בנוסף, ניתן לתבוע אותו בחזית הזאת גם בשל הלנת שכר. ממש לא נעים.

אף אחד לא מכחיש את העובדה שעובדים מהסוג הזה לא ששים לעבוד בצמוד לשלטונות החוק, ומעדיפים להתנהל במה שנקרא 'כסף שחור' ולא מדווח. אבל כדאי לקחת בחשבון שגם אם עוזרת הבית או המטפלת של התינוק מסרבות להירשם כמבוטחות במהלך פתיחת הקופה, התחמקות מהסוג הזה עדיין לא פוטרת את המעסיק, כלומר אתכן, מהאחריות החוקית.

למרות שחוק פנסיה חובה כבר חוגג שלוש שנים, ההערכה היא שיש כיום בישראל כרבע מיליון עובדי משק בית, ושלרובם אין הסדר פנסיוני כמתחייב על פי החוק. הסיבות העיקריות לנתונים הקשים האלו הן חוסר מודעות של המעסיקים הפרטיים לחובה החוקית, כמו גם העדר פתרון מתאים מצד הגופים הפנסיוניים השונים. כמה חודשים לאחר שהחוק נכנס לתוקף, נערכה בדיקה ב"גלובס" עד כמה "ששים" הגופים המנהלים את קרנות הפנסיה החדשות לבטח את עובדי משק הבית. התוצאות לא מזהירות, ונראה שהזמן שעבר מאז לא שינה את התמונה בהרבה. בכל מקרה, בקישור הזה אפשר לקרוא את התחקיר החשוב הזה, וללמוד עוד כמה פרטים חיוניים בנושא.

ולסיום, בכל זאת, בשורות טובות: "כלל פנסיה", בשיתוף עם המרכז לביטוח פנסיה חובה, השיקו לאחרונה מערכת אינטרנטית שתאפשר לראשונה למעסיקים של עובדי משק בית, הסדרת קרן פנסיה לעובדיהם באופן קל ופשוט. למעשה, מדובר באתר אינטרנט יעודי שמאפשר צרוף מהיר וקל של העובדים, כמו גם ניהול התשלומים השוטפים וכל הכרוך בכך דרכו, והכל בלחיצת כפתור. באתר ניתן גם למצוא ההסברים בנושא שמנוסחים בשפה פשוטה וברורה ובליווי סרטונים, הכל כדי להקל גם על בעלי בית שאין להם רקע קודם בביטוח פנסיוני. כתובת האתר: www.pensia-tova.co.il. שווה ביקור.

לעוד כתבות בנושא פנסיה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך