נפלאות הרפואה המשולבת

רבים מאמינים שהרפואה הקונבנציונלית והרפואה הסינית מנוגדות אבל מדובר למעשה בסיפור אהבה ויותר ויותר מרכזים רפואיים מובילים, משלבים בין שורותיהם מטפלים ברפואה משלימה ורפואה סינית בפרט, במרפאות החוץ של בתי החולים ובמחלקות עצמן

26/06/2016
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת אבי קליין - ריפוי סיני

ישנה לעיתים תחושה של אי הבנה בין שתי האסקולות השונות בתחום הרפואה - האחת, גורסת שהרפואה הסינית (הרפואה המשלימה בכלל) אינה מדעית ואינה מבוססת מחקרים. השניה לעיתים מבקרת את הרפואה הקונבנציונלית על כך שהיא רואה פלח צר בלבד, סימפטומטי, של האדם ואינה מתבוננת בצורה הוליסטית-כוללנית על המטופל.

אם מניחים את האגו בצד ומשלבים ידיים בעבודה משותפת, ישנם שלושה שמרוויחים: המטפל, הרופא ובעיקר המטופל. אעיד על עצמי, שכחלק ממתכונת טיפולית וכעוסק בתחום מאוד מסויים- רפואת נשים- דאגתי לייצר קשרים מקצועיים עם מספר רופאים בתחום הגינקולוגיה והפריון, אותם אני מערב לעיתים קרובות במקרים הטיפוליים ובפרט במורכבים שבינהם.

הקשר עם מנהל יחידת האנדומטריוזיס וגם עם מומחה הפוריות וליווי הריון, הוא קשר פורה ביותר. שיתוף פעולה זה מעניק לטיפול איכות נוספת – חשובה ביותר, בכל הקשור להבנת תהליכים מורכבים. תהליך מורכב יכול להיות תהליך טיפולי הפוריות אותו עוברת המטופלת המשותפת, או הבנת הממצאים בבדיקות דימות שונות (אולטרסאונד, MRI  או 'סתם' בדיקה וגינלית) בחולות עם אנדומטריוזיס, שחלות פוליציסטיות או שרירן.

שתי דוגמאות לעבודה טיפולית משותפת, מהתקופה האחרונה:

לא עם הראש בקיר

לאחרונה טיפלתי באישה צעירה, עם חשד לאנדומטריוזיס, מחלה מאוד נפוצה הגורמת לכאבי מחזור קשים ועוד סימפטומים רבים אחרים.  ברוב המכריע של המקרים, הטיפול במחלה זו, על אף מורכבותו, מביא לתוצאות נהדרות ומהירות. אולם במקרה זה, הטיפול התקדם בקצב איטי מידיי. על אף שהצלחנו להפחית את הדלקתיות באגן (שוב תודה לבדיקות הדם שתורמת לנו הרפואה הקונבנציונלית), לא נעשתה התקדמות אמיתית בכל הקשור לכאב, שאיתו הגיעה המטופלת.

בשלב זה, שילבנו בטיפול את דר' יובל קאופמן, מנהל יחידת האנדומטריוזיס של בית חולים כרמל, לבירור רפואי יסודי. במהלך בדיקת הרופא, הסתבר שלאותה אישה, ישנו נגע אנדומטריוזיס אשר לרוב, כמעט ואינו מגיב לטיפול תרופתי וככל הנראה מגיב הרבה פחות טוב, גם לטיפול שלי.
לאחר הליך לפרוסקופי מוצלח, בו הוסר הנגע, חזרה המטופלת לטיפול ברפואה סינית, על מנת לזרז את השיקום הניתוחי ולשפר את סיכוייה להכנס להריון בתקופה הקרובה.

אילולא השיח הפורה ושילוב הכוחות עם הרופא, יכולנו להמשיך מהלך טיפולי ארוך שככל הנראה היה מסתיים באכזבה מצד המטופלת.

אישה בשמלה לבנה

כשהכל נראה מצוין ושום דבר לא קורה

מקרה נוסף מהתקופה האחרונה, מצביע היטב על הכח של שילוב התחומים הטיפוליים - רפואה סינית ורפואה קונבנציונלית. הפעם, מדובר במקרה מתחום טיפולי הפריון. גם כאן, מדובר במטופלת צעירה. היא ובעלה נמצאים בעיצומם של ניסיונות להרות, אולם ללא הצלחה.
אחרי כמעט שנה של ניסיונות, פנתה אלי האישה לטיפול.

לכאורה, כל המדדים, היו טובים מאוד, ובכל זאת, הריון לא נקלט. במקביל לטיפול אצלי, הפניתי אותה לפגישה עם דר' עופר להבי, רופא מומחה בפריון, עימו אני נוהג להתייעץ באופן הדוק לגבי מקרי הפריון שמגיעים אלי, והזוג החל בירור רפואי לגבי פוריותה ופוריות בן זוגה. מהבירור עלו שתי הבנות: האחת, היא כי לבן זוגה יש זרע לא מיטבי, תוצאות אלה יכולות בהחלט להעיד על בעיה בפוריות.

ההבנה השניה היתה שרמת הורמון האסטרוגן גבוהה באופן חריג לשלב הראשוני של המחזור. נתון זה עשוי להעיד על בעיה בתהליך המורכב של הכנת האישה לקליטת הריון בצורה תקינה. הטיפול הרפואי, למרבה הצער ברוב המקרים, הוא להתחיל טיפולי פוריות הורמונליים.
טיפול זה שולט על רמות ההורמונים בגופה של האישה ואף מנסה "לפצות" על איכות הזרע הירודה של בן הזוג. במילים אחרות, את המחיר חוסר הפוריות של הגבר, משלמת לרוב האישה.

בעצה אחת עם רופא הפריון והזוג, החלטנו על פרק זמן טיפולי של שלושה חודשים, והוצבו שתי מטרות: האחת, לשפר את מדדי הזרע של בן הזוג ושנית, להפחית את רמות האסטרוגן הגבוהות בראשית המחזור החודשי. כל אלה, בכפוף לביקורות חוזרות אצל הרופא.

בתום שלושת חודשים של טיפול משולב, בשני בני הזוג, איכות הזרע הגיע לערכי הנורמה, והביוץ הטבעי, ללא התערבות תרופתית, התקיים בדיוק בזמן המתאים במחזור ואיתו, רירית רחם מספקת לקליטת הריון. בשלב זה, הופסק הטיפול בבן הזוג, אשר נשאר עם המלצות תזונה בלבד ותוספים. הפוקוס הופנה למחזור נוסף טבעי של האישה, תחת מעקב של אולטרה-סאוד ובדיקות דם, ובסיומו נקלט הריון אותו אנחנו מלווים בטיפול הרבה פחות אינטנסיבי בשלב הזה.

התרחיש ממנו מנסים להמנע, הוא "אוטומט" של שני הצדדים. הצד הקונבנציונלי שלעיתים נחפז להתחיל טיפולים הורמונליים לנשים שעם קצת סבלנות יכולות להשיג הריון עצמוני. והצד האלטרנטיבי, שלעיתים 'חוצב בסלע' ואינו רואה את התמונה המלאה שהיא כל כך ברורה במדדי הבדיקות הרפואיות והידע הרפואי הקונבנציונלי.

פנים טיפול סיני

השינוי כבר כאן

אז כן, התקופה היא תקופה חדשה! טובה! אני אומר את זה בפה מלא.
אני יכול להעיד שעד לא מזמן, הממסד הרפואי הסתכל על תחומי הטיפול ברפואה משלימה כעל 'לפחות לא מזיק...' במקרה הטוב, וכעל קוריוז במקרה הפחות טוב.

כעת, התמונה שונה בתכלית. יותר ויותר מרכזים רפואיים מובילים, משלבים בין שורותיהם מטפלים ברפואה משלימה ורפואה סינית בפרט, במרפאות החוץ של בתי החולים ובמחלקות עצמן. המרפא הסיני נמנה על הצוות הרפואי, נוכח בפגישות היומיות ועוסק במלאכת הטיפול כזרוע של המחלקה הרפואית.

שינוי זה בתפיסה הרפואית, הוביל בין השאר, לשינוי בתפיסה בקרב המטפלים. על אף השוני הגדול בראיית העולם, יותר ויותר מטפלים רואים בשילוב ידיים עם הרופא הקונבנציונלי, כטקטיקה טיפולית נכונה ומועילה בעיקר למטופלים, וכנ"ל במסדרונות בתי החולים. כמו כן, מעבר לעבודה משולבת במרפאות הציבוריות ובתי החולים, מתרבים והולכים המטפלים והרופאים המחזקים את הקשרים המקצועיים, ונעזרים זה בזה.

בברכת בריאות שלמה.

** אבי קליין - ריפוי סיני, מנהל מרפאת 'נשים במרכז', רפואה סינית משולבת לנשים ולפריון 

בארי 9, תל אביב; 03-5105205
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה