חתונה בלי חובות?

הקיץ מתקרב ומבשר את תחילת עונת החתונות. אם אתם בעיצומם של התכנונים לקראת החתונה, היעזרו בטיפים הבאים כדי לחסוך בהוצאות

21/06/2016
הילה גלוזמן קבלו עדכונים מהילה
  • RSS

חתונה לא חייבת להיות עסק יקר מדי (צילום: שאטרסטוק)

כשהיית רווקה ההתנהלות הכלכלית שלך הייתה פשוטה. החלטת לבד מה לקנות, כמה ומתי ולא היית חייבת דין וחשבון לאף אחד מלבדך. עכשיו, כשבחרת בזוגיות, יש לך שותף שווה, בעל הרגלים, תפיסות וסדרי עדיפויות שונים.

אולי קל יותר שמישהו אחר ינהל את הכסף אבל סביר להניח שביחד תוכלו להתנהל בצורה טובה יותר. ניהול משותף של כסף אולי לא רומנטי אבל הוא חלק מרכזי מחייכם וחשוב להמשך דרככם כזוג וכמשפחה. תיאום ציפיות ויצירת סדרי עדיפויות משותפים הם המפתח ליצירת תחושה טובה של עבודת צוות, הפחתת המתח והתלות הכלכלית בבן הזוג.

​הנה כמה טיפים להתנהלות כלכלית נכונה לקראת החתונה:

קבעו סדר עדיפויות – כל אחד מכם חלם איך תיראה החתונה שלו. זה הזמן לשבת ולראות איך לספק את הרצונות שלכם, להתפשר לפעמים ולבנות סדר עדיפויות שיעזור לכם גם להוזיל עלויות. זה בסדר שיהיו כמה דברים שבהם לא נוגעים – כמו עיצוב החופה או קיצוץ בכמות המנות הראשונות. חשוב להגדיר במה אתם לא מוכנים לקצץ ולשים לב שלא הכל בכלל בקטגוריה הזו. משם תעברו לדברים שהכי קל לוותר עליהם או שתסכימו שמשקיעים בהם פחות כסף.

אל תאבדו פרופורציה – נכון שמדובר בערב מאוד מיוחד עבור שניכם, אבל זה רק ערב אחד. אם תוציאו הרבה כסף ולא תתכננו את ההוצאות טוב, תתחילו את חיי הנישואים עם חוב. כל הוצאה חשובה, גם אם היא נראית לכם כמו סכום זניח. כל ההוצאות 'הקטנות' מצטברות לסכום אחד גדול.

חשוב להשוות כל הוצאה ביחס להוצאות השוטפות שלכם ולא ביחס להוצאה הכוללת של חתונה. נניח שמציעים לכם לשדרג את סידורי הפרחים ב-45 ₪ לשולחן. חישוב מהיר של 45 ₪ כפול 20 שולחנות יביא אותנו להוצאה של 900 ₪. לכאורה זה כסף קטן לעומת מה שכבר הוצאתם על החתונה, אך חשבו את ההוצאה של 900 ₪ ביחס למשכורת שלכם. האם זו הוצאה שהייתם עומדים בה? האם אין משהו אחר שהייתם מעדיפים לעשות עם הכסף הזה?

התייעצו עם בעלי ניסיון - לפעמים נראה לנו שצריך הכול ושאי אפשר לוותר על כלום. התייעצו עם חברים שהתחתנו לאחרונה ונסו לברר איתם על מה הם היו מוותרים בדיעבד. אולי בשיחה קצרה תוכלו לוותר על הרבה דברים שחשבתם לא להתפשר עליהם.

חשבו על חלופות - רוצים לקצץ מבלי לפגוע בחתונה החלומית? אין בעיה. חשבו על חלופות זולות יותר. למשל, אם עוד לא סגרתם תאריך שקלו להתחתן באמצע שבוע במקום בסוף השבוע. נסו להכין את עיצוב השולחן בעצמכם או בעזרת קרובים מוכשרים; הזמינו אביזרים לרחבת הריקודים מהאינטרנט מראש, חסכו בכמות הצלמים.
יש לכם חלומות נוספים? צפו בסרטון בדרך לחתונה עוצרים לתכנן באתר "האוצר שלי".

ודאו שההוצאות לא עולות על ההכנסות ושאינכם חורגים מהתקציב - גם אם החלטתם להפריח יונים בחופה– אין בעיה כל עוד זה בתקציב.

חשבו את מקורות ההכנסה שאמורים לכסות את החתונה. ההורים? האורחים? חסכונות? בררו מהו הסכום המדויק העומד לרשותכם. לא כדאי לבנות רק על הצ'קים שתקבלו, כי לרוב הם לא מכסים את עלות החתונה. עדיף להנמיך ציפיות.

הקפידו על אישורי הגעה – כך תוכלו לחסוך ולא לשלם על אנשים שלא מגיעים. גם לאחר שקיבלתם אישורי הגעה לא מעט אורחים לא יוכלו להגיע ברגע האחרון.
היעזרו במחשבון החתונה כדי להבין מהי השורה התחתונה. תמיד אפשר למצוא במה לקצץ.

מה עם חתונה חברתית?  זה אומנם לא מתאים לכולם אך זו תופעה חדשה בארץ ובעולם, שמטרתה לחסוך ממש בהוצאות, כמעט ב-50% מול חתונה רגילה. קיימות ואריאציות שונות למשל, האורחים מביאים את האוכל, בוחרים את השירים, שרים את שיר החופה ובעיקרון גם אין מתנות. ההורים אולי יהיו קצת מודאגים, אך התחושה היא אישית ואחרת וכמובן זולה באופן משמעותי.

שיהיה במזל טוב!

.

** הכותבת היא מנהלת מחלקת חינוך פיננסי במשרד האוצר ובמסגרת אתר “האוצר שלי”.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך