''קראו לי שרמוטה כל חיי''

''בצעדת השרמוטות לפני שלוש שנים, אני וכמה חברות היינו הראשונות להוריד את החולצות. רצינו להגיד שאיך שאנחנו מתלבשות לא מזמין כלום ולא אומר עלינו כלום ושאפילו בלי בגדים הגוף שלנו הוא שלנו ולאף אחד אין זכות עליו וזהו''

21/06/2016
מתת עשת קבלו עדכונים ממתת
  • RSS

שמי מתת ואני שרמוטה.

לא אני בחרתי בזה. לא אני רציתי בזה. ככה קראו וקוראים לי אינספור פעמים מאז שהייתי ילדה.

למה? כי אני שרמוטה. כי אני עושה מה שבא לי, איפה שבא לי, מתי שבא לי, איך שבא לי, עם מי שבא לי, ועם אילו בגדים שבא לי (או בלי). כל זמן שזה לא פוגע באף אחד אחר, זאת אומרת.

קראו לי שרמוטה בגיל 13 כשהתנשקתי עם החבר הראשון שלי; לי ולא לו. קראו לי שרמוטה בגיל 16 כשלא הסתרתי את זה שכבר יש לי חיי מין ושאני נהנית מהם; לי ולא למי שהייתי איתו. קראו לי שרמוטה בגיל 22 כשדיברתי על סטוצים שהיו לי; לי ולא לבחורים שעשו אותו הדבר בדיוק. קראו לי שרמוטה כשיצאתי ממועדון ב-2 בלילה; לי ולא לבחורים שגם היו שם. קראו לי שרמוטה כשפתחתי פה על בריון שהתעמר במישהו בעל מוגבלויות; לי ולא לבריון.

קראו לי שרמוטה כשהלכתי עם גופייה בטיילת; לי ולא לגבר נטול החולצה שעמד לידי. קראו לי שרמוטה כשהתחילו איתי ואמרתי בנימוס לא. קראו לי שרמוטה כשהתחילו איתי ואמרתי כן. או-הו, איך קראו לי שרמוטה כשאני התחלתי... קראו לי שרמוטה כשמלצרתי והמנה שהזמינו לא מצאה חן בעיניהם. קראו לי שרמוטה כשיצאתי לבד בלילה לטייל עם הכלבה.

קראו לי שרמוטה בזמן שחתכו אותי בכביש. קראו לי שרמוטה כשסיפרתי שהכי אני אוהבת להסתובב בעירום, במקומות שבהם זה לא מפריע לאף אחד שזה עלול להפריע לו. קראו לי שרמוטה כשהלכתי ברחוב שמחה, מפזמת ומחייכת לעצמי. קראו לי שרמוטה כשישבתי בפארק וקראתי ספר. בגדול, קראו לי שרמוטה כל זמן שחייתי ועסקתי בענייניי ונהניתי והעזתי לא להתבייש בזה ולא להסתתר ולא להתכווץ.

בצעדת השרמוטות לפני שלוש שנים, אני וכמה חברות היינו הראשונות להוריד את החולצות. רצינו להגיד שאיך שאנחנו מתלבשות לא מזמין כלום ולא אומר עלינו כלום ושאפילו בלי בגדים הגוף שלנו הוא שלנו ולאף אחד אין זכות עליו וזהו. כמה נשים הולכות טופלס בנינוחות, בלי להתבייש, בלי לחשוש, בלי לתעב את עצמן ואת גופן. אפילו אני, עם הכרס השמנה שלי והכול.

מתת עשת

כל זה היה כנראה יותר מדי בשביל אומללים שלא יודעים לאהוב את עצמם ולכבד את עצמם מספיק בשביל לא לפחד מנשים חזקות שמרוצות מעצמן. מישהו עלוב במיוחד כתב על תמונה שלי ושל חברותיי: "כמה מיואש צריך להיות גבר בשביל לרצות לעשות משהו בעל אופי מיני או אפילו מיני למחצה עם הבחורות המקסימות בתמונה?".

כל הרשת געשה ורעשה, וליותר מדי אנשים היו יותר מדי דעות על כמה שאני מוזנחת או מגעילה או וולגרית או דברים אחרים שנפשם המכוערת בדתה והשליכה עליי. כאילו הערך שלי נמדד לפי הרצון של זרים לזיין אותי. כאילו אני זקוקה לאישור וכאילו הם עד כדי כך חשובים שמישהו מינה אותם לתת אישור כזה. כאילו זה שאני לא מתאימה בדיוק בדיוק לשבלונה המפוטשפת שמוכרים לנו אומר שאני לא ראויה לכבוד. כאילו שבטן שמנה של אישה סתם כך ברחוב היא אשכרה דבר פוגעני יותר ממאות אנשים מקללים ולועגים ומאיימים.

אז אני צריכה את צעדת השרמוטות כדי שילכו ויתמעטו האנשים בעולם שחושבים שביוש והשתקה והקטנה ואלימות הן דרכים לגיטימיות להתייחס לבנות חוה. שמי שאני ומה שאני, אישה כלשהי במרחב שלא קשורה אליהם בשום דרך, מפריע להם, מערער את עולמם המקובע, פוגע להם בסדר הציבורי, מאיים עליהם עד כדי כך שהם מרגישים חובה להחזיר אותי, בכוח, למקום שמישהו, לא ברור מי, ייעד לי ולשכמותי.

אני צריכה את צעדת השרמוטות כדי שילכו ויתמעטו האנשים בעולם שחושבים ששרמוטה זו מילה גסה, קללה. שאישה צריכה להיות כך או אחרת. שעדיף לאישה להיות "ילדה טובה". כאילו זה סותר. כאילו רק מי שמתנהגת כמו ילדה, מה שזה לא אומר, יכולה להיות טובה. כאילו אי אפשר להיות גם בת חוה טובה, שעובדת, לומדת, מתנדבת, אוהבת, תורמת, חברותית ומקסימה *וגם* אישה מינית.

אני צריכה את צעדת השרמוטות כדי להגיד להם, ישר בפרצוף, שזה כבר לא מעליב אותי שהם קוראים לי שרמוטה. זה כבר לא מבייש אותי וכבר לא מקרין עליי שום צל של משהו שלילי. כל הניסיונות העלובים שלהם ליישר אותי לפי סטנדרטים עקומים כבר לא עובדים עליי. הדבר היחיד שזה אומר לי זה אילו מין אנשים הם ושיש עוד הרבה עבודה לעשות.

אז קדימה, תקראו לי שוב שרמוטה.

** הכותבת היא מתת עשת, משתתפת בצעדת השרמוטות

 

צעדת השרמוטות 2018 תתקיים ביום שישי 4.5.18

צעדת השרמוטות תל אביב 2018

מתוך דף הפייסבוק צעדת השרמוטות 2016 ת"א, צילום: Luba Fein Fein Shots, הפקה: Bracha Barad‪#‎SlutWalkTA‬ ‫#‏למיקראתשרמוטה‬

צעדת השרמוטות ת"א 2016 // مسيرة الشرموطات - تل أبيب 2016 // Slut Walk Tel Aviv 2016
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה