שוטרים, על מי אתם שומרים?

מרגע מינויו של אלשיך למפכ"ל, הוא מחלק פרסים לשוטרים שפגיעה בנשים נקשרת בשמם. החלטתו הפיקודית הראשונה הייתה להשיב את ניצב ריטמן לפעילות, כמפקד יחידת החקירות לה"ב 433

21/06/2016
ח"כ מיכל רוזין קבלו עדכונים מח''כ מיכל
  • RSS

 

מיכל רוזין. צילום: גלעד בר שלו

"למה היא לא התלוננה במשטרה?" היא אחת התגובות הנפוצות על הטרדות מיניות. מעבר לקושי בחשיפת ההטרדה מול מערכות האכיפה,  ולאחוז הזעום של תיקים שמתפתחים לכדי הגשת כתב אישום - מה לעשות כשאת עצמך שוטרת, והמטריד הוא שוטר בכיר?

רוני ריטמן, ניצב במשטרת ישראל, מפקד יחידת החקירות לה"ב 433, הטריד מינית לכאורה קצינה שעבדה עמו. אין כאן הפתעה גדולה. הרי לא פחות מ-7 ניצבים עזבו את שורות המשטרה רק בשנים האחרונות בעקבות עבירות דומות, ונראה היה שהמשטרה החלה לעבור תהליך של ניקוי אורוות.

אבל זה נפסק.

מרגע מינויו של אלשיך למפכ"ל, הוא מחלק פרסים לשוטרים שפגיעה בנשים נקשרת בשמם. ההחלטה הפיקודית הראשונה שלו עם כניסתו לתפקיד הייתה להשיב את ניצב ריטמן לפעילות, כמפקד יחידת החקירות לה"ב 433.

בערב שישי האחרון חשף גיא פלג הקלטות של ראש הצוות שחקר את ריטמן במח''ש: "עמדתנו חד משמעית - יש להעמיד את הניצב לדין פלילי". גם היועץ המשפטי לממשלה, שקיבל לידיו את התיק, קבע כי היה ראוי להעמיד את ריטמן לדין משמעתי אילולא חלפה תקופת ההתיישנות. ההמלצות האלה מונחות, מן הסתם, על שולחנו של המפכ"ל ובכל זאת לא הפריעו לו להציב את ריטמן בראש חקירותיהם של נבחרי ציבור הנחשדים בעבירות דומות. גם העובדה שכעת הוא ממונה על שתי שוטרות שהעידו נגדו באותה פרשה לא הפריעה לאלשיך כהוא זה.

הרמיזות שמפזר המפכ"ל, כאילו גורמים חיצוניים "מהלכים אימים" על ריטמן ואחרים, מצטרפות להצהרתו הלא חוקית ונטולת הסמכות של אלשיך כי לא יקבל יותר תלונות אנונימיות במשטרה, תוך רמיסה של זכויות הנפגעות.

נראה כי המפכ"ל הוא זה שמהלך אימים על שוטרות, לבל תעזנה להתלונן על הטרדות בשורות הארגון, שאמור לשמור על ביטחונן בפרט וביטחונן של הנשים בחברה בכלל.

לצעדים אלה שנעשים במטרה לייצר "גב" לחונטה הגברית במשטרה, מצטרפת החלטתו לשלוח קצין בכיר נוסף, נצ"מ אילן מור, לכהן כנספח משטרת ישראל בארה"ב, תפקיד שמשמעותו קידום בפועל, למרות שהודה בעסקת טיעון כי הטריד מינית.

לצערי, השר הממונה על משטרת ישראל, גלעד ארדן, חרף פניותיי אליו, לא מצא לנכון להתערב בהחלטות הפיקודיות התמוהות בלשון המעטה.

חשוב לי להגיד כאן, שבמשטרה יש גם קצינים נפלאים, שפועלים ללא הרף כדי למגר את תופעת האלימות המינית וכדי שלכל נפגעת ונפגע תהיה כתובת אמתית ואמינה. אבל זה לא מספיק. מדיניות מתחילה מהעומדים בראש. ואם המפכ"ל ימשיך לשדר מסר של סובלנות כלפי אלימות מינית במשטרה – כולנו נרגיש זאת בכל שדרות החברה.

אתמול אלשיך נמנע מלהגיע לדיון בכנסת על התנהלותו והתנהלות יחידת החקירות של המשטרה. אבל הוא לא יוכל להימנע עוד זמן רב. אנחנו ב-2016 ואלימות מינית כבר לא מטאטאים מתחת לשטיח.

ביום רביעי הקרוב אעלה להצבעה במליאת הכנסת את הצעתי להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא מחדלים חמורים בהתנהלות משטרת ישראל. אני מקווה כי חברות וחברי הכנסת יתגייסו לעמוד לצד הציבור בעניין הזה. לכולנו מגיעה משטרה בטוחה, אמינה, ונקייה מעבירות מין. הגיע הזמן שגם העומדים בראשה יפנימו זאת.

.

** ח"כ מיכל רוזין (מרצ), לשעבר מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה