שווייץ: להוציא סקסטינג מחוץ לחוק

המדינה הסטרילית בעולם העבירה הצעת חוק האוסרת על שליחת תמונות וסרטונים בעלי אופי מיני בנייד. מי שיסתכן בכך יבצע עבירה פלילית. ההחלטה נפלה אחרי שעלה באופן מדאיג מספר הצעירים שמעבירים יותר תמונות של ציצי מאשר של הרים מושלגים. בקרוב בישראל?

20/06/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

אם אי פעם יצרתן סרטון סקס א לה קים קרדשיאן תקפידו לא לשלוח אותו לאף אחד אם אתן מבקרות בשווייץ. לאחרונה פורסם שחברי הפרלמנט שם הצביעו בעד הצעת חוק האוסרת על תופעת "הסקסטינג" (שליחת הודעות, תמונות או סרטונים בעלי תוכן מיני בטלפון נייד) וכי מי שיעשה זאת יבצע עבירה פלילית. הצעת החוק נולדה לאחר שתופעת הסקסטינג הגיעה לממדים עצומים במדינה הכה שלווה הזו.

חברי הפרלמנט הבינו שהסקסטינג שולט בקרב הצעירים שמתעניינים כנראה קצת יותר בציצי ותחת מאשר בהרים המושלגים של שוויץ. המספרים "הדאיגו" את יוזמי החוק ובמסגרת הדיונים כמה פוליטיקאים אף הודו שהם עצמם היו מעורבים בסקסטינג במהלך חייהם. הם נשמעו כאילו מדובר בחטא נוראי אבל אם מפנימים שכל חיינו מתנהלים במכשיר הנייד אז זה רק הגיוני שרבים ימצאו את עצמם שולחים תמונות מסעירות יותר מנופים.

הסקסטינג עלה לדרגת אמנות של ממש בשנים האחרונות, כאשר אנשים מתעדים את עצמם בשלל פוזות חושפניות כדי לגרות את הפרטנר או סתם כי היו שיכורים ומשועממים. יוזמי ההצעה שזכו לתמיכת רוב בפרלמנט, כנראה הגיעו למסקנה שאין דרך יעילה יותר מענישה. כעת הצעת החוק תעבור לדיון בסנאט ולפי הלך הרוח שם סביב נושא רגיש זה, נראה כי היא תעבור בהצלחה. במילים אחרות: היצמדו בשווייץ לשוקולד טובלרון והניחו לסמארטפון אם נורא התחשק לכן לרוץ עירומות בשדות ולשלוח לאהובכן תמונה.

שווייץ

אז אם לרגע חשבתן ששווייץ היא מדינה פסטורלית, אדישה ולא מאיימת, כדאי לדעת שבכל הנוגע לסקסטינג אין לה סבלנות יתרה. מזכירת פרמלנט פוטרה לאחר ששלחה תמונות עירום של עצמה לעובדי המשרד וב-2014 צעיר בן 22 נכלא ל-4 וחצי שנים בעקבות סקסטינג. לא נעים לומר אבל בישראל על אונס ורצח יכולים לשבת פחות זמן בכלא.

הצעת החוק הזו לגבי סקסטינג מעוררת תהיות מההיבט הרחב לגבי כל מה שנוגע לחופש הביטוי בעידן הנוכחי. אנחנו חיים בימים בהם הכל פתוח, גלוי, חשוף ופרוץ. אז נכון, זה מטריד ומפחיד אבל האם המדינה אמורה להתערב בקשר הנוצר בין שני צדדים, אם אלה החליטו להעביר תמונות אינטימיות וסרטונים שלהם בינם לבין עצמם? העובדה שתמונות וסרטונים יכולים להתגלגל הלאה היא מה לעשות, דרכו של הסמארטפון כמו של אינטרנט. אם המדינה יכולה להתערב לי בפעילות הסמארטפונית שלי אז שגם תישא בהוצאות של המכשיר.

צעירות טקסטינג

כמו שלא ניתן באמת להטיל צו איסור פרסום ברשת כי הוא חסר ערך, כך לא באמת ניתן לשלוט על איך שמידע עובר בוואטסאפ. אבל נניח וניתן היה לשלוט על הפצת מידע כאילו היינו בסין, עד היכן ניתן לתת למדינה לשלוט עלינו ועל תפיסת הגוף שלנו? האם לחברי פרלמנט אמור להיות הזכות להיכנס לי לתחתונים ולחיי האינטימיים, גם אם אני בת 16? בבריטניה, למשל, מתנהלים באופן יותר סלחני כלפי התופעה ולא רוצים לגרור בני נוער לתוך בתי משפט, מה שעלול להזיק לא מעט לנפשם.

ברגע שהצעת חוק כזו תעבור בשווייץ היא עשוייה להשפיע על מדינות נוספות. הבעייתיות בהצעת החוק נגד סקסטינג היא גזילת החופש של אדם לפעול כראות עיניו בכל הנוגע לגופו. חשוב להבין האם יהיו סעיפים שונים לגבי גילאים שונים. הרי, המחשבה שאשלח תמונת עירום שלי לבן זוגי היא עבירה פלילית היא בלתי נתפסת בעיני. היחיד שאמור להיענש הוא האדם אשר לא קיבל זכות להעביר תמונות וסרטונים לאדם שלישי ופגע באמון השולח.

נערות טקסטינג

כדאי לקחת בחשבון שלתמונות יש נטייה להתגלגל לידיים הלא נכונות ומומלץ לנקוט אמצעי זהירות ולחשוב פעמיים על כל "שלח" אבל יש הבדל גדול בין להזהיר אותי לבין להעניש אותי. למרות הבעייתיות בהצעת החוק יהיו הורים רבים שיתמכו בה. גם ככה הם חשים חסרי אונים ונטולי שליטה מול מה שילדיהם עושים בימינו בסמארטפון.

עבורם החוק הוא מושיע, מישהו שיהיה ה"שוטר הרע" שיחטט להם בחיים האישיים ויעמיד אותם למשפט כאשר שיתפו יותר ממה שמותר. עבור הורים, הצעת החוק אמורה לגרום לצעירים לפחד אבל האם לא יהיה יעיל יותר אם יסבירו להם ההשלכות של סקסטינג באופן משכנע כדי שאלה בעצמם יחשבו מה הם שולחים ולמי?

אם מטילים עונש  אז צריך גם להעניש את אלה ששלחו לחבריהם סרטוני שיימינג נגד נערים ונערות שלעיתים מובילים את אותו צעיר להתאבדות. אבל כנראה שאני נאיבית כי עם כל הכבוד לחינוך, הצורך שלנו לשתף כל דבר מחיינו כבר עבר כל גבול וספק אם משהו מסוגל לעצור את הצורך הזה. אפילו אם זה אומר שנשתף תמונות עירום מתוך הכלא.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך