עדי טננבאום מדברת בפנים גלויות

ר', נהג אמבולנס, שגילו היה כפול מגילה ביקש לעבור בתחנת מד"א בדרך הביתה. הם היו לבד. כשנכנסה לשירותים ושמעה את דלת התחנה ננעלת, הבינה שמשהו נורא עומד לקרות

19/06/2016
יפעת גליק קבלו עדכונים מיפעת
  • RSS

אחרי שהמצלמה כבתה ונסעתי לערוך את הראיון לקראת השידור, היא סימסה: "עשיתי צעד ענק בחיים. מקווה מפה רק לצמוח!". הצעד הזה שעשתה, כשהתייצבה בפנים גלויות וגוללה כיצד אנס אותה באכזריות נהג אמבולנס של מגן דוד אדום בהיותה בת 15, דרש ממנה תעצומות נפש גדולות. אבל לא היה בו משום סגירת מעגל פרטית בלבד. עדי טננבאום, לשעבר מתנדבת מד"א ראתה בהחלטה להיחשף שליחות גדולה. אמצעי של ממש להעברת מסר לקורבנות נוספים של תקיפה מינית. "הבנתי שאי אפשר לא לדבר", היא אמרה. "כי כשמדברים עושים תיקון. לצערי גיליתי את זה מאוחר מדי. חבל על כל השנים האלה".

*****

השיחה הראשונה שלי עם עדי טננבאום נערכה לפני חמישה חודשים, רגע אחרי פרסום התחקיר הראשון על פרשת ההטרדות המיניות במד"א ב"חדשות השבת". "סליחה על השעה", כתבה בהודעה בפייסבוק, "אבל הייתי חייבת להגיב. סוף סוף מישהו מוציא את מה שקורה במד"א החוצה". היא השאירה טלפון וביקשה שאצור עמה קשר בדחיפות. השעה היתה כמעט חצות.

התקשרתי.

במשך שעה ארוכה תיארה הכל: איך רצתה להתנדב במד"א כי קסם לה האדרנלין והאקשן. כמה הרואיים נתפסו בעיניה נהגי האמבולנס הכל-יכולים, כשהם מסייעים להציל נפשות בישראל. מספיק שנהג כזה הזמין אותה, והיא נערה צעירה בת 15, למלא טפסים במיון, על מנת לחוש גאווה.

זה קרה בתום אחת המשמרות הארוכות. ר', נהג אמבולנס, שגילו היה כפול מגילה ביקש ממנה לעבור בתחנת מד"א כדי לאסוף חפצים שהשאיר שם, בטרם ייתן לה טרמפ הביתה. היא הסכימה. הם היו לבד. כשנכנסה לשירותים ושמעה את דלת התחנה ננעלת, הבינה שמשהו נורא עומד לקרות.

על הרגעים הבאים, סיפרה, הביטה מהצד. מנותקת לחלוטין מגופה. מדחיקה כל מה שעשה לה. הרגישה בובת מריונטה. אחרי שאנס אותה ציווה עליה להתלבש והסיעה לבית. כל הדרך היא זוכרת רק את החיוך המטופש מרוח על פניו.

הטרדות מיניות במד"א

חלפו כמה שבועות של שתיקה והיא הרגישה שתתפוצץ אם לא תספר. בחרה בחברה טובה, מתנדבת מתחנת מד"א, לחלוק איתה את הסוד. חברתה, אף היא נערה בת 15, הלכה וסיפרה לאמה. האם הגיעה לתחנה ומסרה את הפרטים למפקד על מנת שהנושא יטופל בבהילות.

טננבאום אמנם זומנה באופן דחוף לתחנה אולם לדבריה, המנהל החתים אותה על מסמך שלפיו אין ולא היו מעולם יחסים בינה לבין נהג האמבולנס. במלים אחרות: השתיק אותה. ניסה לטייח. לא קרא להורים שלה ולא דיווח על הפרשה החמורה הזאת לאיש. גרם לה לחוש כאילו היא בכלל זו האשמה בכל מה שקרה.

אז היא לא דיברה גם עם ההורים שלה. פחדה שיכעסו. וכדי שלא ישאלו מדוע עזבה את מד"א, המשיכה להתנדב. ולא הפסיקה גם כשהשמועות על מה שקרה החלו להתפשט ברחבי התחנה והנהגים קראו לה "קלה להשגה". גם ניסו לגעת בגופה.

בשיחה ההיא, הראשונה שקיימנו, שאלתי אותה אם לא היו סימנים למה שהתחולל אצלה בנפש פנימה. חשבה קצת וענתה שבבית הספר היו לא מעט בעיות. בדיעבד, כנראה שניסתה לצעוק אבל לא היה מי שיקשיב. אז היא למדה לשתוק. והלכה והוסיפה קילוגרמים למשקלה. ונמנעה בכל הכוח מקשרים אינטימיים. וככה חלפו 17 שנה. היום היא בת 32.

בסוף השיחה שלנו הסכימה שאזכיר את המקרה שלה בכתבה הבאה על מד"א. רק בכמה משפטים, ביקשה. וגם זה תחת זהות בדויה. את מה שקרה אחרי שהכתבה שודרה היא הגדירה נס.

 

עדי טננבאום מעידה בפנים גלויות (צילום מסך ערוץ 1)

כי אחרי הכתבה משהו בה השתחרר, ובפעם הראשונה בחייה אזרה אומץ וסיפרה לאביה ולאחיה על האונס שעברה. בניגוד לציפיות שלה, הם תמכו בה ועודדו אותה לקבל טיפול פסיכולוגי. בעקבותיו החלה לתת צ'אנס לבני המין השני. גם הקילוגרמים העודפים שצברה כהגנה החלו יורדים בהדרגה.

בחודשים האחרונים החליטה להגיש תלונה סמלית במשטרת ישראל נגד האיש שאנס אותה לכאורה ונגד המנהל שלטענתה טייח את המקרה ועודנו עובד במגן דוד אדום. התלונה נסגרה כמובן בפרקליטות חיפה בשל התיישנות. באמצעות עורכת דינה ורדית אבידן אף הגישה תלונה משמעתית רשמית לממונה על ההטרדות המיניות במד"א.

הצעד האחרון הגיע כשהחליטה עדי טננבאום לתאר את הזוועה שחוותה אל מול מצלמת הטלויזיה. למה כל כך חשוב לך לספר את הסיפור שלך, שאלתי אותה. "כל אחת שבאה להתנדב במד"א עוברת סיפור כזה או אחר בנושא של הטרדות מיניות", השיבה. "הגיעה הזמן לשים לזה סוף. סוף לטיוח. צריך להקשיב לבנות האלה ולהתחיל לשמור עליהן". היא השתהתה לרגע ואחר כך אמרה את הדברים הבאים: "אני חושבת שהיום אני אומרת את ה'לא' שלא אמרתי לפני שנים. אני עושה תיקון. ה'לא' שלי הגיע בסוף. למרות שעברו שנים".

ביום רביעי הקרוב צפויה לכנס שוב חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן את הוועדה לקידום מעמד האישה, כדי לדון בפרשת ההטרדות המיניות במד"א. עדי טננבאום כבר התחייבה להגיע. זאת השליחות שלה כלפי אחרות שממשיכות לשתוק. זאת גם חובתנו המוסרית, כחברה, למגר את הנורמה הפסולה שהשתרשה, על פי עדויות רבות, לאורך שנים.

ממד"א נמסר בתגובה: "מדובר במקרה שארע על פי הנטען לפני כ-17 שנים, ואולם מיד עם היוודעו הורה מנכ"ל מד"א לבדוק באופן מידי את המקרה לעומק. מד"א פנתה למתלוננת בבקשה להיפגש עם הממונה על מניעת הטרדה מינית, אולם עורך דינה של המתלוננת הודיע כי הגישה תלונה במשטרה, ולאור זאת ביקש להמתין עם הבדיקה של מד"א עד למיצוי הבדיקה המשטרתית".

הכתבה ששודרה ב"חדשות השבת" על עדי טננבאום וחשפה עוד הטרדות מיניות במד"א:

 .

** יפעת גליק היא כתבת תחקירים בערוץ הראשון  
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה