"קשה להיות כאן סופרת"

"זו הייתה שנה מטלטלת שנדמה היה ששוק הספרים קפא. בזכות הקשר החם עם הקוראים שלי, ההרצאות, הציפייה שלהם לספר הבא, צלחתי את התקופה הלא-פשוטה, המכירות עלו ונדמה היה שיש רגיעה מסוימת בשוק הספרים"

19/06/2016
נועה רום קבלו עדכונים מנועה
  • RSS

"קשה לי בכיתה שלי. עצוב לי להיות שם, לאף אחד לא אכפת ממני", "כבר שבועיים עושים עלי חרם בכיתה מה לעשות?" "הבעיות שלי לא באמת שונות מהבעיות של הרבה נערים בגילי, וגם אני לא באמת שונה. אני רק מרגיש כך". "אני לא אוהבת להיות לבד, יש  לי המון חברים, לפעמים יותר מדי. אבל לא מצאתי את הנפש התאומה שלי".

זהו מקבץ קטנטן מהשאלות שנשלחות אליי במייל, לאתר שלי, שאלות שנשאלות בשקט לאחר ההרצאות שאני עושה בבתי ספר ברחבי הארץ.

אני סופרת נוער. כתבתי עד היום שבעה ספרים. הטרילוגיה: "עד הבת מצווה זה יעבור", "כמה שאת נהדרת", "נוגה" ואת הספר"תראו אותם" (הוצאת רימונים) ואת הסדרה "החיים החדשים שלי" - הספר הראשון: "המעבר", הספר השני: "התסריט" והספר השלישי: "הסיפור האמיתי, (הוצאת כתר /רימונים). בימים אלה אני עובדת על ספרי השמיני מתוך סדרה חדשה.

הספרים שלי עוסקים בהתבגרות (שמתחילה היום כבר בגיל עשר), תקופה מכוננת בחיינו. תקופה מבלבלת שבה מתגבשת הזהות העצמית. הטכנולוגיה נותנת לנוער את היכולת ליצור חברויות, קשרים טרנס-אטלנטיים, להניע את עצמם קדימה, והם מרגישים בודדים. יש להם חמש מאות חברים בפייסבוק. במציאות, לעיתים הם מתקשים למצוא חבר אחד.

כשהספר הראשון שלי, "עד הבת מצווה זה יעבור" יצא, הוא הפך במהרה לרב מכר, נוגה נכנסה ללבבות של המוני נערות. בשלושת הספרים, שלחתי אותה להתמודד עם אחות שחולה בסרטן, עם מעבר לתיכון חדש ללא חברים, עם הרצון להצליח בתחום הכתיבה כשבראשה מילים ובליבה פחד. אני היא נוגה, נוגה היא אני. ואז הגיעה עמית וחבריה עם הסדרה השנייה, 'החיים החדשים שלי', שעסקה בין היתר בגירושין, בהפרעות אכילה, ברשתות החברתיות ועוד. הספר 'התסריט' יצא במקביל לחוק הספרים, בפברואר 2016.

נועה רום

לצרכנים לקח זמן להתרגל למצב החדש. אין יותר מבצעים של ארבע במאה, לא יוצאים עם הררי ספרים אלא עם ספר אחד. הספרים החדשים נדחקו הצידה מבחינת המקום המצומצם שזכו לו ספרים מוגנים בחנויות, והייתה האטה בהוצאת ספרי ילדים וספרי ביכורים. זו הייתה שנה מטלטלת שנדמה היה ששוק הספרים קפא.

בזכות הקשר החם עם הקוראים שלי , ההרצאות, הציפייה שלהם לספר הבא, צלחתי את התקופה הלא-פשוטה, המכירות עלו ונדמה היה שיש רגיעה מסוימת בשוק הספרים. עם זאת צריך להבין שבחוק היו מספר בעיות, העיקרית שבהן בין היתר הייתה נושא הבעלות הצולבת והמחיר הגבוה לספר. בישראל אין שוק חופשי של ספרים.

שוק הספרים נשלט על ידי דואופול של שתי רשתות ספרים. בניגוד לתפיסה הרווחת אצל הצרכנים כי הסופרים והמו"לים מתעשרים מהמצב החדש צריך להבין כי מחיר הספר מתחלק בין מו"לים, סופרים, עורכים, מתרגמים ומאיירים כשאחוזים גבוהים עוברים לרשתות הספרים.

הידיעה ששרת התרבות מירי רגב מבטלת את חוק הספרים בספטמבר, חמישה חודשים לפני הזמן גרמה לזעזוע נוסף בעולם הספרות: במשך שלושה חודשים לא ייצאו ספרים חדשים (כי עדיין יהיו תחת החוק), ספרים שהיו אמורים לצאת לקראת שבוע הספר והחגים נדחו, וכשייצאו ספרים חדשים ויכנסו למבצעים הם יתחרו בספרים שיצאו לפני חודש, חודשיים וכדומה, והאחרונים ידחקו הצידה.

אני רוצה לכתוב, וכן, אני רוצה להרוויח מהכתיבה. זאת לא בושה. זו גם הפרנסה שלי. הספרים שאני כותבת פוגשים את הקוראים בנקודה חשובה בחייהם. הם נותנים להם בריחה לכמה שעות מהמציאות, הם מפתחים את הדמיון, את אוצר המילים. הקוראים והקוראות מרגישים הזדהות עם הדמויות או לחילופין מכירים דמויות ותופעות חדשות שלא נחשפו אליהם.

אני לא יודעת מה יהיה מחר. איך ישפיע ביטול החוק, איני נביאה. אני רק יודעת שישראל היא מדינה שיודעת טלטלות רבות בתחום התרבות בכלל והספרות בפרט. קשה להיות כאן סופר. התחרות בשוק עצומה, החנויות לא יכולות להכיל את מספר הכותרים היוצאים לאור וגם לא מחויבות להציג כל ספר חדש שרואה אור בגלל המגבלה הטכנית הזאת. כולי תקווה שהספרים הבאים שלי ימשיכו לגעת בקוראיי,  שידיים ילטפו את המילים, יריחו את ריחו של הנייר. שיקראו. שישאלו, שידברו. למילים יש כוח. יותר מכל חוק.

** הכותבת היא נועה רום, סופרת האהודה על בני נוער – נועה רום, מחברת הספרים שהפכו לרבי מכר: "עד הבת מצווה זה יעבור" (גם במומלצי משרד החינוך), "כמה שאת נהדרת", סדרת "נוגה", "תראו אותם", סדרת "החיים החדשים שלי"

צילום: אסף ריגל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה