אקנה בגיל מבוגר

למה מופיעים לנו פצעונים בפנים הרבה אחרי שעברנו את גיל ההתבגרות ואיך מטפלים בתופעה המעיקה? ד"ר להבית אקרמן מסבירה לנו בכתבה הבאה את הסיבות להופעת אקנה ודרכי הטיפול

19/06/2016
ד"ר להבית אקרמן קבלו עדכונים מד"ר להבית
  • RSS

כולנו מכירות אותם, את הפצעים האדומים הללו, הדלקתיים והכואבים שצצים להם בדיוק הטיימינג הלא נכון - אלו החצ'קונים. או במילים אחרות, פצעי בגרות או בלשון רפואית - אקנה.

אז בעוד שמרביתנו בטוחות שפצעי הבגרות יחלפו להם יחד עם תום הבגרויות, שימו לב - זה לא תמיד קורה. אז נכון, זה לא חדש שמרבית בני הנוער סובלים מאקנה (יותר מדוייק 85%), אבל מחקר שבוצע לאחרונה גילה שכ-35% מהנשים וכ-20% מהגברים סובלים מאקנה בגיל 30 וכן שכ-26% מהנשים ו-12% מהגברים סובלים מאקנה גם בגילאי 40!

כלומר, צריך לקחת בחשבון שאצל חלקנו האקנה מהווה בעיה כרונית עם גלים של התלקחויות והטבות והתופעה, כאמור, שכיחה יותר בנשים.

בחורה עם פצעונים

אז מה יכול להחמיר או לגרום לאקנה בגיל המבוגר?

1. הפרעות וחוסר איזון הורמונלי - בעיקר מצבים של הפרשת יתר של הורמונים אנדרוגניים - כל אלה יכולים להחמיר אקנה. זה יכול לקרות בהחלפת גלולת או בהפסקת גלולת, סביב המחזור החודשי, טיפולי פוריות או הפרעות הורמונליות אחרות. כל הסיבות הללו יכולות לגרום להתפרצות או החמרה באקנה.

2. שימוש בתכשירים קוסמטיים עתירי שומן - שומן או תכשירים קוסמטיים עתירי שומן כמו תכשירי לחות, הגנה משמש, ג'ל לשיער, מייקאפ וכו' עלולים להחמיר אקנה בעור במידה והם עשירים במרכיבי שומן (שימו לב, לא טוב לבחורה צעירה להשתמש בקרם הלחות של האמא - לצעירים לרוב עור שמן ותכשיר כבד עלול להחמיר אקנה. יש צורך בשימוש בתכשיר בעל מרקם קליל..)

3. גורמים מזהמים מהסביבה - הרבה לכלוך נפלט מהסביבה ונוחת על העור, לדוגמא פיח הנפלט ממכוניות, כימיקלים שונים מתעשיות וגינונים ואפילו מסך הסלולרי שלנו שדבוק לנו לפנים - כל אלו יכולים לסתום את נקבוביות העור שלנו ולהחמיר אקנה. אז זו אולי לא סיבה שתבריח את רובנו מהעיר לכפר אבל אולי זה יתן לנו יותר מוטיבציה לשטוף בערב את הפנים עם מים וסבון (השיטה הטובה ביותר לניקוי העור).

4. השפעת המזון שאנו צורכים על דיאטה - נושא שעדיין שנוי במחלוקת בספרות הרפואית. יש מחקרים שמראים כי לדיאטה עשירת קלוריות השפעה על אקנה וכן כי תכשירי חלב יכולים להחמיר אקנה.

5. מתח - עוד נושא שנוי במחלוקת. אין עובדות מוצקות הקושרות בין מתח לאקנה אבל מאד שכיח לראות אנשים ובעיקר סטודנטים שנשבעים בתוקף כי המצח שהתמלא בפצעונים נגרם בגלל לחץ.

6. הגנים שקיבלנו בירושה - ירושה היא בדרך כלל דבר חיובי אבל לא כשמדובר בגנים לאקנה. לגנטיקה ככל הנראה תפקיד משמעותי בנטיה של עורנו לסבול מאקנה ובנטיה לחומרת האקנה אבל מכיוון שאקנה הינה בעיה אשר נגרמת מגורמים רבים, לגנים תפקיד חלקי בלבד במשחק.

בחורה עם פצעונים

אז איך נטפל??

קודם כל לטפל בגורם אם קיים: לאזן בעיות הורמונליות, לשמור על נקיון הפנים ולהשתמש בתכשירים קוסמטיים שמתאימים לסוג העור שלנו. מעבר לכך, יש לפנות לרופא עור על מנת לקבל המלצה לטיפול מקומי או בכדורים, בהתאם למצב העור. לעיתים יש צורך בטיפול מתמשך כיוון שלעיתים מדובר בבעיה כרונית.

** הכותבת היא ד"ר להבית אקרמן מומחית לרפואת עור שירותי בריאות כללית, מצוות מומחי אתר zap doctors

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה