החברות שצמחה במקום הכי לא צפוי

עדי הצטרפה בעקבות חברות מפתיעה, תמר התרגשה משבת קסומה ושרית גילתה שהדומה עולה על השונה. שלוש נשים, חילוניות ודתיות, מספרות על מסע הנשים המעורב של מאגמה צ'אלנג'

08/06/2016
שחר קיסינג'ר קבלו עדכונים משחר
  • RSS

מסע מעורב דתיות וחילוניות (צילום: יח"צ מאגמה)

כשעדי פימנטל הגיעה ליום המיונים, היא הניחה שתמצא עצמה עם נשים שדומות לה,נשים שעם חלקן היא תתחבר, ועם אחרות– פחות, כמו שקורה בחיים ובמסעות. אלא שמבין הנשים שהגיעו למיונים, פימנטל, שכל חייה גדלה והסתובבה בחברה חילונית, מצאה עצמה מתחברת דווקא לשתי נשים שעל הנייר, אמורות להיות הכי רחוקות ממנה – האחת דתייה והשנייה שומרת מסורת. "היה בינינו חיבורמיידיופתאום הבנתי שאני מתכוונת לצאת למסע המשותףלדתיות וחילוניות כדי שנוכל להיות ביחד", היא מספרת.

כמה שעות מאוחר יותר, כשה'היי' של ההיכרות והחיבור הספיק לרדת,הגיעו לפתע כל החששות:"פתאום הבנתי שאם אני הולכת לצאת למסע משותף, יש לזה השלכות".

עדי פימנטל במסע (צילום: יח"צ מאגמה)

איזה השלכות עלו לך בראש?

"דילמות לגבי אוכל למשל. במסע משותף את למעשה מוגבלת רק לאוכל כשר. חוץ מזה, יש את כל עניין השבת, זה הרי מסע בג'יפים, האם נהיה חייבות לעצור?ומה אם נרצה להמשיך לנסוע? ומה לגבי הדלקת אור בחדרים?כל השאלות הללו הטרידו אותי".

"התלבטויות לגבי המסע המשותף הן חלק מהשאלות שעולות אצל נשים חילוניות שתוהות אם הן מפסידות משהו בגלל שעוצרים בשבת, או שהן אולי מפסידותאת האוכל המקומי. חלקן תוהות אם משהו הולך להיראות אחרת מבחינת המסלול ואם החוויה תהיה שונה", מסבירה תמר ריין פיישבורן, מלווה בצוות המסע ואחת מיוזמות המסע המשותף.

מה את משיבה להן?

"על כל החששות הללו, אני תמיד מסבירה שאנחנו עושות בדיוק את אותו מסלול ועוברות את אותם דברים, השינוי הוא אך ורק מבחינת הימים בהם נטייל במקום כזה או אחר. אנחנו מארגנות מראש את הפעילויות שיתרחשו במהלך השבת והתוצאה תמיד קסומה. אפשר בהחלט להגיד שאף שבת לא דומה לשנייה".

שבת במסע המעורב (צילום: יח"צ מאגמה)

לצאת מאזור הנוחות

אחד המרכיבים הכי חשובים במסע בלתי נשכח, הוא היכולת לצאת מאזור הנוחות ולחוות על בשרנו חוויות שלא חווינו מעולם., כשתמר מדברת על שבתות קסומות, היא יודעת בדיוק על מה היא מדברת,"טיילנו בקוסטה ריקה, ולפני כניסת השבת עצרנו באחד מיערות הגשם" משתפת עדי."היתה שם אכסניה עם בתיעץ, ופשוט נשארנו בה למשך השבת. העצירה חייבה אותי - לראשונה במהלך המסע - פשוט לעצור, להתבונן וליהנות מהשקט. מצאתי את עצמי מסתכלת על טביעות רגליים של צ'יטות, מביטה בפרחים ובצמחים מיוחדים, שמה לב לדברים. בבוקר,יצאנו לטיול רגלי, ובאיזשהו שלב פשוט ישבתי שם על ספסל באמצע היער, והתבוננתי בשמיים. הסתכלתי על העננים כשהם זזים להם, בחנתי את טיפות הגשם הקטנות ובהיתי מהופנטת בקשת בענן. בשבילי זאת הייתה חוויה מדהימה ומשנת חיים. מתי יש לי זמן לעצור רגע ופשוט להסתכל וליהנות ככה מהטבע?".

זה גרם לך להסתכל אחרת על השבת?

"זאת חוויה שאקח איתי תמיד, אבל היא לא גרמה לי להתחיל לשמור שבת או לשנות משהו באורך חיי."

מסע מעורב (יח"צ מאגמה)

שרית חפץ, אישה דתייה שהשתתפה גם היא במסע המשותף, יכולה להעיד שאף אחת לא שינתה בגלל המסע הזה את הרגליה או השקפת עולמה. מה שכן קרה במהלך המסע, הן חברויות חזקות שלא היו יכולות להיוולד באף קונסטלציה אחרת, "החברות שיוצאת מהמסע הזה לא מבוססת על קירבה פיזית או שכנות וגם לא על ילדים שלומדים באותו מקום. זאת חברות שנוצרת במקום מאד נקי, שבו כל אחת מביאה את עצמה כמו שהיא רוצה להיות. יצאתי מהמסע עם המון חברויות, שלפעמים הן אפילו יותר משמעותיות מחברויות עתיקות שנים שניהלתי לפני כן".

"בסופו של יום, כולנו ישראליות, כולנו נשים וחלקנו אימהות. החלקים המקשרים בינינו הרבה יותר חזקים מהחלקים שעלולים להפריד", מסכמת תמר.

במאי יוצא מסע משותף למרוקו, לפרטים נוספים לחצי כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך