מים מים בששון: 16 עובדות מפתיעות על נוזל החיים

מים, כידוע, הם הנוזל היחיד בעולם שבלעדיו לא יתקיימו חיים. אספנו עבורכם כמה עובדות מרעננות על הנוזל השקוף השקוף הזה

08/06/2016
גוני לב ארי קבלו עדכונים מגוני
  • RSS

עובדות על מים. צילום: שאטרסטוק

כולם יודעים שהמים מהווים כ-60% ממשקל גוף האדם והם מהווים מרכיב עיקרי בתכולת התאים. כולנו גם למדנו שמחסור כרוני במים עלול לגרום לשלל תופעות גופניות שאף אחד לא מאחל לעצמו. פעולה כה פשוטה של שתיית מים, בפרט בקיץ הישראלי שלנו, יכולה לשדרג את איכות חיינו. איריס כהן, רוקחת מבית סופר-פארם עמדה על עובדות חשובות, כמו גם על כמה פרטי טריוויה הנוגעות לנוזל שבלעדיו אין לנו חיים.

1.      שתיית מים לפני השינה מסייעת לגוף במהלך השינה להתנקות מרעלים. בתנוחת שכיבה סירקולציית הנוזלים טובה יותר, לכן, לכליות נוח יותר להעביר נוזלים ורעלים לכיס השתן, זו הסיבה מדוע מתן השתן של הבוקר חשוב מאין כמוהו.

 

2.      1% מכל המים שבעולם מיועדים לשתייה. עכשיו אנחנו פחות מעוניינים לדעת מה מכילים 99% מהמים הנותרים.

 

3.      כוס מים לפני הארוחה מסייעת לעיכול ולהרזיה. המים עוזרים לפרק את המזון ביתר שאת והם גם משביעים, לכן, המים תורמים להרזיה. שתייה בזמן הארוחה מדללת את האנזימים שנמצאים ברוק שתפקידם לסייע בעיכול המזון. ישנתן אסכולות שתומכות בשתייה לפני הארוחה ולא במהלכה ולהפך - עוד אין תמימות דעים בנושא.

 

4.      מים קרים כבדים יותר ממים חמים. האדים שעולים מהמים החמים, גורמים להם לשקול פחות.

 

5.      נמצא קשר בין שתיית מים מועטה לעלייה בסיכוי להיווצרות אבני כליה. כשיש ירידה בנפח השתן ובזרימה שלו, יש עלייה בהפרשה של חומרים שגורמים למשקעים שיוצרים את אבני הכליה. שתיית מים יכולה לדלל את אותם חומרים.

 

6.      העצמות שלנו מורכבות מ-31% מים. הנה, זרקנו לכם עצם למחשבה.

 

7.      מים עוזרים לנו לחשוב בבהירות ולהתפקס בקלות. הכל בגלל המוח שלנו, שמורכב ברובו, כן, איך ידעתם, ממים.

 

8.      אנשים ממדינות עולם שלישי נאלצים ללכת 6 קילומטר כדי לאסוף מים לשתייה. קצת פרופורציות, כדי שתוכלו להעריך את האפשרות לשתות מים מהברז הקרוב לחדרכם בבית.

עובדות על מים. צילום: שאטרסטוק

9.      שירותים ממוצעים משתמשים בכ-6 ליטר מים נקיים בכל הורדת מים באסלה. היי, יצא לכם לחשוב על זה פעם לפני שאתם לוחצים על הידית הגדולה?

 

10.       מים תומכים בחילוף החומרים בגוף. מגבירים את המטבוליזם ומנקים את הגוף מחומרי פסולת ורעלים שהם מעודדי הזדקנות.

 

11.       כעשרת אלפים ליטר מים ידרשו כדי לייצר ג'ינס אחד. מרבית מכנסי הג'ינס עשויים מכותנה, הסיב הפופולרי בעולם שצורך בעת יצירתו, ובכן, ה מ ו ן מים.

 

12.       כ-90% מהמים הטריים בעולם נמצאים באנטרקטיקה. עניין של ציוויליזציה ואנחנו שם.

 

13.       הכירו את מי הפלא להסרת איפור: מים מיסלריים. מדובר בנוזל המורכב ממים רכים ומיסלים, אלו הן מולקולות שומן זעירות. כשהמים מגיעים במגע עם העור, אותן מולקולות סופחות את השומן ואת הלכלוך המיותר ומותירות את העור נקי ולח.  

מים מיסלריים. צילום: יח"צ

14.      שיא העולם באחזקת נשימה מתחת למים עומד כיום על 22 דקות. מי המשוגע שינסה לשבור אותו?

 

15.       כוס מים לפני מקלחת חמה מסייעת באיזון של לחץ הדם. במים חמים יש התרחבות של כלי דם בניסיון להוריד את הטמפרטורה של הגוף - קיימת אפשרות לירידה של לחץ הדם שתתבטא בסחרחורת.

 

16.       שתייה מרובה מדי של מים עלולה לגרום להרעלת מים. זה עשוי לקרות בעת שתיית כמות מופרזת של מים עם ריכוז נתרן נמוך, בתוך זמן קצר.

עובדות מפתיעות על מים: צילום: שאטרסטוק

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך