סקירת פסטיבל הקולנוע הגאה

"בפסטיבל השנה יש לציין לצד המגוון, כי הסרטים ברובם מאוד נשכניים, מיניים וחתרניים. אופי הסרטים הוא מזווית מאוד אישית ועם זאת ההיצע מגוון בשלל ז'אנרים ובמכלול הסרטים שראיתי הסיפורים היו מאוד אמינים, והמשחק היה נהדר ואותנטי"

07/06/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

פסטיבל הקולנוע הגאה שנפתח בשבוע שעבר ויימשך עד יום ג' השבוע, מציע הצצה ייחודית לעולמם של הקהילה הגאה. זו לא הפעם הראשונה שאני נחשפת לקולנוע שמעמיד במרכזו יחסים חד מיניים ובעבר כתבתי על סרטים נפלאים וביניהם ,כחול הוא הצבע החם ביותר" (עבדלטיף קשיש), "הקיץ של סנגיילה" (אלניטה קאביטה), "קרול" (טוד היינס) ועוד, כולם סרטים שמאוד אהבתי.

בפסטיבל השנה יש לציין לצד המגוון, כי הסרטים ברובם מאוד נשכניים, מיניים וחתרניים. אופי הסרטים הוא מזווית מאוד אישית ועם זאת ההיצע מגוון בשלל ז'אנרים ובמכלול הסרטים שראיתי (כשופטת בתחרות הבינלאומית, ביחד עם מבקר הקולנוע יהודה סתיו והבמאי האיטלקי פדאג'י ) הסיפורים היו מאוד אמינים, והמשחק היה נהדר ואותנטי. מה ההבדל בין סרטים שעוסקים בנשים לבין אלו שעוסקים בגברים? בכן, לגברים סטרייטים קל יותר כנראה להיות צופים בסרטי לסביות מאשר בסרטי הומואים למרות שמסקר קטן שעשיתי הם לא יודו בזה.

לצפות בקולנוע גאה זה אתגר שקולנוענים יאהבו אבל במהלך הצפייה לא יכולתי שלא לשאול את עצמי אם כל אחד באמת יכול להתחבר לקולנוע שמציע לצופה פרמטר ארוטי אחר. התשובה שנתתי לעצמי בגמר הצפייה זה שלא כל אחד יכול וסביר להניח שישנם אפילו כאלו שיירתעו אבל כל אחד חייב. למה? כי זו הדרך המעניינת ביותר להבין את האחר.

הפסטיבל הגאה

להבין איך זה מתחיל, איך זה קורה ועם מה הקהילה הגאה נדרשת להתמודד (סוגיות משפחתיות, חברתיות לא פשוטות לעיכול). הסרטים שצפיתי בהם במסגרת הפסטיבל למדו אותי על הקושי, ההתמודדות, הניסיונות, והרדיפה שחווים מי שבחרו בזוגיות חד מינית. ובכלל, המקבץ בתחרות הבינלאומית מביא מגוון תרבויות שמתייחסות ל"גאים" באופן שונה ומעמידות שאלות אחרות בתכלית. זה כשלעצמו היה מעניין וחווייתי.

הסרט הזוכה בתחרות הבינלאומית בפסטיבל הקולנוע הגאה הוא "לעולם לא תהיה לבד" סרטו הצ'ילי של אלכס אנוואדטר. הסרט ייחוגי מאוד בשפה ובעיצוב והוא מעביר את הצופה חוויה של בדידות וניכור דרך הגיבור, פבלו, נער בן כמעט 18, שחי בגפו עם חואן אביו. האב עובד לפרנסתו בעיצוב בובות ראווה ובהיעדרו, הבן מנהל מערכת יחסים מינית עם פליקס הבן של השכנה והחברה הכי טובה שלו היא לסבית בת גילו.

האווירה בסרט קודרת והיא מספרת לנו את התהליך של הזהות וההכחשה דרך פריזמות נפרדות של הבן ובהמשך, של האב.  הסיפור שנראה כסיפור התבגרות, נשבר במפתיע עם ההתקלות האלימה של חואניטו וכשזה קורה החברה בורחת ופליקס לא נשאר נאמן. השלב בו הבן דועך הוא השלב בו האב מתעצם וחוויית הדאגה של האב היא חוויה הורית מוכרת.

פסטיבל הגאה אישה

הסרט למעשה מציב אתגר להורים כשהוא שואל - האם אתה באמת יודע מה הבן שלך עושה בכל רגע נתון? האם הדברים שאתה יודע הם אותם הדברים שגורמים לך לברוח... להסית מבט, לא לשאול? צוות השופטים בחר בסרט הזה בין השאר בגלל שהוא מאפשר זוויות רבות של ג'נדרים והוא מעמיד במרכזו כאב הורי וכאב של אובדן ולכן הוא מסוג הסרטים שמעוררים את הצופה להזדהות וחמלה אנושית.

הסרט שזכה לציון לשבח הוא "טומקאט" האוסטרי בבימוי של הנדל קלאוס. סרט שהז'אנר הריאליסטי שלו שונה בתכלית, הן באווירה והן בעיצוב האסתטי. בטומקאט אנחנו פוגשים מערכת יחסים גברית ובשלה. לכאורה זוג גברים, אנדריאס וסטפן, שאוהב מוסיקה ואוכל טוב ומסיבות. אנשים נעימים שמגדלים ביחד את מוזס החתול. אלא שהשגרה בחייהם יוצאת מאיזון ומעלה את סיפור אהבתם בשאלה ובספק, כאשר החתול מת מוות פתאומי בידיו של אחד מהם.

הטרגדיה הלכאורה מינורית של מות חתול אהוב יוצאת מפרופורציות ומקבלת הגדרה דומה (אצל זוג הומוסקסואל) כאבדן ילד. הטלטלות והמאבקים של בני הזוג כדי להתגבר על השבר והאובדן נעים בין הלם, עצב ועד הומור. הגאונות של הסרט היא היכולת לעורר בצופים את מכלול הרגשות וההתרגשויות, עד כדי גיחוך, מה שמעורר סימפטיה רבה לגיבורים. הסרט שמתאפיין בצילום נקי ואסתטי, משחק מצוין ואלמנטים מוסיקליים נהדרים מצליח להעניק צוהר לזוגיות חד מינית באופן אותנטי ונוגע ללב.

פסטיבל הגאה חשוך

סרט נוסף ומטלטל שלא זכה בפרס אך מעמיד במרכזו סוגיות חשובות, הוא הסרט הקוריאני "לילה בספא" (אנדרו אן). זהו סרט של גילוי זהות ראשונית, סרט של תרבות מהגרים קוריאנים בארה"ב. סרט של הישרדות כלכלית בעידן קפיטליסטי. סרט של מאבק נוגע ללב של גיבור שנלחם לא רק בתשוקותיו אלא גם ובעיקר במציאות הנועלת אותו וסרט אחר שמביא את האהבה הנשית לפוקוס הוא "חשופה" האמריקאי, סרט הביכורים של נטליה ליטה, שמצליח באמצעות רומן בין שתי נשים, להעביר את המסר החשוב שהגורל לחייך הוא בידייך.

יש לציין כי במסגרת הפסטיבל מוקרנים מקבץ לסבי לצד סרטים קצרים מסקרנים ומקבץ אנימציה מסקרן לא פחות. כמו כן מתקיימות תחרויות בקטגוריות נוספות כמו תיעודי וקולנוע קצר ותוכנית הפסטיבל עשירה ומגוונת בעוד קטגוריות. כך שמי שכבד עליו לצפות בסרטים ארוכים שעוסקים בקונפליקטים ודילמות מהקהילה בהחלט יוכל להסתפק ב"טעימה".

פסטיבל הגאה

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך