למה לי בורסה עכשיו

ריקי בת 65 והיא החליטה לפרוש. יש לה דירה על שמה, קצבה חודשית וכספי פיצויים. איך היא תחליט מה לעשות? הגיע הזמן להוציא את הראש מהחול וללכת ללמוד

07/06/2016
אלה אלקלעי קבלו עדכונים מאלה
  • RSS

ריקי בת 65 והיא החליטה לפרוש. יש לה דירה על שמה ובשנות עבודתה היא הצליחה לחסוך פנסיה שתיתן לה קצבה חודשית של כ – 7,000 ₪. לא הרבה אבל מכובד. חוץ מזה היא צפויה לקבל כספי פיצויים ומתלבטת מה לעשות איתם. אצלנו בפולניה אומרים על זה צרות של עשירים.

ברור שצריך וברור שזה כאב ראש

השילוב של ברור לנו שצריך וברור לנו שזה כאב ראש גורם לנשים לבחור את הערוץ הקל – לשלם ליועץ או יועצת שיטפלו עבורן בהכל ולא משנה כמה זה עולה. בדילמה של ריקי, מה לעשות עם כספי הפיצויים מאוד מורכב לקבל החלטה בלי ייעוץ מקצועי כי רובנו, כל מי שזה לא מקצועו לא יודעים אפילו מה האפשרויות העומדות בפנינו ומה היתרונות היחסיים של כל אפשרות. נדל"ן כשכבר יש לך דירה, קופת גמל כשאת כבר מקבלת קצבה, תיק השקעות או אולי פוליסת חיסכון מה כדאי? למה?

בואו נניח שריקי בחרה להפקיד את כספי הפיצויים שלה בקופת גמל. מחירי הנדל"ן גבוהים והיא ממש חוששת מהצורך לטפל בדירה, בתשלומים בשוכר וכו'. קופת גמל היא בעצם כמו תיק השקעות אבל את נהנית מפטור ממס כלומר אם בטעות ההשקעות בבורסה ירוויחו כסף את לא תצטרכי להתחלק עם המדינה ברווחיך הם כולם יישארו שלך. אם לריקי כבר יש קצבה מובטחת ובעתיד היא תצטרך את הכסף בכדי לטפל בעצמה או במי מבני משפחתה הכסף לרשותה – הוא שם והוא שלה מתי שהיא רק תרצה.

עד כאן ההחלטות של ריקי היו קלות, טכניות, ברגע שהיה לה מידע היה קל לקבל את ההחלטה. עכשיו היא צריכה לקבל את ההחלטות הקשות באמת, על מי לסמוך, איזה יצרן ינהל את קופת הגמל שלה בצורה המיטבית ולאיזה שיעור סיכון להיחשף.

להוציא את הראש מהחול

לבחור נכון את היצרן זה לא מאוד מסובך. אפשר להיעזר ביועצת מהפרק הקודם או לצאת ל- window shopping ולהציץ בכמה חנויות של יצרנים כמו בכל קניה. יש בכל זאת החלטה אחת לא פשוטה שריקי צריכה לקבל – האם להסתפק בריבית אפסית אבל ברמת ביטחון גבוהה או להעז לקחת סיכון בתקווה שקופת הגמל תייצר לאורך זמן גם רווח והסכום שהיא הפקידה יתפח וירווח? זו שאלה ממש קשה ומעצבנת כי כיף לנו לדמיין מה נעשה עם הכסף אם נרוויח וממש מבאסת אותנו המחשבה שאנחנו עשויות להפסיד. העובדה שריקי אף פעם לא עסקה בכך בעבר, שאין לה מושג מה זו מניה ומה זה אגרת חוב, מה באמת מסוכן ומה פחות משאירה אותה חסרת אונים. היא הייתה שמחה להעביר את ההחלטה הזו למישהו אחר אבל ברור לה שלהעביר את ההחלטה הזו למישהו אחר זה סתם לטמון את הראש בחול היא תיחשף לסיכון סיכוי של שוק ההון רק לא יהיה לה מושג האם מישהו לקח עבורה סיכון גדול מידי או שקבר את הסיכוי שלה לאיזה שהוא רווח בעתיד בבור חסר סיכון.

כמו רוב הדברים המורכבים בחיינו אם רוצות לדעת צריכות ללמוד. כמו שלא צריך להיות לאנס ארמסטרונג בכדי ליהנות מרכיבה על אופניים כך לא צריך תואר בכלכלה או מנהל עסקים בכדי לקבל החלטות פיננסיות נבונות יותר. עדיין צריך ללמוד. אפשר לבד ואפשר ביחד אפשר בקורס ואפשר לבוא למפגשים ולשמוע הרצאות. יש לא מעט גופים שזיהו את הפוטנציאל הנשי בתחום החל מפמיננסי ועד סופרסונס ולצדן בשנה האחרונה הצטרפה הבורסה לני"ע שהבינה שאם מדברות עם נשים מעבירות את הידע לכלל המשפחה ולכן מנהלת סדרת מפגשים כלכליים-חברתיים בשם ה"שיק של השוק".

בין אם את בת 20 או בת 65 את מוזמנת להצטרף לריקי להוציא את הראש מהחול ולדעת לבחור לבד איזה סיכונים את מוכנה לקחת ואיזה לא, איך את יכולה להרוויח ממה שחסכת עד כה. הצעד הראשון יכול להיות לבוא למפגש הבא של השיק של השוק ב 15.6 בבורסה לני"ע בתל אביב.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך