אופנה משפחתית

נעמה אורבך יצרה עם אחותה ו-7 בנות הדודות שלהן פרוייקט משפחתי אישי מרגש לזכרה של סבתן הפאשניסטה אטי אורבך, הרשת לא נשארה אדישה

06/06/2016
אופנה ויופי קבלו עדכונים מאופנה ויופי
  • RSS

נעמה אורבך

נעמה אורבך היא מעצבת גרפית ובלוגרית, בעלת סטודיו "נעמה מגשימת מתנות" ובעלת הבלוג "סימני דרך"

דרך המתנות שהיא מעצבת, נעמה אוהבת לאצור רגעים של יופי, משפחתיות וקשר, ולהפוך אותם למזכרות מרגשות לחיים. בבלוג שלה היא מספרת את הסיפורים שמאחורי מתנות כאלה, נותנת רעיונות למתנות שאפשר להכין לבד, ומשתפת במתנות אישיות במיוחד שהכינה לאנשים הקרובים אליה.

לפני מספר ימים העלתה נעמה לבלוג שלה פוסט מרגש בשם "תשע נכדות לובשות את הבגדים של סבתא", הפרוייקט האישי שלה זכה תוך שעות לעשרות תגובות ושיתופים ברשתות החברתיות.

ואלו המילים של נעמה -

הפרויקט הוא ספר שכולו מחווה לסבתא הפאשניסטה שלי, אטי אורבך ז”ל. זו מתנה משפחתית ואישית במיוחד, שהכנתי בשביל המשפחה שלי ובעיקר בשביל עצמי.

לסבתא שלי היו שלושה בנים ותשע נכדות שאהבו אותה מאוד, והיא היוותה עבורנו השראה בדרכים רבות.

savta-eti-4צילום מתוך הבלוג "סימני דרך"

את הספר יצרתי יחד עם אחותי ועם שבע בנות הדוד שלנו, כולן נכדות גאות (מאוד!) של סבתא אטי ונשים מרשימות, מוכשרות ויצירתיות בזכות עצמן.

סבתא שלי, אטי אורבך, אהבה יופי: בגדים אלגנטיים. ציורי שמן. רהיטים עתיקים. כדי זכוכית מעשה ידי אמן. גם כשעברה את הנורא מכל, ונשלחה עם משפחה לאושוויץ בירקנאו, לא הפסיקה לחפש את היופי.

בתוך התופת, סבתא היתה מספרת לנו, היא חיפשה בכל פעם שיכלה חתיכת זכוכית קטנה כדי לנקות מתחת לציפורניים. חתיכת זכוכית שתעזור לה, אולי, לשמור על תחושה אנושית, על מידה זעירה של ניקיון ויופי במקום כה מחריד.

בשביל סבתא שלי היופי, האהבה למה שטוב ומהנה בחיים הם חלק ממה שעזר לה, לדעתי, לשרוד. יופי משמעו היה בחירה בחיים.

savta-eti-5צילום מתוך הבלוג "סימני דרך"

גם בשנות נישואיה הראשונות, לאחר שעלתה לארץ וחיה עם סבא שלי בעוני ובצמצום שקשה לדמיין - גם אז העשירה את נפשה באמצעים הדלים שעמדו לרשותה, חסכה פרוטה לפרוטה כדי לקנות פעם בשנה או שנתיים כד עתיק לקשט את הדירה שלהם. את האהבה הזאת ליופי ולאיכות היא טיפחה גם דרך ארון הבגדים שלה.

כילדות נהגנו אחותי ואני להציץ בארונות שלה, המסודרים ושמורים להפליא, לגעת בשמלות מוזהבות וחליפות צבעוניות מרשרשות, ללטף תיקי עור נחשיים ומעילי פרווה (שקצת הפחידו אותנו), ולספור זוגות של נעלי עקב שמורות היטב.

היה לה גם סיפור, שמעולם לא הצלחנו לוודא, על כך שמר ארמין גוטליב עצמו, המייסד של גוטקס - רדף אחריה בבריכה הציבורית כדי להביט מקרוב בביקיני שלבשה ("הראשון בארץ!") ולקבל השראה.

היתה בה אלגנטיות טבעית. וגם הבגדים שלה היו לרוב קלאסיים ומאופקים, ולפעמים מצחיקים, משונים או מוגזמים.

כמה חודשים אחרי פטירתה התכנסנו – תשע הנכדות שלה – בדירתה החיפאית להרמת כוסית לזכרה, העלאת זכרונות וחלוקה של האוצרות שבארונותיה. כל אחת בחרה את הפריטים אותם חשוב לה לקבל, לשמור, ואולי ללבוש.

etta-book-1צילום: נעמה אורבך 

כמה חודשים אחר כך אחותי ואני החלטנו לצלם ולעצב ספר: תשע נכדות לובשות את הבגדים של סבתא. לשמחתנו בנות הדוד שלנו שמחו לשתף פעולה ולזכור את סבתא בצורה שכל כך הולמת את רוחה.

נפגשנו בבוקר שבת אחד, וכל אחת הביאה איתה את הבגדים, התכשיטים, התיקים והנעליים שסבתא נתנה לה במשך השנים, ואת אלה שבחרה במפגש הקודם שלנו.

גם הרקעים והאביזרים המשלימים כולם פריטים שסבתא אספה באדיקות: סדינים פרחוניים, מפיות קרושה, מפות רקומות, שטיחים פרסיים וכדי הגאלה. בצילומים מככבים עוד אביזרי בית פשוטים שלה כמו הטלפון והקומקום האדום.

savta-eti-14savta-eti-newsavta-eti-25צילומים: נעמה אורבך 

אחד העמודים האהובים עלי הוא הקולאז', שבו מופיעה יד (או רגל) של כל נכדה עם תכשיט או אקססורי אחר שקיבלה מסבתא. בתמונה שלה במרכז הקולאז' אפשר לראות איזו אישה יפה היא היתה.

etta-book-20צילומים: נעמה אורבך 

אם סבתא היתה רואה את הספר הזה - אין לי ספק שהיא היתה מתרגשת מאוד.

אולי היתה גם שואלת במבטא הונגרי ובחיוך השובבי שלה: "את אוהבת קצת את הספתא שלך, הא?"

לצפייה בתמונות נוספות מתוך הקטלוג וקריאת הסיפור המלא מוזמנות לבלוג "סימני דרך

 מוזמנות לבלוג סימני דרך

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך