בת 70, כבר לא בארון

הקהילה הגאה אינה רק גברים צעירים וחטובים שרוקדים בלבוש מינימלי במצעד הגאווה. הקהילה הגאה היא גם נשות "בשלה", ארגון לנשים גאות בנות 45+

01/06/2016
ד''ר רותי לטווין קבלו עדכונים מד''ר רותי
  • RSS

ד"ר רות לטווין

עצמו עיניים רגע. חשבו על 'הקהילה הגאה'. מה שיקפוץ לרובכם לראש זה כנראה הדימוי הזה של גברים צעירים וחטובים בלבוש מינימלי שרוקדים על משאיות במצעד הגאווה בתל אביב. אבל הדימוי הזה לא רק שהוא לא כל הקהילה הגאה, אלא גם שהוא מוחק כל כך הרבה דברים בתוכה. אותי למשל. אותי, שלפני שבוע חגגתי את יום הולדתי ה-70, בצורה הכי מרגשת שיכולתי, מוקפת בחברות שלי מארגון 'בשלה', ארגון לנשים גאות בגילאי 45+, אותו הקמתי לפני עשור.

אני זוכרת את הרגע הזה שהבנתי שצריך להקים את הארגון הזה. הייתי אז במסיבת נשים ברשפון. ואז, לפני עשור, המסיבות היו המקום היחיד שאפשר היה להכיר בו נשים. עמדתי שם במסיבה, ליד הקיר, וראיתי שמסביב לקיר יש עוד כמה נשים כמוני, בנות 40 ומעלה. ואז באותו הרגע, החלטתי שצריך להיות לנו ארגון משלנו. זה לא היה קל להגיע לנשים, ולמפגש הראשון רוב הנשים הגיעו בשיטת 'חברה מביאה חברה'. היום לשמחתי יש כבר מעל 170 נשים ב'בבשלה', והיד עוד נטויה. החברה הכי מבוגרת אצלנו היא בת 76 והכי צעירות הן בנות 45.

הארגון הזה מנפץ כל סטריאוטיפ אפשרי על נשים בגילאי 45+. כמות הזוגות, המיניות, והתשוקה שיש בארגון הזה היא פשוט מדהימה. לכל אחת מאיתנו יש לפחות 4-5 אקסיות בכל רגע נתון בארגון. בעשור שחלף, גיליתי שאחד החסרונות הכי גדולים של 'בשלה' זה שהארגון כל כך תוסס ומלא פעילויות שהנכדים שלנו לפעמים באים אלינו ומתרעמים: די, סבתא, זה לא היה אמור להיות ככה! היית אמורה להיות סבתא במשרה מלאה!

נשים גאות בגילאי 45 ומעלה מתמודדות עם בעיות בכמה חזיתות: סקסיזם - הבעיות והתפיסות החברתיות שיש כלפינו כנשים; אג'ייזם (גילנות) - הציפיות של החברה מנשים בגילאים מבוגרים, שפתאום כולם חושבים שאם יש לך שיער לבן את מאבדת את המיניות שלך, ושהיכולות הקוגניטיביות שלך צונחות פתאום בכמה דרגות וכולם מתחילים לדבר אלייך לאט ובמין פטרונות; וכמובן גם להט"בפוביה - הדעות הקדומות שיש בחברה הישראלית כלפי אנשים לא הטרוסקסואלים. ולכל אלה 'בשלה' נותנת מענה, מספקת מחסה ומסייעת לנו ליצור מקום בטוח, שאפשר לדון בו בכל הדברים האלה, בלי להיות מאוימות משום דבר.

גם בקהילה שלנו - הקהילה הגאה - אנחנו נתקלות בגילנות רבה. לפני כמה זמן עשיתי ניסוי עם חבר הומו - אמרתי לו לצלם את כל התגובות שהוא מקבל באתר היכרויות כשהוא כותב כשהוא בן 40. לא תאמינו איזה תגובות איומות הוא קיבל: זקנה בלה, כוסית רקובה, סבתא'לה, ועוד דברים איומים. יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות בתוך הקהילה הגאה בהקשר של גילנות.

לגיל שלי, גיל 70, רוב הנשים מגיעות בלי תכנון. פתאום הן מגלות שהן בגיל הזה, והן מוצאות את עצמן בלי משענת, בלי תוכניות או ידע לגבי מה צפוי להן ואיך הן רוצות להעביר את חייהן המבוגרים. למזלי, אני עסקתי בנושא הזה של הזדקנות כבר מגיל צעיר. גם כחוקרת באקדמיה ומטפלת וגם כמי שליוותה בני משפחה, אז הגעתי לגיל הזה כבר מוכנה. כשהתחלתי לחקור את תחום הזקנה, גיליתי שכולם מתייחסים לעולם הזקנה כאל כמחלה שצריך להתמודד איתה, כאל סוף - כמקום שאין בו יותר משמעות ונראות לחברה. אז הבנתי שכדברי הפתגם, אם אין אני לי - מי לי? ושאני צריכה לדאוג לעצמי, שאני אצטרך לבנות לעצמי את הקהילה התומכת שאני רוצה שתהיה לי, כדי שגם בשנותיי האחרונות אוכל לחיות חיי חברה מלאים ומהנים. היום, עם 'בשלה', יש לי בדיוק את מה שרציתי.

את יום ההולדת האחרון שלי, זה שמציין את הכניסה שלי לעשור השמיני בחיי, פתחתי בדרך הכי טובה שיכולתי לדמיין: מוקפת בקהילה שהקמתי, בנשים של ארגון 'בשלה' שאני כל כך אוהבת. אולי החלפתי לאחרונה קידומת, אבל ההגעה שלי לגיל הזה, והאופן בו אני חיה את החיים שלי עכשיו, כשאני שוברת כל מיתוס אפשרי על נשים, זקנה, וחיים לסביים - זאת המתנה הכי טובה שיכולתי לתת לעצמי.

.

** ד"ר רותי לטווין ממייסדות ארגון 'בשלה', ארגון ללסביות בנות 45+. את הכתבה יזמה גאיה פולת
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך