כוחה של הקהילה הגאה בלגיטימציה להיות שונה

אני חולמת על קהילה שיש לה כוח כלכלי, על עסקים גאים, על קהילה שמובילה שינויים חברתיים, מתוך הבנה שכמו שאנחנו שונים, יש לנו כוח להניע מהלכים גדולים ומשמעותיים

01/06/2016
דנה זיו קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

דנה זיו (צילום: רגעים מנצחים)

שמי דנה זיו, אני בת 37 וכל מי שמכיר אותי יודע שכתיבה היא לא הצד החזק שלי.

חשבתי רבות האם להשתמש בפלטפורמה של כתיבה כדי להשמיע את קולי. אבל כפי שענת ניר, שותפתי לעשיה למעלה מעשור, אמרה לי: "נותנים לך הזדמנות להביע, תיקחי". אז לקחתי בשתי ידי.

השנה מצעד הגאווה הינו בנושא נשים. בתור אישה, החלטתי לא לכתוב שוב על אותן נקודות של חוסר השוויון בין המגדרים שבא לידי ביטוי גם בקהילה שלנו, אלא לדבר על הזווית שלי כאישה לסבית שחיה ופועלת בתוכה לא מעט שנים ולהציף את הנושא של הלגיטימציה להיות שונה .

במשך שנים רבות פעלתי ועודני פועלת בקהילה הגאה. במשך  5 שנים פעלתי לקידום נושאים הקשורים לכלכלה ורודה, מתוך אמונה שמהמקום הזה ישיג שתי מטרות עיקריות:

  1. אנשי הקהילה יראו בעצמם קהילה, קהילה  חזקה בעלת כוח השפעה בפוליטיקה, בחברה ובכלכלה – קהילה שיכולה להשפיע ולשנות
  2. הכרה של גופים מסחריים ופוליטיים בקהילה הגאה כגוף חזק ובעל השפעה שכדאי להם לשתף איתם פעולה ולא לפחד להשתייך, מתוך הומופוביה או כי הקהילה החרדית חזקה יותר וכך הם יאבדו אותה (תגובה שקיבלנו לא מעט).

הדיון במשך שנים נשאר ועודנו סביב האם מהלך כזה ימשיך למדר את הקהילה, שנלחמת כבר שנים ארוכות לשוויון - שוויון זכויות, לא להיות שונים – להיות כמו כולם.

כיום מעט מאד אנשים בקהילה מגדירים את עצמם כחלק מהקהילה, ממגוון סיבות, כאשר אחת מהן היא שעצם השתייכות לקהילה תגדיר אותי כשונה, בעוד שאני רוצה להיות כמו כולם.

כהמשך ישיר לכך, לא מעט גורמים בכירים במשק מאד מאמינים בקהילה ובכוחה אך יחד עם זאת לא רוצים לשווק אלינו כאל פלח שוק מתוך חשש שזה ימשיך לבדל אותנו .

האומנם? האומנם אנחנו אותו דבר? האם אי פעם באמת נהיה אותו דבר, גם כאשר נקבל את כל הזכויות השוות (הקמת משפחה, ילדים, צבא פנסיות ועוד) האם אז נהיה אותו דבר?

שאלות דומות עלו גם בהתפתחות השיח הפמיניסטי. מהשיח הקלאסי שסבב סביב מלחמתן של נשים לשוויון זכויות מוחלט, לשיח המודרני המדבר על השוני המגדרי המובהק ואומר שהסביבה צריכה להתאים את עצמה לשוני, וזה לא משנה כמה שוויון זכויות יהיה.

אין אני מנסה להוריד מחשיבותן של הזכויות, שהרי הן דבר אלמנטרי בחברה שוויונית ודמוקרטית. אך יחד עם זאת, אני חושבת שלא נוכל אף פעם להיות שווים לגמרי . תמיד יסתכלו עלינו כאל שונים. תמיד ישאלו אותי איך הבאתי לעולם ילד? איך אני מקיימת יחסי מין? מה הם מקומות הבילוי אותם אני צורכת? הגבה תמיד תתרומם.

אני צועדת אל עבר העמקת השוני, אל ההבנה שלנו שמי שאנחנו, כמו שאנחנו, שם נמצא הכוח שלנו.

אני חולמת על קהילה שיש לה כוח כלכלי, על עסקים גאים, על קהילה צרכנית שלא משנה איך תסתכלו עליה, כבר היום היא מובילת דעת קהל בכל כך הרבה תחומים שונים ובניהם: אופנה, תיירות ולייף סטייל.

אני חולמת על קהילה שמובילה שינויים חברתיים, עם הבנה ברורה שכמו שאנחנו שונים, יש לנו כוח להניע מהלכים גדולים ומשמעותיים.

ולא עוד דגלי גאווה שמתנוססים להם בשבוע אחד בשנה (כי זה טוב לתיירים)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה