7 דרכים בהן ילדיכן יפגעו אם תישארו בנישואים רעים

הרבה נשים סבורות שהן צריכות להישאר בנישואים לא טובים בכל מחיר "למען הילדים" וזו טעות. הנה 7 סיבות למה את מזיקה לילדים אם את נשארת בתוך קשר אומלל ומעיק

"כאשר אתן מתגרשות, לא ניתן באמת לדעת עד כמה ילדיכן יושפעו מההחלטה הכואבת. אם האווירה בבית הפכה להיות רעילה ובלתי נסבלת, אז ברור שהם יעדיפו להתרחק מכל הדרמה הסוערת", אמרה רוזלין סדקה, קאוצ'רית לזוגות והורים. "כמי שגדלה בבית בו ההורים נשארו בנישואים אומללים אני יכולה לומר שעדיף היה אילו התגרשו. עבורי היה עדיף שהם לא יחיו ביחד מאשר לחיות בבית עם ריבים וחוסר כבוד הדדי". כאן בכתבה תוכלו לקרוא למה עדיף להתגרש ולא להישאר בנישואים לא בריאים ולא טובים רק "למען הילדים".

1. הנזק הנפשי שתגרמו לילדים

אם אתן תישארו בקשר רע, הילדים עלולים לפתח בעיות פסיכולוגיות ולהסתובב עם צלקות נפשיות שלא יגלידו. אתן יכולות להתגורר תחת אותה קורת גג אבל לנישואין שלכן אין משמעות אמיתית אם כל מה שהילדים רואים ושומעים זה את הריבים שלכם. "ילדים מרגישים את המתח בבית וזה מבלבל אותם". הכאב המנטלי והנפשי שחווים ילדים שהוריהם ביחד רק לשם מראית עין או שמירת הסטטוס 'נשוי' הוא עצום. הנזק הפסיכולוגי לא שונה מאילו ניהלתן גירושים כואבים. אושר, הרמוניה, שיתוף פעולה וכבוד הדדי יהיו מושגים שאינם קיימים בין בני זוג שלא התגרשו רשמית אבל מתגוררים באותו בית".

2. ילדיכם יחושו לא נוח בבית שלהם

"ילדים זקוקים לתחושת ביטחון קבועה וכאשר הם עדים לקונפליקטים אצל הוריהם, התחושה הזו מתערערת", מסבירה התראפיסטית דבורה מקלינגר. "ילדים לא יודעים מה לצפות במצב כזה. הם הולכים על ביצים ולא יודעים מתי ידרכו על מוקש ומתי יגיח הריב הענק הבא. כאשר הורים מתגרשים בצורה נכונה הקונפליקט והמתח המעיק נעלמים. אם תיפרדו יפה ילדיכן יזכו להזדמנות בה הם יכולים להתבונן בהורים מתנהלים בכבוד הדדי, שיתוף פעולה, תקשורת והבנה.

3. ילדיכם יהיו חסרי ביטחון

"גם הילד עם הביטחון העצמי הגבוה ביותר ירגיש דחוי ומעורער בבית רווי מתח. הוכח שילדים אשר גדלו בבתים כאלה הרגישו חסרי ערך ולא רצויים", אמרה התראפיסטית טרי גספארד, "ילדים הם כמו ספוג ורגשות כמו כעס ובושה יודחקו אצלם פנימה. אם הם נחשפים באופן קבוע להורים אומללים הם יתפתחו עם בעיות אמון. במקרים כאלה מוטב להתגרש ולתת לילד בית יציב נטול דרמות וסערות רגשיות".

4. ילדיכם יחושו אחראיים לאושר שלכן

"לא משנה כמה תנסו לטשטש ולהסתיר את האומללות של הקשר הזוגי, הילדים יקלטו את העצב והיעדר האהבה", אומרת הפסיכותראפיסטית בטסי רוס. "אפילו הילדים הכי קטנים ירגישו את המצוקה שלך ועד כמה את סובלת. מאחר וילדים הם באופן טבעי בעלי אגו גדול, מרוכזים בעצמם ובטוחים שהם מרכז היקום, הם יחשבו שהם גרמו לחוסר השמחה שלך ואחראים לכך שאת אומללה. הם יהיו בטוחים שכל מה שקרה זה בגללם". לגרום לילד לחשוב שהוא אשם זה לא המסר שרוב ההורים רוצים להעביר לילדים אבל חשוב שהורים ישימו לב לגבי מה הם מעבירים הלאה ואיזו אווירה הם יוצרים סביבם. הורים רבים וילדה

5.  בני זוג אומללים פחות "נוכחים" כהורים

כאשר אתן לא מסתדרות עם הפרטנר שלכן סביר להניח שאינכן ממהרות הביתה. בני זוג אומללים מחפשים לא להיות ביחד ונוטים לברוח כמה שניתן. הם עלולים לשתות אלכוהול בחוץ, לבלות עם חברים, להתעכב בעבודה. כתוצאה מהמצב המעורער של ההורים, הילדים עלולים לחוש ניכור ובדידות. מכאן שלפעמים כתוצאה מתהליך הגירושין, הילד מרוויח את הוריו.

6. את מציגה לילד מודל זוגי לא בריא

הורים הנמצאים במצבי מתח וקונפליקט מעניקים לילד מודל חולה ולא בריא של זוגיות. בעתיד הילדים עלולים לחשוב ולהאמין שמה שראו בית הוא המודל הזוגי המומלץ ולפעמים גם אם יבינו שלא, זה יהיה מאוחר מדי והם כבר יפתחו תסביכים רגשיים עמוקים מדי ותפיסות שליליות לגבי זוגיות ומשפחה. הם יגדלו מתוך מחשבה שעליהם להתפשר, לא לקבל את הטוב ביותר ולחיות בעצם במצב אומלל. ילדים אלה יגדלו להיות הורים מדוכאים וכאלה שלא מצליחים להעניק ולקבל אהבה.

7. גירושים יכולים לגרום לשקט נפשי אם תתנהלו נכון

רוב הסיכויים הם שמתחת לחופה לא קיווית למצוא את עצמך מגיעה ליום בו תגדלי את הילדים בנפרד מאביהם אבל אם הגירושים מתנהלים נכון ובאופן מכבד התוצאה תהיה עדיפה מלחיות בזוגיות אומללה. לפעמים גירושים הם הפתרון הטוב ביותר עבור כולם. בהתחלה זה יהיה עצוב, מטלטל וכואב אבל עם הזמן כולם יסתגלו למצב החדש ויהיה לפחות סיכוי לאושר אצל כולם. אין מה להחזיק נישואים רעים בכוח. לדעת לשחרר קשר חולה ולהיות פתוח וזמין לזוגיות טובה יעזור לילדים לראות ששום דבר אינו אסון ושהורים לקחו אחריות על אושרם וחיפשו קשר בריא.

צילום: שאטרסטוק