עד כאן: אודי פרידן מנתח את המצב בעקבות התפטרות גבאי

אודי פרידן היה מנהל הקמפיין של אהוד ברק בניצחון על נתניהו ב-1999 וב-2015 ניהל את הקמפיין של "כולנו" עם משה כחלון. הוא מנתח את המצב בעקבות התפטרות גבאי

29/05/2016
אודי פרידן קבלו עדכונים מאודי
  • RSS

אבי גבאי עשה מעשה. בדרך כלל פוליטיקאים בישראל מסתפקים בהרבה מאד דיבורים ומעט מאד מעשים. גבאי קבע נורמה חדשה.

אבל העניין כמובן עמוק יותר. ישראל ניצבת בפני שבר. התפרקות ערכית ומוסרית שלא היתה כמוה. נתניהו שובר שיאי ציניות ומתקדם בצעדים המהווים סכנה לערכי הדמוקרטיה ולשלטון אחראי. החלפת יעלון- שר ביטחון שקול מקצועי מנוסה- בליברמן, פוליטיקאי שהעדיף את החייל היורה על פני גיבוי לרמטכ"ל, פוליטיקאי שיצא בעור שיניו רק בעזרת היועץ המשפטי לשעבר, היא עוד צעד שהדעת אינה יכולה לקבל.  אבי גבאי הבין שאינו יכול להיות שותף למהלך הזוי כזה וההתפטרות היא צעד המשקף את דעתו הלכה למעשה. גבאי לקח אחריות, מה שהפוליטיקה הישראלית שכחה מזמן.  אפשר להתנחם בגבאי שבמעשהו היה לצדיק היחיד בסדום  אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שהפכנו לסדום. סוגיית שר הביטחון היא רק קצה הקרחון מעל תהליכים הרסניים המאיימים עלינו בהובלת ראש הממשלה נתניהו.

ישראל שסועה. הקיטוב גובר. ויש כאלו שמעמיקים את הקיטוב בקיימם את האמרה "הפרד ומשול".

ראשי מדינה אמורים להיות קודם כל מנהיגים. מנהיגים עם מצפן ומצפון. מנהיגים שמחובתם להוביל את המדינה ולהורות את הדרך לחוף מבטחים. המנהיגות כיום הינה שבשבת קרטון שכל מטרתה היא הישרדות.  הישרדות של המנהיג ע״ח נתיניו.

הרוח הרעה המנשבת במדינה הפכה להוריקן המחריב כל חלקה טובה. יסודות שהיו איתנים בעבר כמו תקשורת חופשית, משטרה חוקרת ללא משוא פנים, צבא ערכי ומוסרי ובית משפט עליון צדק,  נמצאים בסכנה. ראשי המדינה לא רק שאינם פועלים למגר את הסכנות אלא שאף משמשים גורם מאיץ ומדרבן בתהליך ההרסני.

אבי גבאי הבין שחומרת המצב חרגה גם מגבולות הפוליטיקה הצינית שהורגלנו בה, ולכן עשה צעד אמיץ והתפטר. גבאי היה מנהל מוכשר עם הישגים גדולים. כמנכ"ל לשעבר של  חברה גדולה  הוא הבין שישראל כ״חברה״ אינה יכולה להמשיך להתנהל כך. הוא ויתר על מעמד בטוח ונוח והמיר את כורסת השר בדרך חדשה לא נודעת והרבה פחות מרופדת.

אני מקווה שהצעד של גבאי יהיה תחילת מסע של עוד מנהיגים בישראל לבנייה מחודשת של ארץ ישראל הטובה והישנה. האתגרים העומדים בפני ישראל הם גדולים. ישראל זקוקה לשינוי אמיתי על מנת להביא ביטחון לאזרחיה, ביטחון שמתחיל בביטחון פנימי. באחדות. בהתגייסות משותפת.

הרי ההיסטוריה של עם ישראל כבר לימדה שחורבן בא מבפנים.

אני שייך לאלה שמאמינים שלא רק שניתן לתקן ולשנות, אלא שזו חובתנו לילדנו ונכדינו.

גבאי עשה מעשה נכון ואמיץ, אם  אנשים ערכיים כאלו עדיין מצויים בקרבנו, עדיין לא אפסה התקווה. ומה הלאה?

תקופה ארוכה מדברים על ה״מפץ״. כלומר חבירה של כוחות בני האור על מנת שיוכלו יחדיו לגרש את החושך הנפשי- רוחני שמעיק על כולנו. המפץ יצריך ויתור על האגו בבחינת מי יהיה מספר אחד.

נדרשתי ע״י כמה אישים בכירים  לנתח עבורם את הסוגיה. עצתי היתה כדלהלן: יוצאים לדרך יחד כגוף חדש. השם והמהות יכולים להיות : ״ישראל חדשה״ ״הליכוד האמיתי״ או ״עד כאן״

מספר חודשים לפני הבחירות מקיימים במקביל שלושה סקרים ע״י גופי מחקר שונים כולל גוף מחקר אמריקאי מפקח. המוביל בכוורת, יהיה המועמד לראשות הממשלה והשאר יוכרזו כבכירים בהתאם לניסיונם וליכולתם. המפלגה החדשה תקבע מעין ״חוקה״ שעיקרה חובת ניהול המדינה ומשרדי הממשלה בהתאם לנורמה ניהולית של חברות עסקיות: אסטרטגיה, יעדים, מדדים, דיווח. שר שאינו עומד ביעדים יוחלף.

הערכים המרכזיים יושתתו על בסיס מגילת העצמאות ועיקרם חופש הדמוקרטיה, כיבוד האדם באשר הוא ושלטון חוק ללא מורא וללא אינטרסים.  בכל פורום המפץ ובכל בורסת השמות והכוכבים אין ספק שגבאי ראוי להיכלל בצמרת. האיש שמתח קוו בין שהיה לפניו לבין אחריו.

 

 - 

 

** הכותב היה מנהל הקמפיין של ברק בניצחון על נתניהו ב 99׳ וב2015 ניהל את הקמפיין של כולנו עם כחלון 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה