סדרה חדשה ומבטיחה: ''החרדיות''

''כל חייה של אישה חרדית הם חיפוש אחרי פתרונות יצירתיים למצב הבלתי אפשרי אליו נקלעו חייה בדור האחרון. היא גידלה ארבעה ילדים בממוצע, לא עבדה, ובעלה פרנס אותה. בעקבות מהפכה אדירה יצאה האשה מהבית לפרנס את משפחתה ושיחררה את בעלה ללמוד תורה''

25/05/2016
אמנון לוי קבלו עדכונים מאמנון
  • RSS

אחד מימי הצילומים האחרונים של הסדרה "החרדיות" התרחש ביום השואה. הגענו למכללה החרדית בירושלים, בהנהלת עדינה בר שלום. ידעתי שדקות אחרי שנגיע תושמע צפירה ברחבי הארץ ,והייתי סקרן מה יעשו במכללה החרדית. ליהודי חרדי הצפירה היא בבחינת חיקוי דרכי הגויים, דבר מאוס ואסור, מצד שני היה לי ברור שאדם כמו עדינה בר שלום תרצה לכבד את המנהג הישראלי, איך היא תפתור את הדילמה?

דקות אחרי שהגענו נשמעה הצפירה מחוץ למכללה, אבל בתוכה הושמעו ברמקולים פסוקים מתוך ספר תהילים, שזו הדרך היהודית לכבד מת. אנשי המכללה בראשותה של היושבת ראש עמדו דום ושמעו מבחוץ את הצפירה, ומבית את הקריין קורא תהילים ומלמלו עם הקריין את הפסוקים.

כל חייה של אישה חרדית הם חיפוש אחרי פתרונות יצירתיים למצב הבלתי אפשרי אליו נקלעו חייה בדור האחרון. עד לפני שישים שנה האשה החרדית הוחבאה בביתה, כי "כבודה בת מלך פנימה". היא גידלה ארבעה ילדים בממוצע, לא עבדה, ובעלה פרנס אותה. בעקבות מהפכה אדירה שהוביל החזון איש, יצאה האשה מהבית לפרנס את משפחתה ושיחררה את בעלה ללמוד תורה. זה רעיון חדשני ונועז שעומד לא רק בניגוד למסורת היהודית הארוכה אלא אפילו בניגוד לכתובה בה מתחייב הבעל במפורש לפרנס את האשה.

רוצות להגיע להקרנה? הפרטים למטה

אמנון לוי

2016 מוצאת את האשה החרדית קורסת מעומס המשימות. היום כבר יש לה שבעה ילדים בממוצע, היא המפרנסת העיקרית ברוב הבתים החרדים, ורוב עבודות הבית עליה. ספרי ההדרכה לנשים חרדיות מחנכים אותן לא לבקש מהבעל לעזור. שלחנו אותך לעבודה, הם מסבירים, רק  ככורח, רק כדי שהוא ילך ללמוד תורה. אם תבקשי ממנו לעזור לך בעבודות הבית ובגידול הילדים, מה הטעם שיצאת בכלל לעבוד?

האשה מפרנסת את הבית, מגדלת ילדים, מנקה, מכבסת, עושה את כל עבדות הבית לבדה. ד"ר רבקה נריה בן שחר, מומחית בתחום, אומרת שיש נשים שמאשפזות עצמן כי הן לא עומדות בנטל. אשה בגיל 30 נראית בת 60.  כמה זמן הן תוכלנה למשוך? האם בעקבות המהפכה הראשונה של החזון איש תתרחש מהפכה שניה, אותה יובילו הנשים, שימרדו במקום שהועיד להן הממסד החרדי הגברי? האם האשה שיצאה לעבוד, רכשה השכלה וראתה עולם, תחזור הביתה אותה אשה כנועה ששאיפתה היא "לעשות רצון בעלה?"

אמנון לוי

זה בדיוק הנושא אותו בודקת הסדרה שלנו. מה הסיכוי למהפכת נשים בחברה החרדית, מהפכה שתבוא כתשובה למהפכת הגברים של החזון איש. בשנים האחרונות מתנהל מאבק גדול על נפשה של האשה החרדית, בין כוחות השינוי, שהם עבודתה, השכלתה והעובדה שהיא שרת החוץ של המשפחה, לבין כוחות השימור שהם בין היתר הטקסים הדתיים והמשפחתיים, החינוך והמסורת. מה יגבר על מה?

במהלך הסדרה פגשנו נשים מרתקות עם פתרונות יצירתיים רבים לדרישות הסותרות מהן. זמרת חרדית שאומרת שכאשר יבוא המשיח היא רוצה שיסביר לה מה ההיגיון באיסור על נשים לשיר, שדרנית חרדית שמתוודה שבניגוד לכל הכללים היא כתבה מכתב אהבה לבחור ישיבה כשהייתה נערה בסמינר, אשה צעירה שהחליטה לרוץ לכנסת נגד כל העולם החרדי. מנגד פגשנו את כוחות השימור במלוא עוצמתם כמו למשל קריאה מדהימה של חבר מועצת גדולי תורה למעסיקים לתת לנשים שכר נמוך כדי לשמור על מעמד הבעל במשפחתו.

אמנון לוי

זה היה מסע מרתק. הוא התחיל במאה שערים בביתה של הבלנית של השכונה שקיבלה היתר מיוחד להתראיין לטלוויזיה, ונגמר במשרד של רואות חשבון חרדיות. שמענו אותן, והשתדלנו להביא את הדברים בלי לשפוט. להראות, ולא לחרוץ. בתחילת העבודה כמו בסופה היה ברור לנו שלעולם לא נוכל להבין לחלוטין את האחר. אפשר רק להשתדל.

רוצות להגיע להקרנה? תשלחו את שמכן למייל הזה ואולי תזכו בהזמנה זוגית: [email protected]

הזמנה לחרדיות

 

צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך