הכדור במגרש שלי

שרון אילון יצאה עם בתה להתנסות באימון שכולל מגרש, כדורים והרבה תכנון ומחשבה. מי אמר שמשחקי כדור זה לא לבנות?! לקרוא ולרוץ לשחק

24/05/2016
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

petanc sec

15:30 בצהריים ואני שואלת את עצמי, למה הייתי צריכה את זה? לא יותר קל היה לשלוח את הילדה לשיעור טניס? אבל התחייבתי לבדוק ולספר מה זה פטאנק והתחייבויות צריך לקיים.

אז נכנסתי לרכב עם דניאל, ביתי בת ה-7, שקיבלה הכנה מראש שהיום יש לה זמן איכות עם אמא ואנחנו הולכות לעשות יחד ספורט. מאחר שבחודשים האחרונים אני "נעלמת" לא מעט בשעות לא שעות ובגדי הספורט החלו לתפוס חלק נכבד מהמלתחה שלי - היא לא שאלה יותר מדי שאלות ובעיקר נהנתה מהעובדה שנבלה יחד זמן איכות, שזה אצלנו שם קוד לבילוי אחד על אחד.

מרכז הפטאנק בנתניה שוכן בין בתים ונחבא לעין. רחבה גדולה מחולקת למספר שטחים וביניהם אנשים בגילאים שונים זורקים כדורים. פגש אותי שם מאמן נבחרת הנשים – בחור צעיר בשם נועם ומיד התחיל להסביר לי את המשחק. הוא מדבר ומדבר ואני בדקות הראשונות לא מבינה כלום. אני חייבת להודות שלא היה לי מושג מהם כללי המשחק, מי משחק, שזה משחק תחרותי בכלל - כל מה שידעתי זה שזורקים כדורים. רבע שעה אחר כך גיליתי משחק אסטרטגי, חשיבתי , שדורש משמעת, ריכוז מיומנות, דיוק.

petanc louie

ההסבר הסתיים ודניאל ואני צפינו בחימום של הקבוצה. היו שם 8 בנות , שיותר מאוחר הסתבר לי, שהן מגיעות מכל חלקי הארץ במיוחד לאימונים וזאת לקראת נסיעתם לצרפת לתחרויות ומפגש עם שחקנים אחרים.

בינתיים, מגרש אחר צפיתי בלואי, שהקים וייסד את ספורט הפטאנק בארץ, שמגיע במיוחד בכדי לקדם ולאמן שני נערים עם פוטנציאל. הדור הבא בענף.

לקח לדניאל זמן להתחמם ולהיכנס לעניינים, להבין את כללי המשחק אבל ברגע שזה קרה והתחלנו לשחק נכנס בה יצר התחרותיות. מיותר לציין שבמשחק הראשון היא ניצחה אותי . המשכנו למשחק שני ושלישי עד שנהיה מאוחר.

petanc 2

אז רגע לפני שאני נפרדת ועוברת לבדוק עוד תחום כמה מילים על הפטאנק:

פטאנק הוא ענף ספורט תחרותי שנתמך בארץ ע״י התאחדות "אילת", ומיוצג בתחרויות ברחבי העולם ע״י נבחרות מקצועיות של גברים, נשים, נערות ונערים.

נבחרת הנשים הישראלית פועלת שנים ארוכות והגיעה להישגים גבוהים ביותר , כאשר השיא - מדליית ארד ב"משחקי העולם" 2009 (ה"אולימפיאדה" של הענפים הלא אולימפיים, שנערכת פעם ב 4 שנים) וכן הופעות קבועות באליפויות עולם ואירופה.

המשחק מתנהל במגרש בגודל של 15 מטרים על 4 מטרים, והינו משטח אדמה, חול קשיח או כל חומר אחר שמאפשר לכדורים להתגלגל.
המשחק מתנהל במתכונת תחרותית, כשהשחקנים מתמודדים אחד מול אחד, זוג נגד זוג או שלשה מול שלשה.

petanc 5

בתחילת המשחק, מטיל שחקן מהקבוצה הפותחת כדורון עץ קטן שיהווה מטרה, למרחק שבין 6 ל-10 מטר. לאחר מכן משחקים השחקנים בתורות - עליהם להטיל כדורי ברזל במטרה להתקרב אל כדורון העץ ככל האפשר. לרשות כל קבוצה עומדים 6 כדורים, ועל השחקנים לתכנן את ההטלות כך שיתקרבו ככל שניתן לכדורון וגם יחסמו במקרה הצורך את הקבוצה המתחרה.

המשחק משלב יכולות טקטיות המתחשבות במבנה השטח, ביכולות של השחקנים, בתכנון המהלכים שנותרו ועוד. לסיכום :מי שמחפשת ספורט רגוע יותר מצד אחד אך מאתגר , כיפי , ספורט הדורש לפתח יכולות מגוונות- מוזמן להתנסות.

אנו נהנינו !!!!

לפרטים נוספים בקרו את התאחדות איילת בפייסבוק ובאתר

 

 

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך