''יונה המינקת'' - ביקורת

''הסרט שנע בין סרקזם גמור לאימה מבוסס על סיפורו של אשר רייך בהשראת המדרש על אותו צדיק שכשנפטרה אשתו נתמלאו שדיו חלב והניק את בנו. אך לכאורה קיים פער עצום בין קריאת הסיפור במדרש לבין המחשתו הוויזואלית בעיבודו הקולנועי''

22/05/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

סרטו של שלום הגר, אשר יוקרן בפסטיבל סרטי הסטודנטים הבינלאומי במסגרת תחרות הסרט העצמאי הקצר, הוא הפתעה בכל מה שקשור לייצוגם של חרדים בקולנוע ואחרי שכבר חשבנו שאי אפשר להפתיע יותר. הסרט שנע בין סרקזם גמור לאימה מבוסס על סיפורו של אשר רייך בהשראת המדרש על אותו צדיק שכשנפטרה אשתו נתמלאו שדיו חלב והניק את בנו.

אך לכאורה קיים פער עצום בין קריאת הסיפור במדרש לבין המחשתו הוויזואלית בעיבודו הקולנועי. שלום הגר קורא תיגר על צדיקותו של הגיבור. הוא הופך אותו לדמות מאוד משונה, שנעה בין צירי הפנטזיה והסוריאליזם לצירים המרכזיים של חייו הגסים.

יונה סרט

יונה (ניר מנקי במשחק משכנע) הוא איש חרדי בשנות הארבעים המאוחרות של חייו שעובד בחברה קדישא ומכין את גופות המתים לקבורה. מהר מאוד אנחנו מתוודעים לנפשו החצויה בין אשתו שככל הנראה עקרה ואיתה הוא מנהל מערכת אינטימית אוטומטית, טכנית וחסרת רגוש כשמוטיב הריח מאוד נוכח עד כדי גועל בקיום היחסים ביניהם, לבין המאהבת (בגילומה של ריימונד אמסלם) שמנהלת חנות דגים על כל משמעות הניחוחות הלא נעימים שבעניין.

הנס הראשון שמתרחש ליונה הוא נס ההתעברות של אשתו. בעקבות שתיית שיקוי פלא מתרחש נס ההתעברות והוא מודיע למאהבת שלו את הקלישאה השחוקה שהוא "רוצה אבל לא יכול". אבל הלא צפוי קורה ואשתו מתה. זה כל כך סרקסטי שהמוות שלה מתרחש בחייו כנס. הוא מצמיח שדיים והופך בעצמו לבאבא בעל שיקוי פלא.

יונה סרט

אבל בעוד המציאות דוחקת את חייו בנעלי עקב, וברכות השווא שלו נחשפות כתרמית המערערת את החלשים הנזקקים לכוחו המדומה, הנס האמיתי שלכאורה מתרחש זה שהוא מתפנה למאהבת, זאת שמוכנה למחול לו ולהעביר על כל פשעיו.

הסרט ניחן ברגעים בוטים, ממיניות בוטה, לגועל ממש אבל הסגולה שלו כסרט שעוסק בסגולות, זה ההומור היהודי העדין, כמו האישה המתה שמדברת אליו ומה שיש לה להגיד זה שיש אוכל במקרר, או דגי הקרפיון שפוצחים בשירה אמונית (סצנה משעשעת ונהדרת שחודרת לתסריט בשיא הדרמה בצהלת הבה נגילה). אמנם הסרט קצר ולא ממצה וחרדים לא ישתגעו עליו בלשון המעטה, אבל אי אפשר להתעלם מהאומץ והמקוריות שהם ממאפייניו הבולטים.

יונה

כוכבים: 3

מרלנה: עובר אך בקושי

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך