בקטריאל וגינוזיס: בואו נדבר על זה!

בקטריאל וגינוזיס (BV) הוא הזיהום הנרתיקי השכיח ביותר אצל נשים בגיל הפריון ובזמן הריון ועדיין נותרו סביבו המון סימני שאלה. ד"ר שרגא וקסלר עשה לנו סדר ומפרט לנו את כל מה שצריך לדעת על התופעה המעיקה

19/05/2016
ד''ר שרגא וקסלר קבלו עדכונים מד''ר שרגא
  • RSS

נשים רבות סובלות מכך ואפילו לא יודעות על כך, אצל חלקן זה יחלוף כמו שהגיע, אצל אחרות זה יגרור ריח לא נעים, גרד, הפרשה ואפילו כאבים בזמן הסקס. קוראים לזה בקטריאל וגינוזיס ואפשר ורצוי לטפל!

 בקטריאל וגינוזיס (BV) הוא הזיהום הנרתיקי השכיח ביותר אצל נשים בגיל הפריון ואצל נשים בהריון. למעשה מדובר במצב של הפרת האיזון הנורמלי של החיידקים בנרתיק שמוחלף בצמיחת יתר של מספר סוגי חיידקים. איך תדעו שאתן סובלות מכך? לעתים קרובות, הסימנים המזהים כוללים הפרשה, ריח, כאב, גרד או תחושת צריבה מקומית.

איך נדבקים בזיהום?

הגורם להופעת הזיהום לא ממש ברור, כל מה שידוע בוודאות זה שהזיהום קשור בחוסר איזון של החיידקים שנמצאים בנרתיק האישה. הנרתיק (באופן נורמלי), מכיל חיידקים "טובים" ומעט חיידקים "רעים". זיהום בקטריאל וגינוזיס מתפתח עם העלייה בחיידקים "הרעים". הזיהום יכול להופיע אצל כל אחת, אך יש כמה גורמים ש"מעודדים" את הסיכון והם כוללים: ביצוע שטיפות נרתיקיות, בן זוג מיני חדש או מספר בני זוג מיניים בו זמנית. חשוב להבהיר כי הזיהום אינו מועבר דרך אסלות, בריכות/ים ולא דרך חפצים וכלי מיטה. כמו כן, גם נשים שמעולם לא קיימו יחסי מין עלולות לסבול מזיהום זה.

מהם הסימנים ודרכי האבחון של בקטריאל וגינוזיס?

הסימנים הם: הפרשה נרתיקית מוגברת (עד ל-4 שבועות לאחר החשיפה) בצבע לבן או אפור וריח לא נעים, צריבה בעת מתן שתן, גרד מחוץ לנרתיק, רמת חומציות נמוכה בנרתיק.

חשוב לדעת: לא אצל כל הנשים מופיעים הסימנים הללו והן יכולים להופיע בחלקם או כולם.

האבחון מתבצע באמצעות מספר בדיקות:

בדיקת תרבית, בדיקת KOH  המיועדת לזיהוי סימנים פטריתיים באמצעות מיקרוסקופ, בדיקה בעזרת מכשיר קולפוסקופ המאפשרת לרופא לבחון את האזור הנבדק באופן מוגדל ובתאורה חזקה בכדי לגלות נגעים או רקמה בלתי תקינה ובדיקת PCR של ההפרשה  המתבצעת על השתן הראשון של הבוקר על מנת לגלות את החיידק.

אילו סיבוכים עלולים להיות לבקטריאל וגינוזיס?

 במרבית המקרים לא יהיו סיבוכים, אך במידה והיו סיבוכים להלן האפשרויות:

1. הגברת הסיכון להידבקות בנגיף האיידס (HIV) והעברתו לגבר במגע מיני.

2. הגברת הסיכון להידבק במחלות מין כגון הרפס, כלמידיה וזיבה.

3. הגברת הסיכון לזיהום לאחר הפלה או ניתוח כמו כריתת רחם.

4. נשים בהריון -  הגברת הסיכון להפלה טבעית, לירידת מים וללידה מוקדמת.

דלקת ואגינה

כיצד משפיע הזיהום על נשים בהריון?

ראשית קיים סיכון לירידת מים ולידה מוקדמת, ובהמשך לכך לידה של תינוקות פגים או בעלי משקל נמוך יחסית. כמו כן, עלול להתפתח זיהום גם ברחם ובחצוצרות (דלקת אגנית זיהומית), שעלולה לגרום לעקרות ולהריון חוץ רחמי. בנוסף, בקטריאל וגינוזיס מעלה את  שכיחות ההפלות בטרימסטר השני להריון (בשבועות 13-26).

כיצד מטפלים בבקטריאל וגינוזיס?

לפעמים הזיהום חולף מעצמו וללא כל טיפול, אך עם זאת חשוב מאוד לטפל כיוון שהסיבוכים שעלולים להתפתח, כפי שפורטו לעיל, מסוכנים ולא פשוטים, בעיקר אצל נשים בהיריון.

הטיפול המומלץ כולל שימוש באחד התכשירים האנטיביוטיים: מטרונידזול [metronidazole] וקלינדמיצין [clindamycin]. ניתן ליטול אותם דרך הפה או דרך הנרתיק ושניהם מתאימים גם לנשים בהריון. טיפול אפשרי ויעיל נוסף הוא שימוש בתכשיר הטינידזול [tinidazole. חשוב להיות מודעים, שלמרות הטיפול, זיהום הבקטריאל וגינוזיס  יכול לחזור אחרי טיפול. במקרים אלו, של דלקת חוזרת כדאי לשקול מתן טיפול לשני בני הזוג.

ומה הקשר של פרוביוטיקה ותזונה לכך?

בשנים האחרונות פורסמו מחקרים בהם נמצא כי צריכת חיידקים פרוביוטיים מעלה את מספר החיידקים הטובים ושיווי המשקל החיידקי בנרתיק חוזר להיות תקין. את החיידקים הפרוביוטיים ניתן לצרוך כתוסף תזונה. למניעה ובזמן "שיגרה" ניתן להוסיף לתזונה יוגורטים ופירות וירקות ולהימנע מצריכה מוגברת של סוכרים, אלכוהול וקמח לבן.

** ד"ר שרגא וקסלר הוא גינקולוג, מנהל את המרכז לבריאות האישה והגבר- "שער". מנהל פורום קונדילומה, HPV, נגיף הפפילומה, הרפס, מחלות מין וצוואר הרחם

 סייעה בהכנת הכתבה: רון שגב פינקלמן, כתבת zap doctors

צילום: שאטרסטוק

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה