רובין רייט: "תשלמו לי כמו לקווין ספייסי"

כוכבת הסדרה "בית הקלפים" דרשה מ"נטפליקס" להשוות שכר לזה של הכוכב לצדה, קווין ספייסי ונענתה בחיוב. זה רגע של ניצחון שיעודד שחקניות בהוליווד לדרוש את המגיע להן. תמיד ידענו שקלייר אנדרווד היא אישה חזקה ותותחית גם במציאות

18/05/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

קלייר אנדרווד, הגברת הראשונה בסדרה המבריקה "בית הקלפים", היא אישה חזקה, עוצמתית, מחושבת היטב, אחת שיודעת להשיג את מה שהיא רוצה. מי שמגלמת אותה, רובין רייט, מוכיחה שהיא בדיוק כמו הדמות שלה בחיים. כעת נודע שהכוכבת הגדולה שהחזיקה את העונה האחרונה על כתפיה, דרשה מ"נטפליקס" שישוו את השכר שלה לסכום שמקבל הכוכב לצדה, קווין ספייסי (פרנק אנדרווד). היא נענתה בחיוב וזו בהחלט סיבה לחגיגה.

המהלך של רייט, לעמוד על שלה ולדרוש את המגיע לה מבחינה כספית, הוא משמעותי מאוד מאחר והיא כיכבה בכל ה-52 פרקים, הופיעה על המסך יותר מספייסי בעונה האחרונה, ביימה לאורך הסדרה כמה פרקים ואף הפכה למפיקה כמו ספייסי בעונה האחרונה. כלומר, נוכחותה אינה פחותה משלו בשום אופן ולכן מדובר במהלך מוצדק מכל בחינה.

איך זה קרה בפועל? "פשוט אמרתי ש'אני רוצה שתשלמו לי כמו לקווין'". פשוט וקל. פורסם ששכרו של ספייסי לפרק עמד ב-2014 על 500 אלף דולר ושל רייט על 450 אלף דולר. ספייסי הפך לאחד מכוכבי הטלוויזיה העשירים והאהובים ביותר בעולם אבל למרות הדומיננטיות שלו  על המסך, בעונה הרביעית הפוקוס עבר לרייט שהוכיחה שהיא לא פראיירית בשום צורה ושהיא לא האישה הכנועה העומדת מאחורי הנשיא. כמוהו ממש, היא קורצה מאותם חומרים המניעים פוליטיקאים נחושים קדימה, בלי רחמים.

כעת רייט יכולה לטפוח לעצמה על השכם כי היא הוכיחה פה שהיא יודעת לנצח מחוץ למסך. זה הישג כביר עבורה וגם עבור שחקניות רבות בהוליווד כי בפעם הבאה שהן ימצאו את עצמן מנהלות משא ומתן מתיש עם מפיקים הן יוכלו להזכיר לכולם את רייט ולדרוש תנאים המשתווים לאלה של השחקנים לצדן.

קווין ספייסי ורובין רייט

ה"הפינגטון פוסט" דיווח כי רייט הופיעה באירוע התרמה ושם היא התייחסה לאי השיוון בשכר של גברים מול זה של נשים. רייט אף החמיאה לסדרת הדגל של "נטפליקס" ואמרה: "ישנן מעט סדרות ותוכניות בהן הגבר והאישה הם שווים מבחינת כוח וזה קורה ב'בית הקלפים'. הדמות של קלייר אנדרווד הייתה לזמן מסוים יותר פופולארית מזו של פראנק אנדרווד אז ניכסתי את הרגע הזה ואמרתי 'כדאי לכם לשלם לי או שאלך לציבור'".

נכון לרגע זה, הסוכן של רייט או מפיקי "נטפליקס" טרם הגיבו לפנייה של "טיים", שהעלו אייטם בעניין.

לא ברור למה קיים אי שיוויון כה בולט בין שחקנים לשחקניות, כאשר בהרבה פעמים הכוכבת היא זו שמביאה את הצופים הרבים למסך הגדול. ברור לנו שלא מדובר בפערי כישרון, יופי או יכולות משחק אלא כנראה בדרך בה מתנהלת המו"מ מול הסוכנים או השחקנים עצמם. בהרבה מקרים שחקניות לא דורשות יותר ולפעמים הן לא מעריכות את עצמן מספיק. החשש לאבד תפקיד או לפספס הזדמנות יכול לגרום להן לקחת תפקיד טוב כאשר הוא מוצע. בכל  זאת, אין הרבה תפקידים טובים לנשים בהוליווד ורובן מלוהקות על תקן "ממתק עיניים".

קווין ורובין

סוגיית האי שיוויון בשכר אינה חדשה אבל היא מקוממת כל פעם מחדש כאשר מתגלים פערים גדולים בין מה שכוכב גבר מקבל למה שכוכבת באותו מעמד מכניסה לכיס שלה. בעבר מריל סטריפ, ג'ניפר לורנס, פטרישה ארקט ועוד כמה שחקניות העלו נושא זה לדיון ועוררו מודעות. למרות שאנחנו ב-2016 כולנו עדות לחוסר שיוויון שאינו מבוסס על שום סיבה מוצדקת באמת. הגיע הזמן לשנות את כללי המשחק ואם יש מישהי שתסלול את הדרך לאחרות אז רובין רייט היא האחת.

אפילו פראנק היה מסכים שהיא שיחקה אותה. בהחלט נרים כוסית לחיי רובין רייט!

רובין רייט

צילום: יוטיוב

 

 

 

 

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך