חוק המזונות החדש פוגע בעצמאות שלי

החוק החדש שמקדם שר הרווחה יוצר תמריץ שלילי ליציאה לעבודה ומוביל למלכודת עוני. אני רוצה לספר לכם כיצד תיקון חוק המזונות החדש ישפיע עלי. רמז: מאכזב עד דמעות

15/05/2016
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

בוודאי שמעתם ששר הרווחה הבטיח כי יביא תוכנית אשר תיתן מענה לאופן תשלום דמי המזונות  לנשים חד הוריות. לצערי, החוק החדש שהוא מקדם יוצר תמריץ שלילי ליציאה לעבודה שמוביל למלכודת עוני. מדובר בתוכנית שתקציבה בנוי בעיקר ממענק הכנסה.כלומר - התוכנית לוקחת הטבה שהנשים היו זכאיות לה במשך שנים (מס הכנסה שלילי) ובתמורה מצמצמת את הקיזוז בתשלומים שהן מקבלות מביטוח לאומי עם יציאתן לעבודה. אבל מה כבר יכולתי לצפות מתוכנית דלת תקציב שמוסיפה בפועל 5 מיליון ₪ בלבד לנשים כמוני? התמיכה שהמדינה מעניקה לנשים לא משתנה משמעותית, רק שם ההטבה משתנה. אני רוצה לספר לכם כיצד תיקון חוק המזונות החדש ישפיע עלי. רמז: מאכזב עד דמעות.

שמי חגית, בת 36, ירושלמית מלידה , אם לשני בנים מדהימים בגילאי 9 ו -12. אני גרושה מזה כ-8 שנים ומגדלת את ילדי בכוחות עצמי, כאם חד הורית לכל דבר ועניין. אני עובדת בבית מלון ומשתכרת כ- 5,600₪ לחודש.

אבי ילדי אינו שותף פעיל בגידולם, למרות שהוא בקשר איתם (כשנוח לו). הוא לא מעורב בחינוכם, בגידולם, באורח חייהם, ובנוסף גם אינו משלם את דמי המזונות שנפסקו לי בבית המשפט לענייני משפחה- 3,000 ₪ לחודש.

תקצר היריעה מלהכיל את הקשיים איתם אני מתמודדת, וביחוד בשל סירובו של הגרוש לשלם לילדיי מזונות.  זה מתחיל במשא ומתן מולו שנמשך שנתיים (!!!) שבהם חייתי בלי מזונות ונאלצתי להתגורר אצל הוריי. קיוויתי שההידברות איתו תעזור, וניסיתי המון. בצר לי, ובלית ברירה פניתי להוצאה לפועל. מדובר בהליך שאינו נעים בלשון המעטה, זה גרם להרבה מתחים מול הגרוש והשפיע גם על הילדים. נאלצתי להוציא לו צווי מעצר, רק תחשבו לרגע, איך זה להוציא צו מעצר לאב ילדיי, לגבר שאהבתי בעבר. אבל הבנתי שזה כסף לאוכל עבור הילדים שלי ולכן לא ויתרתי. כשהוצאה לפועל לא הצליחו לגבות את המזונות, פניתי לביטוח לאומי. אז נוכחתי לדעת שהכנסתי מעבודה נלקחת בחשבון בחישוב הזכאות שלי לקבלת מזונות ילדים מביטוח לאומי. מדובר בעיוות היסטורי בו תשלום מזונות ילדים מביטוח לאומי נתפס כהכנסה של האם, למרות שמדובר בחבות של האב כלפי ילדיו, וזה נותר ללא שינוי.

תמיד הקפדתי לתת לילדי מענה כלכלי, הורי ופסיכולוגי, למען התפתחותם וגידולם הראוי. אעשה הכל כדי לתת להם כל מה שהם זקוקים, גם את חיי אם צריך, אבל אני מתקשה להבין את הקלות הבלתי נסבלת שבה הוחלט שיקוזזו לי 60 אגורות כנגד כל שקל שארוויח. בחישוב פשוט זה משאיר אותי עם 71 ₪ מזונות מביטוח לאומי בלבד. איך זה אמור לעזור לי לספק את צורכי ילדי? תשלום המזונות אמור היה להיות 3,000 ₪, זוכרים? החוק החדש אמנם יוסיף להכנסה שלי 270₪, אך הקיזוז היחסי ימשיך.

תמריצים ליציאה לעבודה לנשים

משמעות היציאה לעבודה במשרה מלאה היא היכולת לפרנס את ילדיי בכבוד. זו העצמאות שלי, זה כוחי ומעל הכל, זה החינוך שאני רוצה להעביר לילדיי . אני גם חוסכת לפנסיה, כדי שגם בעתיד אוכל לחיות בכבוד בעצמי ללא תלות בבן זוג, במדינה או חלילה, בילדיי.

עד כה  הייתי זכאית למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) שעוזר לי למחייתי ומהווה תמריץ משמעותי ליציאה לעבודה. מדובר ב 375 ₪ לחודש.

אך במידה והחוק החדש יעבור, לא אהיה זכאית למענק הכנסה.

התוכנית לאור החוק החדש פוגעת בנשים שמקבלות דמי מזונות ובמקביל מס הכנסה שלילי. בהתאם לתוכנית נשים לא יוכלו לקבל הן מס הכנסה שלילי והן תשלום מזונות ילדים מביטוח לאומי. הן יאלצו לוותר על אחת מאפשרויות הסיוע שהמדינה מעניקה לרשותן.

אני מרגישה שאני נענשת על היותי אישה חד הורית-עובדת, על כך שאיני מוותרת למרות הקשיים ונצמדת לערכים איתם גדלתי. איך ניתן לבחור בין מענק הכנסה לבין מזונות?

הכאב והאכזבה שאני חשה כשאני כותבת שורות אלה מעלים בי גם עכשיו דמעות.

כדי לתמרץ נשים לצאת לעבודה, צריך לתת להן מקור אנרגיה, תמריץ ומוטיבציה. עתה אנו נאלצות לבצע חישובים בלתי אפשריים, לכמת את ההטבות (שלפעמים תלויות עירייה) על מנת להבין מה כדאי. דרושים ידע וזמינות (שאותם לרוב אין לנו) במועד בו עלינו לקבל את ההחלטה - במה לבחור. איך אוכל לבחור בכסף שמיועד לגידול הילדים שלי?

תיקון חוק המזונות שמעביר בימים אלה שר הרווחה פוגע בעצמאות שלי ושל 18,000 נשים כמוני שמקבלות מזונות ילדים מביטוח לאומי.

אני פונה ומבקשת שתיעשה חשיבה מחדש כך שיתוקן חוק המזונות באופן שיקדם את מצבינו,  ולא יפגע בזכויות שלנו ובעתיד ילדינו.

בשמי ובשם נשים מסורבות מזונות ילדים במשך שנים.

חגית מ.

הקואליציה להבטחת תשלום מזונות ילדים תקיים ב- 16.5.16 כנס מקצועי בנושא תיקון חוק המזונות- תמורות והשלכות.

הכנס יתקיים בבית הכנסת ידידיה רחוב נחום ליפשיץ 12 בקעה ירושלים.

ההשתתפות ללא תשלום, אך מותנית בהרשמה מראש, מס' המקומות מוגבל.

פרטים והרשמה בקישור

Conferenceinvite
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה