פרוייקט צילום: מה נשים לבשו כשהותקפו מינית?

בניגוד לטענה המקוממת שנשים שהוטרדו מינית התלבשו באופן חושפני ו''הזמינו את זה'', התמונות הבאות מראות לכן את האמת. את יכולה ללבוש סוודר ענק ועדיין להיות מותקפת מינית ברחוב

10/05/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

אחת הטענות הכי מרגיזות, מקוממות ושגויות שאנחנו שומעות הרבה פעמים בתקשורת מצד גברים היא שנשים אשר הותקפו מינית "הזמינו את זה" דרך הבגדים שבחרו ללבוש באותו יום. בבתי משפט עורכי דין פליליים רבים יורים לאוויר טענה זו כדי להפיל את האשמה על האישה המותקפת ולהוציא את הלקוח שלהם, המואשם בתקיפה, חף מפשע. כמובן, גם אם אישה בחרה ללכת עם שמלת מיני צמודה בעלת מחשוף עמוק, זכותה המלאה והיא לא מזמינה שום תקיפה מינית.

לצערנו, שופטים רבים מאמינים לתפישה המעוותת הגורסת כי בחירת הבגדים של האישה משפיעה על סיכוייה להיות מותקפת מינית, ולא סתם נשים רבות אשר הותקפו מינית חשות במהלך משפט שהן "נאנסות פעמיים". מי שהחליטה להראות לעולם בדיוק מה לבשו נשים כאשר הותקפו מינית היא הצלמת המוכשרת קטרין קמבררי, (Katherine Cambareri).

התמונות שלה חשוכות מאוד כדי להעביר את התחושה האפלה, הכבדה והמעיקה של המותקפות. כפי שעיניכן רואות, נשים אשר הותקפו והוטרדו מינית לבשו בגדים רגילים לפי כל קנה מידה. אין חצאיות קצרות או גופיות שקופות, כפי שגברים רבים היו מצפים למצוא כאן. פרוייקט הצילום הזה, אשר קיבל את השם "?Well What Were You Wearing" חשוב כל כך כי מעבר לאסתטיקה המוקפדת ולקונספט המפתיע, הצלמת מעלה מודעות לאחד הנושאים הכי כאובים בחברה שלנו כיום.

התמונות הפכו ויראליות בכל העולם וקמבררי למעשה מצליחה לייצג את המותקפות מינית דרך ויזואליה חדה. הגיע זמן שגברים יפסיקו להאשים את האישה ואת מה שלבשה בתקיפה כלפיה. זו תפישה חשוכה ומעוותת שחייבת להיעלם כבר מהעולם. כשאני חושבת על זה, הצלמת מקיימת דרך התמונות תביעה ייצוגית מול כל התוקפים באשר הם כאשר "הראיות" שלה מצולמות ומובאות כאן כדי שהציבור ישפוט בעצמו. הביטוי "תמונה אחת שווה אלף מילים" מעולם לא היה מדויק יותר. הצלמת עצמה החליטה בכל זאת להוסיף כמה מילים לצד התמונות החזקות שלה באתר:

"כצלמת, אני קולטת שיש לי את הפוטנציאל לגרום לאנשים להתחיל לדבר על נושאים לא נוחים דרך תמונות שיוצרות דיון. בשביל הפרוייקט הזה החלטתי לשלב צילום עם ההתעניינות שלי בבריאות הציבור. כאישה צעירה המתגוררת בקמפוס של קולג', אני שומעת על תקיפה מינית כל הזמן, אם זה בחדשות, ברשתות החברתיות או מעדות ראשונה של אינספור נשים שאני פוגשת.

"בהגדרה, תקיפה מינית היא כל סוג של תקשורת או התנהגות מינית אשר נכפית על הצד השני ללא הסכמתו. השאלה המרכזית המופנית לקורבנות היא בדרך כלל 'מה לבשת בזמן התקיפה?'. זה ממש מציק לי בגלל שתקיפה מינית היא פעולה של כוח ושליטה ואין לה קשר לבגדי הנשים. יחד עם זאת, הקורבנות מואשמות הרבה פעמים על התקיפות כלפיהן מתוך הנחת היסוד השגויה שהן 'עוררו' את התוקפים עם הבגדים שלבשו.

"החלטתי לתעד מה לבשו הקורבנות בזמן שהותקפו מינית כדי להראות שאין 'סוג בגד' שגורם לתקיפות להתרחש. אין מידה ואין מבנה גוף ספציפי. בארצות הברית אדם מותקף מינית כל 107 שניות, כאשר לתקיפות האלו ישנן השלכות לטווח קצר וארוך. תקיפה מינית לעולם לא תתקייפ בגלל מה האדם לבש".

גופיית פרחים שלבשה מוטרדת מינית

 

חולצה של מותקפת מינית

 

חולצה כחולה של מוטרדת מינית

 

ג'ינס

 

shirt_575

 

נכנסיים קצרות שלבשו מוטרדות

 

מכנס טריינינג שלבשו מוטרדות

 

סוודר אדום שלבש מוטרדת מינית

 

שמלה שלבשה מותקפת מינית

 

חולצה גברית של מותקפת מינית

 

shoes_575

צילום כל התמונות: קטרין קמבררי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה