מי גאון?

אז יהורם גאון לכלך על המוזיקה המזרחית. אז מה? יד על הלב- כולם כועסים עליו כי זה לא עניין של מוזיקה, אלא של גזע

10/03/2011
אביטל לביא קבלו עדכונים מאביטל
  • RSS
» יהורם גאון. צילום: wikimedia רשיון CC

הוא זקן.
הוא מיושן.
הוא ארכאי וחסר מעוף.
הוא צר אופקים. הוא מתנגד לראיית עולם רחבה של רב תרבותיות.
הוא גזען.

עכשיו, משהוצאנו את שלל האמרות הקשות שיש להגיד על יהורם גאון בעיצומה של שערוריה תרבותית, לא פחות, עקב התבטאויות שליליות שהיו לו על המוזיקה המזרחית העכשווית, אפשר להירגע. אפשר לנשום עמוק, ולהסתכל על הדברים בצורה שקולה יותר. למי, בעצם, אין זכות להביע את דעתו על סגנון מוזיקלי זה או אחר? מה היו אומרים על יהורם גאון, למשל, אם היה מביע דעה שלילית על מוזיקת טראנס? או – ישמור האל, אם היה מעז לתת פידבק מגנה על מוזיקה חסידית? שניהם ז'אנרים פופולריים, שממש כמו מוזיקה מזרחית, החיבה אליהם תלויה אך ורק בטעם אישי.

הרי הבעיה עם גינוי המוזיקה המזרחית שגאון השמיע - באופן מעט חסר טאקט, אולי, אבל לא בלתי מוצדק – היא שלא מדובר כאן במוזיקה. מדובר כאן בשד עדתי שצץ בכל פעם שמישהו מביע סלידה מהז'אנר הזה. הבעיה הזאת מתחילה, למעשה, ברגע שמסתמן מהגינוי הזה שלא מדובר כאן בעניין של מוזיקה, אלא ב"גזע".

 

"אהפוך ת'עולם בשבילך / רק להיות עוד מעט לידך / להרגיש כמו פעם להדליק בך את האש / אהפוך ת'עולם בשבילך / רק להיות עוד מעט לידך / להרגיש כמו פעם להדליק בך את האש" (מושיק עפיה – "אהפוך ת'עולם". מילים ולחן: גילי זכאי)

דיון מפוספס

בואו נסתכל רגע, דוגרי, על מה שגאון ניסה לומר. הוא לא ניסה לשים סוף באופן כוחני למושיק עפיה וחבריו בכך שביקר את הז'אנר שבמסגרתו הם פועלים. הוא גם לא העלה לרגע זלזול בוותיקי הז'אנר שפעלו מתוך רצון חזק להשמיע קולם בעידן של דיכוי. יש פה דיון מפוספס;

גאון מגיע מדור ותיק של מוזיקאים ישראליים, שנתנו הרבה כבוד לשפה העברית. מבחינתו של גאון, הוא לא רואה מוזיקאים שיש להכחידם, הוא רואה זילות של השפה. האם אפשר להאשים אותו בכך שהוא פותח תחנת רדיו ממוצעת ומקבל חלחלה מהמלים שבוקעות מהרמקול? אני יכולה רק לתאר את עצמי כאישה קשישה, בעוד שנים רבות, מוקפת בטרנדים תרבותיים ומחוללי-כספים חדשים שלא אוכל לדמיין שיהיו הצלחה ביום מן הימים.

האם לא אשנא אותם אם לא אוכל להבין אותם? אשנא גם אשנא. האם אני לא שונאת, גם ממש בימים אלו, את הדרך שבה השפה שלנו הולכת לאיבוד מסביבי – בפרסומות, בסדרות טלוויזיה, בשירים, כן, גם שירים מזרחיים, וכמותם גם בשירי רוק תפלים של בוגרי "רימון", ובהיפ הופ ישראלי?

שונאת, אוהו, שונאת. האם מישהו יקום על רגליו האחוריות ויאמר שאני גזענית בזכות הדעה החריפה שיש לי על כל אלו? שיקום. אבל תעזבו את יהורם. תנו לו להזדקן בשקט.

אתם תשפטו: יהורם גאון VS ליאור נרקיס

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך