7 טיפים להתמודדות עם לחצים

החיים האלה עמוסים ומלחיצים ועלינו להשתלט על אינספור משימות ביום. באופן טבעי אנחנו נחוש לחץ נוראי. 7 הטיפים הבאים, מתוך הספר החדש "זן ואומנות האושר", יעזרו לכן להתמודד עם הסטרס ביעילות ובהצלחה

09/05/2016
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת: כריס פרנטיס

אחד המכשולים הגדולים ביותר העומדים ביניכם לבין האושר שלכם הוא הלחץ. כשאני אומר לחץ, אני מתכוון לתחושות של פחד, חרדה, מצוקה, דאגה, אי-נוחות, או תחושה מבשרת רעות המקננות בנפשכם בנוגע לתוצאות של אירועים בעבר, בהווה ובעתיד. שום דבר אחר אינו גורם ללחץ. האירועים או המצבים אינם מכילים לחץ, אף שנדמה לנו שכן.

 לחץ נובע מהאופן שבו אנחנו מתייחסים לאירועים ולמצבים.

1. כיוון שתוכנתנו בדרך לא נכונה, הלחץ ככל הנראה לא ייעלם כולו מחיינו, אבל נוכל לסלק את רובו. החלק המורכב בהפחתת הלחץ הוא השליטה בדמיון שלנו והיכולת לדמיין תוצאה טובה במקום תוצאה גרועה. מאחר שאנחנו חלק מהיקום, ומאחר שהיקום רוצה להועיל לעצמו ככל האפשר, הוא יאפשר בכל עת רק התרחשות שיש בה תוצאה חיובית.

2. אתם יוצרים את העולם באמצעות הציפיות שלכם, ואתם יכולים להשפיע על העתיד באמצעות התגובות שלכם בהווה. כדי לסייע למנוע מתח בחייכם, כעת או בעתיד, הסתמכו על תפיסת העולם שלכם. אם כחלק מתפיסת העולם שלכם אתם מאמינים שכל אירוע יפעל לטובתכם, אזי לחץ לעולם לא ייכנס לתמונה.

3. אם אתם שולטים בדמיון שלכם, לא תוכלו לחוש פחד או לחץ. המידע הזה אמור להעניק לכם נחמה, מפני שהדמיון שלכם הוא לגמרי בשליטתכם. אתם יכולים לדמיין תוצאה טובה באותה קלות שבה אתם מדמיינים תוצאה גרועה.

4. ההתייחסות שלנו למכשולים - מכשולים קיימים בחיינו, בין השאר, כדי שנוכל לצמוח מהם ולהתחזק. אתם מכירים בוודאי את האמרה שחוזק השרשרת תלוי בחוזק החוליה החלשה ביותר שלה, ובכן אתם חזקים כחוזק התחום החלש ביותר שלכם. למעשה, את האתגרים שלכם העניק לכם היקום האוהב במיוחד כדי לחזק אתכם. אם אתם רוצים להפיק תועלת מהמכשולים, עִמדו מולם והתגברו עליהם, במקום לברוח ולוותר.

אישה בלחץ

5. כיצד עליכם להתמודד עם האתגרים בחייכם? ראשית הכירו בכך שלמצב או לאירוע יש תפקיד, ושהוא אמור להועיל לכם. ייתכן שתתפסו את הנסיבות כבעיתיות, אבל זוהי רק נקודת השקפה אחת. ברגע שתלמדו להתייחס אל הקשיים שלכם כאל "מצבי אימון", תראו אותם מזווית שונה לגמרי. אני קורא להם "מצבי אימון" משום שזה מה שהם: מצבים שבאמצעותם אתם יכולים "להתאמן" כדי להשיג כוח והבנה. לאחר שתעשו זאת, אין לנסיבות האלה עוד כל תועלת עבורכם והן ייעלמו מחייכם.

6. מובן שתחושת ההקלה והתשובות לא יוענקו לכם בלי מאמץ מצדכם, וזאת משום שרק בדרך של עבודה על פתרון בעיותיכם תוכלו לזכות בכוח, חכמה וידע. עליכם להבין גם שהמטרות שאתם שואפים אליהן אינן הדבר החשוב מכול בחיים, אף שאולי אתם חושבים כך.מה שחשוב יותר היא הדרך עצמה, שכן הדרך להשגת המטרות והחיפוש אחר תשובות הם שמובילים אתכם לאורך המסלול שבחרתם לכם בתקופה זו של חייכם. המסלול עצמו הוא המקום שניתן למצוא בו את האמת, המקום שבו מתגלה ייעודכם וטמון אושרכם.

7. לעולם אינכם יכולים לסטות באמת מהמסלול שלכם להארה – מהמסלול שיביא אתכם להבנה שאתם חלק בלתי נפרד וחיוני מהיקום. הארה היא כמו אוקיינוס, והדרכים שלכם אל ההארה הן כמו נהרות. כל נהר הוא שונה, אבל כולם מגיעים בסופו של דבר אל האוקיינוס. לא חשוב מה אתם עושים או מתי אתם עושים זאת, ולא חשוב אם הדבר מביא לכם שמחה או חרטה, הישג או אובדן, כל אחד מכם נמצא בדרך משלו להארה. גם אם נדמה לכם ששגיתם, אתם עדיין בדרך להארה.

ההתקדמות שלכם בדרך יכולה להיות מהירה או אטית, הכול בהתאם למודעות שלכם. אם אתם שוכבים שיכורים בביבים, רוב הסיכויים שההתקדמות שלכם תהיה אטית. אם אתם מחפשים הארה באופן מכוון, אם אתם משתוקקים לגלות את יחסיכם עם היקום, השתמשו ב"בעיותיכם" כביכול כהזדמנויות ללמוד. כך תתקדמו מהר יותר ותוכלו ליהנות מגמול של שלווה, הצלחה, שפע, מזל טוב ורווחה.

zen_575

** העצות מופיעות בספר חדש על העצמה וצמיחה אישית בשם "זן ואומנות האושר" (הוצאת אופוס) מאת כריס פרנטיס אשר כתב יותר מתריסר ספרים על צמיחה אישית ועל פילוסופיה סינית. ספריו יצאו לאור בשלושים מדינות ברחבי העולם ותורגמו לעשרים וארבע שפות, והוא מוכר בעולם בעיקר בזכות פרשנותו לתורת איי צ'ינג.

פרנטיס ייסד לפני יותר מעשור את אחד המוסדות הבולטים ביותר בארה"ב לשיקום ולגמילה של סלבריטאים. המרכז ממוקם בעיירת הכוכבים היוקרתית מאליבו, בטירת פאר על חוף האוקיינוס מערבית ללוס אנג'לס  ומתמחה בשיקום סלבריטאים המכורים לאלכוהול וסמים, המגיעים אליו לרוב לאחר חשיפה ציבורית מביכה, ומוכנים לשלם עשרות אלפי דולרים לחודש. הספר "זן ואומנות האושר" מלמד אותנו להתמודד עם לחצים בדרך בריאה, לרפא את העבר, לחיות ב"עכשיו" ועוד.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה