ענבר בן יהודה: האישה שתחבר אתכן לעצמכן

"הבנתי שאני לא רוצה להיות תלויה בגחמות של אנשים אחרים, שהחופש שלי או הרצון לפעול צריך לבוא ממני", מספרת ענבר בן יהודה, המלמדת על פי העקרונות והכלים של שיטת גרינברג

11/05/2016
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

ענבר בן יהודה היא מטפלת בשיטת גרינברג מזה 15 שנים ומתגוררת בתל-אביב. "אני בת 40, נשואה, אוהבת לטייל ולהכיר מקומות ואנשים חדשים", היא מספרת על עצמה, "אחת לכמה זמן אני צריכה לצאת קצת לטבע או לפחות למשתלה. אני נהנית לבשל וגם לאכול אוכל טוב ומאוד אוהבת לרקוד".

1. מה עוסק העסק שלי?

אני מלמדת על פי העקרונות והכלים של שיטת גרינברג. אני מלמדת אנשים למצוא את החופש האישי שלהם, שמאפשר להם להיות לגמרי מי שהם בסיטואציות שונות. לפעול בצורה חופשית ובהתאם למה שנכון לנו, זו הדרך להביא את האיכויות והפוטנציאל שלנו לידי מימוש. הייחודיות של השיטה הוא הלימוד דרך הגוף - כל דפוסי ההתנהגות הקבועים שלנו נמצאים בגוף, ודרך תשומת לב לגוף ניתן לשנות את מה שאנחנו רוצים בצורה ישירה. אין צורך להזכיר לעצמך לפעול בצורה מסוימת – זה קורה לבד, כאינסטינקט טבעי".

"הכלים שנלמדים מאפשרים להשתמש ברגשות למטרה שלשמה הם נועדו, במקום להתעלם מהם. פחד ומבוכה, במקום מחסום ביני לבין המטרה, הופכים לאמצעי עזר להשגתה. במרכז שלי אנשים לומדים להכיר ולבטא את הרצונות שלהם; להיות אינדיבידואליים ונאמנים יותר לעצמם. הדגש מבחינתי הוא ללמד אנשים להשתמש באיכויות שלהם, לזהות את החזקות והחולשות שקיימות בהם, ומשם ללמד אותם להשתמש בהן כדי להגשים את מטרותיהם".

 2. ממתי אני עצמאית?

מאז 2003. הייתי בת 28, וזה היה השלב שבו נגמר לי החשק לעבוד בעבודות מזדמנות ורציתי להשקיע במשהו שאני אוהבת, להרגיש שאני מועילה, נותנת משהו.

3. הרגע בו הבנתי שאני עצמאית ולא רוצה להיות שכירה

אחד הבוסים שלי נהג לצעוק באופן קבוע על העובדים שלו, והגיע זמן שבו החלטתי שזה פשוט לא מתאים לי יותר. הייתי כבר לקראת סוף הלימודים של שיטת גרינברג, והיו לי מספר סביר של קליינטים. הבנתי שאני לא רוצה להיות תלויה בגחמות של אנשים אחרים, שהחופש שלי או הרצון לפעול צריך לבוא ממני. אז שמתי לי את העצמאות למטרה ותוך שנתיים הפכתי לעצמאית ועבדתי פול טיים כמדריכה בשיטת גרינברג. אפשר לומר, שתמיד הייתי עצמאית במובן שאני לא אוהבת לעשות מה שאומרים לי בלי שיש לי זכות אמירה בעניין. ומעבר לזה, להיות עצמאית מבחינתי זו הדרך להביא את הכישורים והתרומה שלי לידי ביטוי בצורה המלאה והמדויקת ביותר.

ענבר בן יהודה

4. מה האתגר הכי גדול בלהיות אשת עסקים עצמאית?

עסק עצמאי הוא עסק שדורש השקעה עצומה ועבודה מתמדת. מאתגר למצוא את הכוח בכל פעם מחדש לקדם ולפתח עוד ועוד את המקום שיצרתי. נדרשות המון סבלנות ויצירתיות כדי להמשיך ולשמור על הגחלת.

5. מה לא יודעים מספיק על נשים עצמאיות?

שאנחנו יודעות לעשות הכל, שנשים הן הרבה יותר חזקות ממה שלעתים נדמה אפילו להן.

6. הקושי הגדול ביותר שאני מתמודדת איתו ביום יום

להניח את העבודה בצד מדי פעם. אני מסורה לעסק שלי בצורה מאוד טוטאלית. קשה לי למצוא את הזמן לעזוב את העבודה לרגע וליהנות או לשקוע במשהו אחר. אני עדיין ממשיכה תמיד לנסות, לא מוותרת לעצמי בעניין הזה.

7. האם היה רגע בו נשברתי וחשבתי לעצמי "טוב, הגיע זמן להיות שכירה"?

האמת שלא. רגעים של קושי הם רגעים שבהם אני חושבת בסופו של דבר על איפה אני יכולה להרחיב את עסק, מה עוד אני יכולה להציע ולא על הליכה בכיוון אחר. אם קשה לי ומשהו לא עובד זה גורם לי לחשוב על מה שכן יעבוד או על איך לעשות דברים אחרת.

8. התגמול הכי גדול בכך שאני עצמאית

להיות עצמאית אומר שעלי לפתח איכויות חדשות ואחרות כל הזמן. זה שומר אותי ערנית ומסוקרנת באופן טבעי. יש לי הזדמנות להשתמש במגוון רחב מתוך היכולות שלי, לשמור על הדרך שלי ולנוע איתה, לקבל החלטות שהולכות עם הרצון שלי, ולפגוש הפתעות בלתי צפויות. דבר נוסף שאני מאוד אוהבת זה לפגוש מגוון רחב של אנשים.

9. טיפ חשוב למי ששוקלת להיות עצמאית

לא מדובר בחיים קלים ונוחים, ולפעמים זה כואב, אבל גדלים ומתחזקים עם זה כל הזמן.

10. האם אני מתחרטת על משהו בדרך שעשיתי?

יש לי הרבה חרטות ואני בטוחה שיהיו עוד הרבה בהמשך הדרך, אבל מהחרטות שלי למדתי המון על מה שחשוב לי ועל הרצונות שלי, אז אני משתדלת לקבל אותן בזרועות פתוחות. דוגמא טובה היא עוזרת אישית שעבדה אצלי ואחרי תקופה כבר לא ממש רצתה לעבוד והעבירה את הזמן. לא היה לי נעים לפטר אותה אז הסתבכתי, כל הזמן אמרתי לעצמי שהיא תשתפר, שאף אחד אחר לא ירצה את העבודה הזו ועוד דברים לא נכונים שעכבו את המצב. בסוף נשארתי איתה כמעט שנתיים וכשפיטרתי אותה נאלצתי לשלם מחיר כפול גם על עבודה שלא נעשתה היטב וגם דמי פיטורים. תקופה ארוכה אחר כך דמי הפיטורים האלו היוו תזכורת מצוינת בשבילי למה קורה שאני דוחה דברים שלא נוח לי לעשות.

צילום: דרור בן נפתלי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך